MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1

832 posts, 193322 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 42 43 44 45 46 47 48  ... 60
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 andrei11

<< Valurile >> mi se par și mie aiurea.
Evident că n-am fost întrebați nici unul din noi dacă ne plac sau nu cum arată stațiile.
Ce nu înțeleg - de  exemplu - de ce stația de al Academia Militară e așa de lată ? Pentru ce fluxuri de călători a fost calculată ? E mai lată  și ca stațiile de legătură PDT / E 2 !
Să lăudăm M 5.1 ?
Poate vrei așa ceva. Mai am în  << magnotecă >>


   

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 orex

Macarale, rad in Soare argintii... :D
Orice a-ti spune, v-a intrebat cineva daca sunteti de acord cu arhitectii, constructorii care au decis aceasta ? Cam, NOP, nu?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 sab

@andrei11
Latimea statie AM posibil sa aiba legatura cu pasajul rutier prevazut initial a fi construit deasupra statiei.

@orex
Faptul ca M5 a fost inaugurata si aduce beneficii de netagaduit nu inseamna sa-i aducem laude gratuite cand chiar nu este cazul, cum a fost cu scarile si lifturile. Totodata nu inseamna sa nu vedem cu ochi critici unele lucruri care poate puteau fi facute altfel si chiar mai bine si sa tragem invataminte pentru viitor. Normal ca nu ne-a intrebat nimeni, dar nu despre asta era vorba, daca am fost NOI intrebati sau nu. Niciodata nu este intrebat publicul larg daca este de acord cu proiectul unei lucrari publice, nu iti inteleg "argumentatia".

Iar faptul ca tu combati pe absolut oricine are un comentariu cat de cat critic la adresa M5 (indiferent de subiect si de topic...) denota o incrancenare fara rost dupa parerea mea. Intotdeauna parerile critice vor exista si aici este un forum de discutii si , sper, de argumente, nu de laude gratuite. Laudele cu orice prilej si "unanimitatea" tin de alte vremuri, ti-a spus destul de clar si andrei11. Hai sa fim obiectivi, asta daca putem.
Si relaxeaza-te, M5 va ramane acolo indiferent de cate comentarii critice i se vor aduce, nimeni nu iti va lua "jucaria" preferata, nu este nevoie sa depui atata energie sa combati pe toata lumea ;).

Daca poti sa combati , de data asta cu argumente, faptul ca E1 ar fi avut scari si lifturi inca de acum 10 ani daca aceasta lucrare nu era lasata pe seama M5, la fel cum au beneficiat celelalte statii din retea, te rog sa o faci.
Pana una-alta, te intreb concret, care solutie este/era mai buna pentru calatorii E1 care vor sa ajunga la Spital, sa spunem ? Cea care prevedea niste rulante in capetele peronului central (figurata de mine cu verde, se vad scarile prevazute in proiect imediat langa linia verde), sau cea actuala (figurata cu rosu), in care nu ai alta solutie decat sa mergi prin pasajul valurit , unde mai ai si niste scari fixe sau un lift de luat pentru diferenta de nivel (am incercuit zona cu galben) ?
eroilor_2_865.jpg (99.31 KB; downloaded 3388 times)

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 orex

@sab
Astazi am fost, ca asa a trebuit, la M. Bravu! Au acces persoanele cu dizablitati in aceasta statie? Cam NOP! Dar la Obor, P. Muncii? Au avut tot timpul din lume (30 de ani) sa gaseasca solutii chiar daca statiile sunt de ”sorginte veche”!!
1. Cu combatutul aici gresesti, dar e vrerea TA! Si eu voiam sa iasa o lucrare ca-n Quelle sau Nekermann! N-a fost sa fie! Inca mai mosmondesc, EI, pe alocuri. Am mai spus, sunt stangacii, inclusiv ca cele evocate la cupola 1, dar s-au rezolvat, in mare parte, chiar daca Metrorex incearca sa ne serveasca minciunele (bune de altfel la gust), recte mie!
2. Eroilor, ca-i E2, ca-i E1 cu adaptare o sa permita ce a fost ingradit pana-n prezent, anume mobilitatea! Asa sucit cum e traseul va fiinta! Asta, daca vor functiona ”OTIS-urile” ceas! Vreau sa cred ca da!
3. Habar n-ai cat am asteptat sa ajungem de la ”Bucla” la Eroilor, cat mai repede cu putinta! Si, asta, in doar 12 MIN! E O...PERFORMANTA de neegalat la orele de varf! E ceva, nu?!!
4. Asa cum, inca, schioapata lucrarea asta, ne-a conectat, pe noi ”taberenii”, la ceva ce eram doar spectatori, fara voie, in cei 30 de ani...la legatura cu ”ombilicul” Capitalei. Acum s-a realizat...in parte, deci, nu mai este aceeasi ”tensiune”! ;)
5. Si, da, daca inveti ”vocabularul” M5 n-ai nici cea mai mica problema! GARANTAT! :D

