De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire

1884 posts, 400425 views
 
Go to page:  1  ... 98 99 100 101 102 103 104  ... 135
 
 

📖 Pagination options

Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire andrei11

Domnilor politicieni ...
...Se apropie alegerile! Vă aduceți aminte ce promiteați?
Acestea sunt promisiunile deșarte! AM NOTAT CU ATENȚIE!
1. ...mai întâi: JOS CU IMUNITATEA!...N-AI FĂCUT-O!
2. Tăierea pensiilor speciale: REPEDE! N-AI FĂCUT-O!
3. Stoparea defrișărilor: URGENT! N-AI FĂCUT-O!
4. O restructurare a aparatului guvernamental, cu și mai puține ministere. N-AI FĂCUT-O!
5. Recuperarea prejudiciilor în cazul persoanelor condamnate definitiv; mai ales în marile dosare (chiar prin confiscarea întregii averi care a fost ,,donată" rapid rudelor) - urgent! N-AI FĂCUT-O!
6. Confiscarea averii celor ce nu pot să își justifice bogățiile...urgent și DE LA TOȚI! N-AI FĂCUT-O!
7. O reorganizare a aparatului bugetar, dar...atenție, nu de la sănătate, poliție și educație, ci din ministere și administrația locală; N-AI FĂCUT-O!
8. Să aveți în vedere și să țineți cont de bunăstarea românilor, pentru că nu aș vrea să ne întoarcem în epoca băsistă, ok? N-AI FĂCUT-O!
9. Vrem sub 300 de parlamentari; N-AI FĂCUT-O!
10. O justiție dreaptă și independentă; DEZASTRU CU EA! N-AI FĂCUT-O!
11. Fără penali în funcțiile publice; să înceapă curățenia! N-AI FĂCUT-O!
12. Autostrăzi; N-AI FĂCUT-O!
13. Menținerea și chiar mărirea salariilor...
...AICI E PRĂPĂD: ÎN CIUDA LEGILOR EXISTENTE, NU AI DUBLAT ALOCAȚIILE COPIILOR, NU AI MĂRIT PENSIILE CONFORM LEGII ȘI NU AI DAT MAJORAREA SALARIALĂ LEGALĂ A CADRELOR DIDACTICE AȘA CUM PREVEDE LEGEA!
BA CHIAR TE OPUI!
Se pare că numărul 13 al doleanțelor a purtat ghinion poporului român.
Mai menționez că 10 din cele 13 doleanțe nu necesitau bani: doar voință și pix !
DE-ABIA AȘTEPT ALEGERILE! E CLAR CĂ NU VĂ VOI VOTA DIN CAUZA CELOR ENUNȚATE MAI SUS.
Apropo...o lege pentru cei care schimbă partidele ca pe șosete , apoi spun că " doar cu ei e schimbarea"...poți da?
Cu stimă,...un votant român mințit.
https://www.facebook.com/stefan.pircalaboiu/

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire gexge

Nu stiu de ce îți place sa gândești negativ, dar:
2. S-a incercat și nu s-a reusit din cauza CCR.
4. S-a facut. Avem 16 ministere. Acum vreo 3-4 ani aveam 25-26. Un număr de 16 ministere e super ok, cam asa au toate țările din UE.
6. S-a facut la nivel de guvern. La nivel local tine de primari. Primarii nu pot fi taxați pentru asa ceva decât prin votul cetățenilor.
12. Fără supărare, dacă nici anul asta nu s-a investit in infrastructura, eu nu stiu ce sa mai zic. Te Invit sa te uiți pe SICAP și pe execuția bugetară la Ministerul Transporturilor/CNAIR.
Iar faptul ca nu s-au mărit pensiile și alocațiile e un lucru foarte bun, nu cred ca e cazul sa mărești pensii și alocații din bani împrumutați de pe piata externa.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire andrei11

O să te dezamăgesc, dar eu nu prea urmăresc politika. Dacă-mi place articolul îl public ca un ( alt ) punct de vedere. ( Așa cum - sper că ai observat - fac și la covid - 19 ).
Mă bucur când  sunt combătut ( cu argumente ).
gexge wrote:
Fără supărare,

Pe forum este imposibil să mă supăr pe cineva, chit că avem păreri contradictorii.  :applause:

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire andrei11

Știre adevărată sau falsă ?
Uniunea Naţională pentru Democraţie, Omenie, Respect (UNDOR) s-a lansat miercuri, reprezentanţii Uniunii declarând că sunt decişi să promoveze o politică inovatoare, cu adevărat „altfel”, despre care alţii doar vorbesc. Potrivit unor surse politice, în acest partid se regăsesc numeroşi USR-işti din tabăra anti-Barna.
( Adevărul.ro )

 



Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Goldmund

"Chiar avem nevoie de voturile voastre..."..

