Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Iluminat public

1103 posts, 239825 views
 
Go to page:  1  ... 72 73 74 75 76 77 78 79
 
 

📖 Pagination options
Re: Iluminat public Cristi N

Pana la urma lucrarea de pe Dimitrie Pompeiu a iesit aproape ok, au pastrat cablul subteran facand cate o mansonare sub pamant cu cablu nou, cutie de separatie prinsa la baza stalpului si teava PVC prinsa pe exteriorul stalpului cu bride prin care au bagat cablu tip ENEL 1x10+6C. In plus pare ca vechii stalpi au fost retezati sub cota asfaltului astfel ca nu ar mai fi cioate de armatura de care sa ne impiedicam.

Vedere de ansamblu stalp nr 1 nefinalizat.
Stalp_Ansamblu.jpg (1.95 MB; downloaded 2575 times)


Detaliu Mansonare si  CS stalp nr 1 nefinalizat.
Detaliu_Mansonare.jpg (1.87 MB; downloaded 2572 times)


Detaliu CS stalp nr. 2 finalizat.
Detaliu_CS.jpg (1.82 MB; downloaded 2571 times)


Detaliu coborare si legatura lampa.
Detaliu_Leg_Lampa.jpg (863.16 KB; downloaded 2572 times)

 


Re: Iluminat public andreiiul

Stalpul este nou sau era deja acolo si doar au mutat corpurile de iluminat?
Daca e stalp nou si au ales varianta asta de conectare i-as da afara pe proiectantii care au gandit instalatia asa.
Nu vorbim de o lucrare pe proprietate privata unde accesul este relativ limitat. Cine vrea sa lase fara lumina o zona de pe bulevard, vine cu un cleste si taie imediat cablurile. Sa nu mai zic ca putem ajunge relativ usor in situatia in care cablurile sub tensiune sa fie expuse si sa existe pericol de electrocutare.

 


Re: Iluminat public andrei11

Și la ora actuală se pot tăia  ușor cablurile ! La fiecare stâlp există o  "portiță"  la baza lui care o poate deschide orișicine - multe portițe nici nu mai sunt - și se taie cablurile fără probleme.

 


Re: Iluminat public Cristi N

Stalpul este nou nout, din cate stiu nu exista stalpi din beton cu gura de vizitare la baza, doar la cei metalici exista. In plus, teoretic acea usita e inchisa cu un surub antivandalism, practic asa cum zice si Andrei11 multe au disparut.

Norocul nostru e ca nu prea avem amatori de treburi d-astea care ar putea fi incluse chiar la sabotaj. Pana la urma daca vrei sa stingi lumina te duci la cutia de distributie din capatul strazii care se deschide cu o simpla cheie din dedeman.

 


Re: Iluminat public ByOnu





Corpurile de iluminat sunt pozitionate corect sau le-a batut vantul?

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public anndrei

Le-a batut vantul. In ce zona sunt?

 


Re: Iluminat public georgica2704

Străulești.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public anndrei

Am facut sesizare.
In zona Parklake mai sunt probleme ale iluminatului public?

 


Re: Iluminat public cris_m

Din cate stiu eu, da mai sunt. Momentan pauza cu sesizare pentru zona respectiva ca unii destepti de la primarie s-au apucat de scormonit si betonat dupa bunul plac....

 


Re: Iluminat public subway guru

Zona aia e in garantie la Mrex.

 


Re: Iluminat public cris_m

Intrebare: in momentul de fata cui ar trebui sa scriu despre becuri arse la cateva felinare dintre blocuri? Companiei Municipale Iluminat Public?

 


Re: Iluminat public Cristi N

Teoretic da, practic nu prea mai fac nimic de cand e evidenta desfiintarea companiei. Sugestia mea ar fi sa trimiti pe mail sesizarea atat CMIPB cat si PMB, in felul asta sunt sanse ceva mai mari sa miste.

 


Re: Iluminat public Albert

Eu cred ca merita sa trimiți și la CMIPB. Momentan tot ei se ocupa de mentenanța, iar tranziția va fi una de durata. Sa zicem ca dacă s-ar renunța la companie, ar fi nevoie de o licitație pentru mentenanța. Presupunem ca ar reveni Luxten (ar fi singurii care au logistica necesară pentru o suprafața ca cea a Bucureștiului). Un eventual contract cu Luxten nu s-ar putea realiza mai devreme de 1,5-2 ani de acum.

 


Re: Iluminat public cris_m

Mersi de raspunsuri, luni le trimit un mail ambelor institutii. Eventual o sa fac niste poze pe lumina la ID-ul stalpilor si noaptea ca nu merg.

 


Go to page:  1  ... 72 73 74 75 76 77 78 79
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 421073 posts in 5245 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use