Transportul feroviar în RomâniaȘtiri, evenimente, discuții și documentații feroviare

 

Topic: ARF - Achizitii 20+17 rame electrice noi tip RE-IR (POIM)

189 posts, 64880 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 14
 
 

📖 Pagination options
Re: ARF - Achizitia a 20 de rame electrice PTMZ

Și iată că, într-adevăr, cum se prevestea, CRRC-Astra a depus o contestație la CNSC...
E deja a 4-a contestație pe care o fac la licitația aceasta, și nici măcar nu s-a terminat perioada de depunere a ofertelor...

 


Re: ARF - Achizitia a 20 de rame electrice PTMZ

Contestatia CRRC-Astra. Intr-adevar, reclama omologarea europeana anterioara:
Contestatie adresata CNSC_primita in data de 23.11.2020_a(semnat).pdf
Contestatie adresata CNSC_primita in data de 23.11.2020_a(semnat).pdf (701.27 KB; downloaded 222 times)

 


Re: ARF - Achizitia a 20 de rame electrice PTMZ

Alstom a depus vineri o cerere de intervenție.

 


Re: ARF - Achizitia a 20 de rame electrice PTMZ

Ieri, Alstom a depus încă o cerere de intervenție.

 


Re: ARF - Achizitia a 20 de rame electrice Linia 43

Cum ? Iarasi contestatii ,interventii!

 


Re: ARF - Achizitia a 20 de rame electrice Costin

Astra a depus, la acest moment, de doua ori mai multe decat Alstom, si in cazul lor n-ai mai zis nimic...

Dublu standard?

 


Re: ARF - Achizitia a 20 de rame electrice cris_m

Linia 43 wrote:
Cum ? Iarasi contestatii ,interventii!

Pai in curand licitatiile in Romania vor fi castigate in functie de cat de tare e departamentul juridic....

 


Re: ARF - Achizitia a 20 de rame electrice shoppy

Pai in lumea buna asa este de mult timp, vorba filmului, important nu-i adevarul, important e ce poti dovedi la tribunal.

 


Re: ARF - Achizitia a 20 de rame electrice cris_m

Pai atunci e bine, incepem si noi sa intram in lumea buna  :lol:

 


Re: ARF - Achizitia a 20 de rame electrice Linia 43

Costin wrote:
Astra a depus, la acest moment, de doua ori mai multe decat Alstom, si in cazul lor n-ai mai zis nimic...
Dublu standard?

Nu, am vrut doar sa-i amintesc unui coleg ca nu unii sunt simbolul raului si ceilalti suflete curate. Toti trei isi urmaresc, cum este si normal, scopul, cu aceleasi metode, metode care nu contravin legislatiei.
Din fericire, in aceste licitatii, toti trei, in opinia mea, au produse excelente si, personal, cum am expus si pe threadul celalalt, sper sa castige asocierea care cuprinde si o firma romaneasca.

 


Re: ARF - Achizitia a 20 de rame electrice cris_m

@Linia 43 te rog sa fii mai atent pe viitor la redactarea mesajelor! Spatiul (blanc) se pune dupa virgula, nu inaintea ei!

 


Re: ARF - Achizitia a 20 de rame electrice PTMZ

@Linia 43,
1. Este evident că nicio companie nu poate fi considerată "cu sufletul curat", deoarece fiecare încearcă să-și diminueze concurența pe căi cât mai legale. Însă există legi speciale anti-monopol/anti-trust în UE care să prevină o catastrofă pentru economia de piață precum monopolul. Implicit există recomandări speciale pentru achiziții de la companiile chinezești, care nu se aplică în cazul altor companii. De ce crezi că vor să interzică europenii companiile chinezești de la licitații prin Cartea Albă? Pentru că aceste companii fac concurență neloială la preț, iar propagarea lor pe piață ar fi o catastrofă pentru UE și principiile pieței libere. Ceea ce, da, e "răul absolut" pentru economia de piață.
2. Ți-a mai zis și @shoppy dincolo, cine îți oferă garanția că ofertanții nu vor folosi o unitate de asamblare din România? Alstom, spre exemplu, ar putea să vină cu URMRI Militari (Depoul Metrorex Preciziei). Eu zic că important nu e să fie o unitate de asamblare în România, ci să rămână fondurile europene, la care contribuim și noi, în UE în continuare, în cât mai mare măsură cu puțință.
3. La partea cu urmăritul intereselor nu pot să te contrazic, însă cred că se cuvine să facem o comparație a intereselor: Alstom, prin aceste cereri, 99,99% sigur cere respingerea contestației, deoarece caută să elimine concurența neloială la preț a chinezilor. Ce vrea CRRC-Astra? Remedierea unor aspecte care, dacă rămâne în vigoare, le-ar provoca descalificarea, dar care permit altor companii să participe fără probleme. Deci vor ceva să se muleze pe oferta lor, ceea ce e, repet, egoism pur. Nu CS-ul trebuie să se muleze pe ofertă, ci invers.

 


Re: ARF - Achizitia a 20 de rame electrice Robert

Cunoștințele mele despre licitații sunt aproape inexistente, dar mi se pare strigător la cer ca autoritatea contractantă să ceară un produs omologat în Europa (fiindcă așa își dorește, are nevoie, vrea și UE), iar tu să depui contestație de modificare gen: lasă că vă este bun și un produs ce nu circulă în Europa. Voi de fapt vreți asta, nu ce ați scris acolo. Mi se pare doar mie sau nu e ok deloc cum se procedează și instanța ar trebui din prima să respingă contestația Astrei?

 


Re: ARF - Achizitia a 20 de rame electrice PTMZ

Contestația CRRC-Astra a fost admisă, fiind dispusă remedierea.

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 14
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, evenimente, discuții și documentații feroviare  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421938 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use