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 sab

Stefan28 wrote:
Astazi la linia 4. Pentru ce a trebuit adus acest furtun?

Este furtunul de la pompa cu care se toarna betonul, nu au cum sa aduca betonul in statie decat asa.
La fel au facut si la stalpii peronului central  : https://forum.metrouusor.com/ViewTopic?p ... ByPostId

Afara vine betonul in cifa, il toarna in pompa, care il impinge prin furtun fix la locul unde este nevoie.
1106121_booster15_cantiere.jpg (1.59 MB; downloaded 2944 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 sab

guru, ce reprezintă structura asta "monolitica" din pricina căreia pasajul pietonal are o "gâtuire" ?
close+2.jpg (1.64 MB; downloaded 2658 times)

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 subway guru

Cred ca e un camin de termoficare dar nu sunt 100% sigur

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 sab

Stefan28 wrote:
Trăiască siliconul...

https://forum.metrouusor.com/ViewTopic?p ... ByPostId
Din păcate asta NU este o soluție. Trebuiau sa se gândească la soluții serioase INAINTE de a proiecta așa ceva. Nu ai cum sa cârpești la infinit o soluție proastă.
Nu mai zic ca am găsit o poza veche, din care pare sa reiasa ca OZN-urile aveau deja făcută hidroizolația si aveau si membrana cu crampoane, acum membrana pe care au instalat-o este al doilea rând.
o9cWUvu.jpg (535.09 KB; downloaded 2455 times)

Stefan28 wrote:
Doua zone au fost "închise", cine știe ce s-o mai fi întâmplat...

In prima "repara" surpările pe care le-am surprins in 19.12 aici :  https://forum.metrouusor.com/ViewTopic?p ... ByPostId
Posibil ca si a doua zona se se confrunte cu astfel de probleme. Daca nu au compactat bine pământul...

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 orex

Daca astia faceau cupolele/ acoperisurile vitrate din Casa Poporului (sala Unirii, C. Deputatilor, Senat) erau haliti demult! :headbash:  :rofl:

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 Cristi N

Pare ca au fost totusi si pe la Palatul Parlamentului: Galeata de la CDep  :mrgreen:

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 andrei11

Hei ! Cupolele parlamentului sunt de dinainte de 1989,  Eroilor 2 n-are niciun an de la inaugurare !

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 sab

Stefan28 wrote:
Se avansează la linia 4,

https://forum.metrouusor.com/ViewTopic?p ... ByPostId
Da, in 3 luni au ridicat un perete de caramida. Pana ala anul pe vremea asta îl termina de tencuit.
Oricum, de ce o trebui zid acolo ? Si cum de n-au pus gips carton ?

 


Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 orex

Cristi N wrote:
Pare ca au fost totusi si pe la Palatul Parlamentului: Galeata de la CDep  :mrgreen:

La ”Sala Unirii” sau ”Sala Senatului” a ”smirocait” vreodata acoperisul ?! NICIDECUM, NICIODATA!  :think: Aia arhitecti si ingineri...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrarile de adaptare in statia Eroilor 1 sab

Mulți ne-am întrebat ce rost are planșeul vălurit din pasajul de corespondență.
Se pare ca nu are nicio legătură cu viziunea arhitectului, ci pur și simplu, așa cum mi-am exprimat părerea, cauza trebuie căutată dedesubt.
Ei bine , pe mijlocul stației E1 este un "dâmb" , iar acest lucru a condus la soluția vălurită.
Si cred ca este si o cauza a apariției luminatoarelor laterale de acolo.
val.jpg (46.03 KB; downloaded 2177 times)
Screenshot 2021-01-12 214002.jpg (24.61 KB; downloaded 2123 times)

 


Go to page:  1  ... 42 43 44 45 46 47 48  ... 60
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421959 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use