Regiunile RomânieiOlteniaJudețul Vâlcea

 

Topic: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea

98 posts, 29860 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea Andrei Andraș

Și din partea cealaltă.
Sursa foto
1061722.jpg (545.81 KB; downloaded 4302 times)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea ADK

Pe street view, pe strada Depozitelor din sept. 2019, se mai observă 2 autobuze DAC. În ultimele două capturi mie greu să-mi dau seama dacă mai sunt sau nu și altele...
2021-11-18_212953.jpg (67.62 KB; downloaded 3905 times)

2021-11-18_213152.jpg (73.45 KB; downloaded 3914 times)

2021-11-18_213227.jpg (77.38 KB; downloaded 3905 times)

2021-11-18_213046.jpg (74.41 KB; downloaded 3905 times)

 


Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea Gabi23

La începutul anului 2021 mai existau, conservate: VL 14 BUS, VL 01 TLA, VL 01 TKY, VL 17 BUS.  
Cel cu roșu/alb, VL 16 BUS, a fost casat.

 


Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea andreir14

Stratos-ul VL 09 ETA, grav avariat in urma unui accident rutier de acum un an, a fost reparat si reintrodus in circulatie.

 


  • DRK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea DRK

După ceva căutări pe internet, am reușit să găsesc doua poze din septembrie cu VL 32 BUS în autobaza ETA, cel mai probabil în conservare. Asigurarea i-a expirat pe 30 ianuarie.

Credits - Macicasan Tudor pe Google Maps

image_2021-11-21_105741.png (576.08 KB; downloaded 3747 times)


image_2021-11-21_105905.png (542.46 KB; downloaded 3748 times)


De asemenea, tind să cred ca cele 5 DAC-uri și acum ar trebui să fie prezente in autobaza ETA, mai jos vă las o captura din satelit de pe Google Maps. Le-am marcat cu săgeți

image_2021-11-21_110254.png (1.79 MB; downloaded 3747 times)


După cum se poate observa, captura din satelit este chiar recentă având în vedere că sunt prezente si noile articulate, aduse anul acesta.

Nu în ultimul rând, conform AIDA, VL 35 BUS (DAF - ex GVB #169) si VL 07 TDD (MAN - ex BernMobil #217) au asigurările expirate din decembrie 2019, respectiv martie 2021. Cel mai probabil acum au ajuns "donatoare de piese" pentru autobuzele de acelasi tip.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea ADK

DRK wrote here:
[...] De asemenea, tind să cred ca cele 5 DAC-uri și acum ar trebui să fie prezente in autobaza ETA, mai jos vă las o captura din satelit de pe Google Maps. Le-am marcat cu săgeți [...]

Cred că nu ai fost atent la ce a spus Gabi. Cel marcat deasupra, adică VL 16 BUS, a fost casat (tăiat?).

 


Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea Gabi23

E foarte probabil ca DRK sa aiba dreptate si sa mai existe si a 5-lea DAC...

 


  • DRK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea DRK

ADK wrote here:
Cred că nu ai fost atent la ce a spus Gabi. Cel marcat deasupra, adică VL 16 BUS, a fost casat (tăiat?).


VL 16 BUS la momentul de față este un Karsan Atak, din 2015. Sub numărul VL 16 BUS a mai fost si un DAC într-adevăr.

În searchbar-ul sistemului de e-ticketing al ETA, din DAC-uri apar VL 02 BUS (http://valcea.stfp.net/Datar/A/d/VL02BUS-1:1.jpg - care pare să semene izbitor cu cel din poza de pe google street view), VL 14 BUS, VL 17 BUS, VL 01 TKY și VL 01 TLA (https://imgur.com/a/dYUVXpk). Mai sunt pe acolo vreo 4 numere, însă nu au treabă cu autobuzele ETA.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea ADK

Cel de pe street view cel mai sigur este VL 16 BUS, ținând cont și de acea dungă de sub geamuri. Într-adevăr, numărul i-a fost atribuit unui Karsan, probabil fostul șofer al DAC-ului este pe acest Karsan acum. Autobuzul pare și parțial descompletat, probabil find și pus deoparte înseamnă că face parte dintr-o altă socoteală decât celelalte DAC-uri (teoretic întregi, practic...).

 


  • DRK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea DRK

ADK wrote here:
Cel de pe street view cel mai sigur este VL 16 BUS, ținând cont și de acea dungă de sub geamuri.

Dacă te uiți atent la poza cu VL 02 BUS și la cea de pe Street View, ambele au ușile albe, pe când VL 16 BUS are ușile roșii de sus până jos.

ADK wrote here:
Autobuzul pare și parțial descompletat, probabil find și pus deoparte înseamnă că face parte dintr-o altă socoteală decât celelalte DAC-uri (teoretic întregi, practic...).

Am văzut, pe partea stângă pare să aibă lipsuri și cred că și o ușă sau două. Probabil că au luat din el piese pentru VL 14 BUS când l-au recondiționat în 2017 sau pentru VL 01 TKY când a fost prezent la TRANSformarea în Sibiu. Ultima oară l-am văzut pe 14 BUS in vara lui 2019 cred că pe linia 1. Încă avea elementele acelea festivale din 2017. Tare curios sunt cum mai arată acum.

 


  • DRK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea DRK

Lista autobuzelor retrase în acest moment (exceptând autobuzele DAC si Rocar U410, n-are rost să le mai menționez):

Irisbus Citelis
- VL 19 BUS
- VL 31 BUS
- VL 28 BUS

Irisbus Agora
- VL 09 BUS

MAN NG272
- VL 07 TDC
- VL 07 TDD
- VL 07 TDE (nu sunt sigur 100% în privința acestuia, posibil să revină pe traseu cândva)

DAF Berkhof Jonckheere
 - VL 35 BUS

Isuzu Turquoise
- VL 06 CSM

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea ADK

Ca fapt-divers, cât de vechi să fie DAF-urile Berkhof Jonckheere în general să fie abia retrase (sau respectivul este picat cu ceva ireparabil)? mi s-a părut o ciudățenie și la CTP Iași să includă deja în muzeu un autobuz care eu încă l-aș vedea la stradă...

 


  • DRK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea DRK

DAF-ul în cauză este din 1999 și a fost retras în 2019. Ultimele dați când l-am prins circulând pleca foarte lent de pe loc, motorul scotea un sunet extrem de deranjant la urechi și se oprea la fel de greu, șoferul începea să încetinească cu foarte mulți metri înainte de vreo stație.

 


  • DRK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea DRK

DRK wrote here:
Lista autobuzelor retrase în acest moment (exceptând autobuzele DAC si Rocar U410, n-are rost să le mai menționez):

Irisbus Citelis
- VL 19 BUS
- VL 31 BUS
- VL 28 BUS

Irisbus Agora
- VL 09 BUS

MAN NG272
- VL 07 TDC
- VL 07 TDD
- VL 07 TDE (nu sunt sigur 100% în privința acestuia, posibil să revină pe traseu cândva)

DAF Berkhof Jonckheere
 - VL 35 BUS

Isuzu Turquoise
- VL 06 CSM

VL 19 BUS și VL 31 BUS au revenit zilele astea în circulație.

De asemenea, uitându-mă pe site-ul AIDA, am văzut că VL 12 BUS are asigurare validă până în noiembrie anul acesta. Nu era casat cumva? Are cineva vreo idee?

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Județul Vâlcea  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420554 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use