Normal ca am vizionat si ultimul film facut de "Recorder.ro" - ce mizerie si nedreptate in tara asta!
Doua lucruri de stiut inainte de alegeri:
1 - alegem ceva ce credem noi ca ne reprezinta; trebuie sa ne prezentam la vot!
2 - alegem ceva ca NU cumva sa iasa exact partidul si oamenii de care ne temem cel mai mult,  cei care au distrus tara timp de 30 de ani si inca mult mai inainte(apropo, "comunistii au facut si ei multe lucruri bune": intre 1945 si 2000 omenirea a avut faza de dezvoltare cea mai alerta din istoria sa, iar tari precum cele din UE, Japonia, Coreea de Sud, Taiwan.USA, Canada, Australia si multe alte tari  au devenit exact in acea perioada tari bogate, puternice, cu o infrastructura exceptionala! - in timp ce la noi, chiar si dupa 1989 tot oamenii pcr au condus tara spre subdezvoltare,  in 1989 Romania fiind cea mai saraca tara din Europa)
Nu exista "toti politicienii fura", nici intr-o banda de hoti nu fura toti(era sa zic : de la psd!), unii sunt doar ....contabili, altii doar pazesc. Dar una este un psd si alta este un PNL, cu un boss care si-a dat demisia din toate functiile cand a fost anchetat, in timp ce marele boss de la psd, cel care sta si azi in puscarie, nu si-a dat demisia pana nu a fost luat la zdup! - mare deosebire!

Dar iata pana la urma de unde este citatul de mai sus:
https://www.youtube.com/watch?v=87TWmWlQ ... nOficial

 



Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Goldmund

..."Oameni buni, mizeria asta(cartelul mafia media) poate sa dispara, depinde numai de noi si de cum votam in 6 decembrie..."

https://www.youtube.com/watch?v=yqa7MbYN ... MalinBot

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire ByOnu

Alte documentare de colectie.







 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Stefan28

https://www.facebook.com/NicusorDan.ro/


Pe 6 decembrie sunt alegeri parlamentare, alegeri esențiale pentru viitorul României și al Capitalei. Consider obligatoriu să trimitem PSD în opoziție, după tot răul pe care l-a făcut României și Bucureștiului. Pentru asta trebuie să ieșim masiv la vot și vă rog pe toți cei care aveți încredere în mine să mergeți la urne.
Vin și eu duminică la vot, iar votul meu merge către PNL. M-am gândit mult înainte de a anunța acest lucru, iar argumentele mele sunt următoarele:  
1. PNL are cel mai solid program de guvernare. E nevoie de un program serios și de o echipă cu experiență pentru a absorbi 80 de miliarde de euro bani europeni. Nu e timp pentru experimente. PNL a negociat finanțarea europeană și are deja pregătite mecanismele de implementare.
2. PNL are cea mai bună propunere de prim-ministru, pe Ludovic Orban. Premierul Orban mi-a arătat în tot acest an că e un om de încredere, care face ce spune. Vede mizele mari și știe să facă sacrificii pentru o cauză mai înaltă. A dovedit-o când a preluat guvernarea și a dovedit-o în alegerile locale pentru București, când s-a subordonat integral obiectivului de a învinge PSD.
3. PNL are o relație apropiată și bine rodată cu Președintele României, Klaus Iohannis. Un viitor guvern condus de PNL garantează o colaborare politică fără fisuri la vârful statului.
4. PNL are o relație corectă și funcțională cu mine, ca primar al Bucureștiului. Cu ajutorul Guvernului PNL, punem deja în practică proiecte importante pentru sănătate, termoficare și mediu. În patru ani vom face, împreună, multe lucruri bune pentru București.
5. Foarte important, PNL e singurul partid care poate învinge PSD în alegerile parlamentare, așa cum a învins PSD și în alegerile locale.
Indiferent de opțiunea voastră, vă invit duminică la vot. Am scos împreună caracatița Firea-PSD din Primărie și nu trebuie să-i permitem acum să se întoarcă în Parlament sau în Guvern!


O fi pe bune sau Nicusor Dan face declaratia asta doar ca sa dea bine la PNL??  :shock:  :shock:

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire cris_m

Sau ca sa fie sigur ca are un guvern de partea sa... USR mai are pana o sa iasa din marja procentuala in care se afla acum pentru a forma un guvern, mai ales daca vor continua sa existe 3 ramuri in partid: pro Barna, anti Barna si oamenii de la PLUS.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Cristi N

Ma asteptam ca Nicusor sa faca o declaratie de genul asta, singura dilema era cand isi va arata "iubirea"  pentru PNL.

@cris_m sunt/erau 3 ramuri dar nu in configuratia ta: echipa Barna, nicusoristii si progresistii, ultimele 2 o acuzau pe prima ca i-au dat pe tava partidul lui Ciolos.  Daca te uiti cu atentie ai sa vezi ca multi din membri guvernului Ciolos din 2016 sunt acum in prima categorie.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire cris_m

Da aici ai dreptate, dar restul ramane la fel de valabil: pana nu se impaca toate cele 3 tabere scorul nu o sa creasca, ci o sa tot scada... Bine, impropriu spus "impacare", ci mai degraba public sa para ca toti trag in aceeasi directie, nu in zece directii. Intern, in spatele usilor inchise pot sa existe dezbateri, certuri, păruieli un lucru normal de altfel intr-o adunare de oameni.

 


Go to page:  1  ... 98 99 100 101 102 103 104  ... 135
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420801 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use