MetrouTrenurile de metrou din București

 

Topic: Achiziții de trenuri noi pentru Metrorex (M2 și M5)

1182 posts, 335756 views
 
Go to page:  1  ... 79 80 81 82 83 84 85
 
 

📖 Pagination options
Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex andrei11

Ba putem lua până la Sfinți  Președinții și Vicepreședinții americani,  orașele din SUA / America de Sud,  etc, etc. N-avem noi metrouri câte nume putem să inventăm ! Pești, gândaci, etc, etc.

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex subway guru

De ce nu niste nume de copaci majestuosi, daca tot defrisam totul in prostie macar sa-si aminteasca nepotii ca am avut candva paduri!
In ce priveste nume de persoane avem destui scriitori, pictori, muzicieni, savanti, nu trebuie sa-i imprumutam pe ai altora...

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex orex

Cel mai important lucru e ca avem, deja, pentru ce sa divagam...”Flori, fete, filme sau baieti” au jucat multi dintre noi odinioara. Mai putem s-o facem, inc-o data, dupa atat amar de timp!  ;)

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex Robert24

In Spania nu sunt botezate, nici la Paris, Londra sau prin Germania. Sincer, in afara de Bucuresti si Stockholm, nu imi aduc aminte ca ramele de metrou sa aiba nume...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex sab

Asa banuiam si eu, ca la achizitia ramelor BM2 suedezii ne-au inoculat aceasta idee mareata de la ei, ca am putea sa botezam ramele, iar noua ne-a placut. Dar sincer, utilitatea nu prea o vad.

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex subway guru

Mie mi se pare o idee simpatica...

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex WT_fan06

Într-un fel arată că metrourile sunt de domeniul fantasmagoricului la noi, că sunt atât de puține încât trebuie botezate și le trebuie personalitate proprie... pe când la Londra sau Paris metrourile sunt de domeniul banalului. Evident că atunci când ai sute de garnituri underground, overground, RER, etc. nici nu e practic să le denumești în mod special...

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex Stefan28

La CAF se știa că vor avea nume sau ne-am trezit la momentul livrării primelor 2 rame cu afluenții Românești?

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex subway guru

S-a mostenit obiceiul suedez si oricum e o chestie absolut neimportanta si care nu costa nimic...dar uite ca e de impact daca ne face sa discutam pe atatea pagini.  :)

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex shoppy

Are si Tarom avioanele botezate iar la avioane am mai vazut si la altii, de asemenea mai sunt altii care boteaza si locomotivele.

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex subway guru

E insa mai comod pentru calatori decat sa memoreze combinatii criptice de cifre sau litere...si e mai usor si pentru dispeceri sa strige bai Papadie baga de seama sa nu calci pe bec!

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex Stefan28

Chiar crezi că observă (de exemplu) corporatiștii că ajung la Pipera cu Dunărea și pleacă din Pipera cu Jiu-ul?  :)

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex orex

Ca si la CF, nici aici nu se striga pe numele de botez!  ;)

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex shoppy

Este un lucru bun si dragut pentru pasionati, angajati si calatorii mai culti sau atenti, pentru restul chiar ma mir cand aud pe cineva ca stie ca avem 3 tipuri de trenuri, bune, proaste si vechi.

 


Go to page:  1  ... 79 80 81 82 83 84 85
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Trenurile de metrou din București  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420981 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use