Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Dispecerizarea automată a transportului public

946 posts, 296038 views
 
Go to page:  1  ... 38 39 40 41 42 43 44  ... 68
 
 

📖 Pagination options
Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur oc7avian

Și-l aveam în poza de mai sus pusă tot de mine :lol: Mi-au fugit ochii pe telefon, că uitasem de screenshot-uri

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur V2A

Albert wrote:
Dacă stiti astfel de cazuri nu dați mail pentru ca acolo nu va răspunde nimeni. Cel mai bine e sa scrieți pe forumul de aplicații, acolo totul se rezolva: http://aplicatii.stbsa.ro/viewforum.php ... b5bb737224

Am scris acum câteva zile și pe acel forum.
De la STB am primit azi dimineață următorul răspuns:

"Serviciul Comunicare si Relatii Publice

Nr. Inreg.: 60827/09.10.2020

Buna ziua,

Referitor la mesajul dumneavoastra transmis Societatii de Transport Bucuresti, va comunicam urmatoarele:

Aspectele pe care le-ati semnalat au fost retinute in atentia noastra, urmand ca acestea sa fie remediate in cel mai scurt timp posibil.

Va multumim pentru feedback si va asiguram ca lucram permanent la imbunatatirea experientei de utilizare a aplicatiei.

                                                                           Cu stima,

Constantin Tobescu

Sef Serviciu"

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur FabiM

V2A wrote:
Sunt din ce în ce mai multe vehicule care nu apar în aplicație. Ce am identificat până acum:
autobuze - 4215, 4285, 4381, 4458, 4468, 4523, 4552, 4656, 6222;
troleibuze - 5213, 5271, 5291,5344;
tramvaie - 017, 055, 064 (tamponat acum câteva zile),136, 213, 275, 320, 339, 401, 4005, 4036 + 014 și 056 care apar în puncte fixe pe hartă.
Pentru o parte din ele am trimis mail la STB pe 21 septembrie, dar nu am vreo speranță de rezolvare.


275 a reapărut in aplicație, astăzi prezent in 32.

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur V2A

Au mai (re)apărut și 320, 4036, 4285, 4468, 4552.

 



Re: Dispecerizarea automată a transportului public din București dekolor

Lipsesc din lista R472, R474, R475 si R477. Pe InfoTB au orarul incarcat in baza de date, dar se pare ca nu au mai generat PDF-uri si pentru ele.

Si inca un lucru interesant, intr-un PDF ales la intamplare am gasit asta:



Deci autobuzul trece prin statie la ora 10:66 si 17:63, cum vine asta? Sunt curios daca pdf-urile astea sunt generate de soft-ul nou nout cumparat de ADTPBI  :lol:

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din București rosetti61

E 10:21 si 17:18, anomaliile alea ar fi secundele sau timpi de stationare 66" respectiv 63" :mrgreen:

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din București alchimistul

Ca fapt divers, aplicatia Info TB nu afiseaza niciun fel de detalii pe o conexiune fara IP de Romania. Din reteaua Lycamobile (operator de tip MVNO care furnizeaza IP-uri de Franta sau UK) nu se vad liniile, statiile etc. De asemenea, din Lycamobile nu se pot cumpara bilete prin SMS

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din București cris_m

Explicatia este simpla, prefera sa evite botii care acceseaza site-ul si consuma in mod artificial resursele. Tot ca fapt divers, am avut si noi pe forum prin primavara extrem de multi boti, surpriza, tocmai din Asia... Deci de asta prefera sa nu isi bata capul cu solutii mai sofisticate, iar eu nu ii condamn la treaba asta.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din București BodoMinea

Nu am verificat dacă într-adevăr nu se pot accesa datele de pe IP-uri străie, dar sper că nu este așa. Gândiți-vă că dacă vine un străin și își folosește datele mobile, ca InfoSTB să îl blocheze... n-ar avea o părere prea bună despre acest sistem (în roaming ai IP din țara de origine). Mă rog... poate folosește WiFi, sau nu se complică cu InfoSTB și folosește Google Maps și gata. Dar oricum, dacă asta e soluția aplicată de ei, nu e demnă de un sistem de așa anvergură.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din București Costin

Sigur nu merge cu IP strain.

Oricum asta cu botii e relativa, noi aveam probleme in primavara pentru ca hostul era cum era, acum pe noul host nu avem nici un bot blocat si nu sunt probleme majore. Si in nici un caz solutia nu e sa limitezi origina IP urilor. Este efectiv cea mai primitiva solutie la o problema care nici nu exista...

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din București WT_fan06

Eu de exemplu din UK nu pot să văd nimic pe infoTB și cel mai grav, nu pot să văd niciun traseu nici pe site-ul oficial STB, care, surpriză, își ia hărțile cu trasee de la infoTB. Adică un turist de bună credință care vrea să circule prin oraș nu poate vedea niciun traseu pe nicio platformă oficială a companiei de transport public. Nivelul de incompetență este greu de descris în cuvinte.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din București dekolor

Teoretic aveau deja in practica o masura de protectie impotriva botilor, daca faceai prea multe requesturi intr-un timp scurt iti banau ip-ul pentru o perioada de timp (cred ca 15-30 de minute). Chestia cu blocatul ip-urilor din alte tari este o idiotenie.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din București dekolor

De pe InfoTB:
Linia 41 - blocată pe ambele sensuri pe Șos. Virtuții, între stațiile Orșova și Ciurel. Cauza: eveniment de circulație; autoturism rămas pe linia de tramvai. Pentru preluarea călătorilor, se formează linie navetă de autobuze.


In mod paradoxal, pana ieri/astazi linia 641 a fost vizibila (probabil administratorii au uitat sa o stearga) si fix acum cand este din nou "valabila" nu apare deloc.

 


Go to page:  1  ... 38 39 40 41 42 43 44  ... 68
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419414 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use