Regiunile RomânieiCrișanaJudețul Bihor

 

Topic: Achiziție 4 autobuze second-hand

100 posts, 20891 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options

Achiziție 3 autobuze second-hand de 18m PTMZ

OTL a lansat o licitație simplificată pentru achiziția a 3 autobuze de 18m second-hand, cu normă de poluare minim Euro 3. Bugetul alocat este de 105.000 Euro, bani catalogați "alte fonduri". Se atribuie ofertantului cu cel mai scăzut preț. Termene limită:
- depuneri oferte: 27 noiembrie
- evaluări: 30 decembrie
Link E-licitație: http://e-licitatie.ro/pub/notices/simplified-notice/v2/view/100117510

Caietul de sarcini:
3 CS autobuze articulate 18m 2020.doc
3 CS autobuze articulate 18m 2020.doc (87.5 KB; downloaded 195 times)

 


Re: Achiziție 3 autobuze second-hand de 18m cris_m

Degeaba atrag fonduri UE daca in transport nu ii investesc....

 


Re: Achiziție 3 autobuze second-hand de 18m OradeaBuses

Si oare pe ce linii se vor folosi aceste autobuze?

 


Re: Achiziție 3 autobuze second-hand de 18m PTMZ

Scrie în caietul de sarcini: 11, 33 și 34.

 


Re: Achiziție 3 autobuze second-hand de 18m OradeaBuses

Si in caietul de sarcini pentru 186 si 187 scria ca autobuzele vor fi folosite pe liniile 12 si 14,dar nu s-a intamplat asa...

 


Re: Achiziție 3 autobuze second-hand de 18m OradeaBuses

Cineva are idei? Ce firma cu ce autobuze s-ar incadra in aceasta licitatie?

 


Re: Achiziție 3 autobuze second-hand de 18m PTMZ

Dacă facem o analiză a ofertanților de la licitațiile precedente de SH-uri ale OTL, avem așa:
- Womy are niște Citaro Euro 5 pe stoc trecute cu "Expected", nu se precizează numărul de unități disponibile, e posibil să se bage cu ele:
https://www.womy.com/citaro-o530-g-2009201/
- Riviera Install nu știu cu ce ar putea veni, nu au nimic legat de autobuze pe site-ul lor. Au livrat 2 Citaro de la Graz când au câștigat cealaltă licitație de articulate.
- Golden Dragon iarăși, nu am idee cu ce ar putea veni, numai că în cazul lor, fiind și producători, e ceva mai ușor de intuit, probabil din linia proprie de producție. Au un model diesel de 18m, disponibil în producție, dar nu știu dacă e și SH sau au ceva similar în SH:
http://www.goldendragonbus.com/car/view/11154.html
Ar mai fi tipii din București (Bus & Coach Group) care au livrat MAN Lion's City G-urile de la Iași, dar ei nu le au direct pe stoc.

 


Re: Achiziție 3 autobuze second-hand de 18m Victor92

@PTMZ: Conform pozei cu repartizarea locurilor pe scaune si in picioare a Citaro G Euro 5, acestea nu s-ar incadra in CS.

Anume - Capacitatea de transport totală minim 150 pasageri (din care minim 40 locuri pe scaune) -

 


Re: Achiziție 3 autobuze second-hand de 18m PTMZ

Înseamnă că acesta este, cel mai probabil, motivul pentru care au absentat la ultima licitație de articulate. Mulțumesc pentru corecție. :bere:
Altceva articulat nu prea mai au pe stoc, doar un Scania OmniLink cu "Expected", dar e doar într-un singur exemplar. Plus că e din 2005.

 


Re: Achiziție 3 autobuze second-hand de 18m Victor92

Poate au altele ... care nu sunt publicate  :twisted:

 


Re: Achiziție 3 autobuze second-hand de 18m OradeaBuses

Si alti dealeri de vehicule rulate unde gasim? Eu am incercat sa caut si alte siteuri,am gasit doua.
https://www.bushandel-roettgen.de/
https://www.alga.de/en/busse.html

 


Achiziție 3 autobuze second-hand de 18m Andrei Andraș

De unde toată curiozitatea asta pentru aceste rable? Mai ai o săptămână și un pic și vei afla ofertantul. Dacă vine iar o Rivieră va trebui să aștepți până la sosirea lor fizică în oraș.

Oradea a cam rămas în urmă când vine vorba despre achizițiile din domeniul transportului public. Este inacceptabil ca un oraș de talia Oradiei să cumpere în anul 2020 autobuze Euro 3. Sunt orașe din Ucraina care îi dau clasă lejer. Mai mai că le trimiteam noi O405G și scăpau și mai repede și mai ieftin. Euro 2 ori Euro 3 nu contează, tot poluatoare sunt.

 


Re: Achiziție 3 autobuze second-hand de 18m PTMZ

Victor92 wrote:
Poate au altele ... care nu sunt publicate  :twisted:

Adevărat. Vezi Voluntari, nu aveau 100 de autobuze de același tip pe stoc, probabil le iau de la terți cu care colaborează.
Andrei17 wrote:
Oradea a cam rămas în urmă când vine vorba despre achizițiile din domeniul transportului public. Este inacceptabil ca un oraș de talia Oradiei să cumpere în anul 2020 autobuze Euro 3.

De acord. Având în vedere că au cumpărat 16 hibride (Chiar, de Citaro K Hybrid acela, comandat simultan cu Conecto-urile, se mai știe ceva?) cu fonduri europene, toate achizițiile acestea de SH-uri (12 autobuze în total) ridică niște semne de întrebare serioase. Plus că în campanie, Birta, noul primar - pe atunci viceprimar -, a declarat că primăria are de gând să mai cumpere 10 tramvaie și 60 de hibride:
În privința flotei OTL, am achiziționat douăzeci de tramvaie noi, moderne, șapte dintre acestea fiind deja în circulație. De asemenea, șapte autobuze noi Mercedes sunt deja în trafic. Mai trebuie să ajungă alte 13.
După cum știți, am semnat contractul pentru 15 autobuze hibrid, tot marca Mercedes, ce ne vor fi livrate până la finalul 2021. Primăria Oradea are în plan modernizarea completă a flotei OTL, atât tramvaie, cât și autobuze. În perspectivă, dorim achiziționarea a încă zece tramvaie noi și a altor 60 de autobuze hibrid, pentru a proteja mediul înconjurător.

(Sintagma "Mai trebuie să ajungă alte 13" se referă, cel mai probabil, la tramvaie)
Sursa

Păi dacă mai iei 60 de hibride, ce rost mai are să iei SH-urile acestea?

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Județul Bihor  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420954 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use