MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM4 Străulești - Gara de Nord - Gara ProgresulM4 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului

3279 posts, 444193 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 188 189 190 191 192 193 194  ... 235
 
 

📖 Pagination options
Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

E necesar pentru Bucuresti omule!
M4sud ar trebui impartit in doua loturi de lungimi si valori aproximativ egale, ceea ce inseamna un traseu mai scurt spre sud pentru ca acolo trebuie si un depou ce costa nu gluma. Tronson doar pana la Hasdeu e tampenie pura...

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul Stefan28

@sab
Eu zic ca gradul de incarcare al unei magistrale depinde de numarul de trenuri și de intervale... Ce vrei la 6 trenuri?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: M4 Gara de Nord - Progresul sab

Si tu crezi ca la Otopeni vor fi trenuri din 2 in 2 min ?
Sa fim seriosi si sa nu reluam discutiile care nu au dus nicaieri. Deocamdata M6.2 nu are finantare (ceea ce nu este neaparat un lucru rau) , ne mai auzim cand va avea.  ;)

guru, interesant cu sapatura manuala. Nu ne "lovim"  culoarul care duce la iesirea M4 in fata garii ?

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

De unde ai mai scos-o si pe asta cu doua minute?
Cand spui prostii ar trebui sa mai si justifici altfel te faci de bacanie...
M6.2 are finantare, nu mai propaga minciuni sfruntate.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: M4 Gara de Nord - Progresul sab

Perfect, atunci sa ne apucam de treaba. Si sa vedem dupa aceea cat de necesar si pentru cine este. , dupa cat  va transporta.
Aia cu 2 min era o intrebare retorica pentru Stefan28, care considera ca M5 nu este atractiva pentru ca are doar 6 trenuri. Bune si alea, s-au luat cu japca de pe M1/3, dar nu asta este cauza, am mai spus-o si nu mai reiau...

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

Om trai si om vedea, daca om apuca, vorba orbului!
:) :) :)
Toate cele bune!
M5.1 evident ca are un handicap la doar 6 trenuri atata vreme cat ar fi trebuit sa aiba 13.

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul andrei11

Guru, să fim serioși ! Nu se observă nicio mișcare în zona M- urilor ! Deocamdată sunt chestiuni pur biocratice, necesare, dar care nu se mai termină. Nimeni nu știe când se va da prima sapă. Ori de la prima sapă vor mai dura 10 - 15 ani până ce o să circule metrouri prin M - uri, indiferent care vor fi acele M - uri !
Nu eu am declarat că M 4 Sud nu e prioritar, liberalii aflați deocamdată la conducere !

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

Si ce ai fi vrut, sa spuna ca fac ei trei magistrale in patru ani?

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul andrei11

Eu aș fi vrut niște date concrete, de exemplu   când  încep săpăturile.
Evident că nu știe nimeni.

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

Niste estimari plauzibile putem face...ca nu suntem chiar veniti cu pluta!
:rofl:

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul George

Pai si care ar fi estimarea plauzibila?

Incerc eu sa dau cu banul....2021 vom avea SF predat, probabil proiect tehnic si executie scos la licitatie spre final de 2021.
Atribuire 2023, lucrari pana prin 2030....in caz foarte fericit....

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

Actualul SF ce a trecut de interministeriala trebuie finalizat cu HG impreuna cu evaluarile privind expropierile si avizele de mediu si integrat in PUZuri sau PUG, ocazie cu care trebuie definite si etapele de implementare pe tronsoane sau totul deodata precum si strategia de finantare si de achizitie, respectv carte rosie sau galbena, abia dupa aceea urmeaza licitatiile de atribuire si contestatiile pana la adjudecare, semnare contract si ordin de incepere. Pana la prima lopata mai  e drum destul de lung...
Stii cum se spune, pesimistul e un optimist incurabil dar prea bine informat!
:rofl:
In ceea ce priveste ritmul de constructie per ansamblu retea cred ca am putea estima un ritm de 2km/an incepand din 2022-23 daca ne facem temeinic lectiile, un ritm de 4km/an antedecembrist deocamdata mi se pare iluzoriu si peste puterile economiei noastre slabite, cel putin pe termen mediu, sunt prea multe gauri de acoperit si urgente nerezolvate ce necesita fonduri masive, nici macar regimul dictatorial nu a mai putut sustine in ultimii lui ani de existenta 4km/an si doua statii cum eram obisnuiti.
Solutii din astea fuseriste, hai sa sapam tuneluri  cu statii la 2km distanta una de alta sunt tampenii crase, mai bine mai putin dar bun decat mult si prost...
Scuze daca am deziluzionat pe cineva...

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul zapacitu

Deziluzionat? Nu!

Dar nu ne-ai lasat sa ne jucam de-a titirezu prin parcul Izvor cu metroul  :rofl:

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul Goldmund

Daca "liberalii" si cu cine or mai veni la putere langa ei(sic!) primesc cartonase rosii de la UE ca tara nu poate cheltui in 7 ani cca 80 miliarde euro, atunci chiar ca e grav! Eu zic ca din greseli(le altora e mai bine) invata si "ai nostri", iar banii(garla!) vor veni dupa ce Romania semneaza contractele(pt "200 km autostrada - cred ca s-a uitat un zero! - , magistrale metrou, c.f. modernizate si electrificate...", etc.) Partidul lui Ilici nu-i pasa de UE, dar astora poate, poate(se vede ca pe A10 se fac progrese uriase de cand liberalii si-au intrat in paine - si cútitul......
Iar  M4 pana la Progresu'  e pe lista scurta de investitii majore cu bani europeni.

 


Go to page:  1  ... 188 189 190 191 192 193 194  ... 235
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M4 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420993 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use