MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM2 Berceni - PiperaM2 • Extinderea spre sud

 

Topic: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului

385 posts, 77967 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 28
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului sab

Zona se civiliza daca oamenii aveau un minim discernamant si nu se cumpara tot ce s-a construit, fara canalizare, fara drumuri, fara spatii verzi. Si daca aceeiasi oameni isi puneau intrebarea aceasta si altele inainte de a cumpara... Asa nu au facut decat sa alimenteze cererea disperata, ceea ce a condus la nerespectarea indicatorilor de urbanism, iar acest lucru se reflecta in calitatea vietii tocmai pentru ei, nu pentru altii. Ce-si face omul cu mana lui.... ;)

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului Stefan28

Băluță a anunțat azi că Vineri au obținut 50 de milioane de euro pentru realizarea prelungirii...
Să vedem și când încep lucrările propriu-zise...

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului Stefan28

https://clubferoviar.ro/statia-de-metrou-berceni-centura-2/


Ministerul Fondurilor Europene a aprobat finanțarea pentru stația de metrou Berceni Centură.

Ministerul Fondurilor Europene a aprobat, la finele săptămânii trecute, cererea de finanțare pentru stația de metrou Berceni Centură, în valoare de 50 de milioane de euro.

Noua stație de metrou va fi construită între stația Berceni, actualul capăt de linie al Magistralei 2 de metrou, și Șoseaua de Centură. Cu o suprafață desfășurată de 15.100 mp, stația va fi una supraterană, însemnând o clădire cu subsol, parter și două etaje.

Lungimea noului traseu, care va avea o cale dublă de rulare (două linii distincte, față de o singură linie, cum este în momentul de față) va avea 1,6 kilometri, precum și șase zone de acces pietonal, din care două vor fi situate pe partea opusă a Șoselei Berceni, fiind asigurată legătura printr-un pasaj pietonal subteran.

De asemenea, din cele două ieșiri, se va face legătura directă cu parcarea de tip park &ride care va fi amenajată în imediata apropiere. Mai mult, fiind vorba de o stație supraterană, proiectul prevede inclusiv instalație de degivrare a căii de rulare, care să permită exploatarea în condiții de siguranță pe timp de iarnă. Lucrările au ca termen de finalizare 22 de luni de la ordinul de începere a acestora.

Stația de metrou Berceni Centură va determina reducerea traficului auto
“Cu cele 50 milioane de euro aduse astfel în sector, zona de sud devine punct nodal al înființării hub-ului de business de care avem atâta nevoie. Direct sau indirect, fondurile europene pe care le-am atras vor aduce noi locuri de muncă bine plătite, deci un trai mai bun pentru oameni, începând cu angajații firmelor românești ce vor lucra efectiv la stația de metrou și terminând cu toți cei care o vor  folosi pentru a ajunge mai rapid la serviciu sau unde au nevoie. Nu în ultimul rând, stația de metrou înseamnă reducerea traficului rutier. Mașinile vor fi lăsate în parcările pe care noi le-am construit deja în jurul stațiilor de metrou, astfel încât valorile de trafic se vor reduce substantial, fapt ce duce în mod clar la reducerea poluării și la un aer mai curat”, a declarat Daniel Băluță, primarul Sectorului 4.

Potrivit statisticilor, Magistrala 2 de metrou reprezintă 25% din totalul liniilor Metrorex și suportă zilnic 50% din fluxul de trafic al întregii rețele de transport subteran din Capitală.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului aztec

Dacă e supraterana nu înțeleg de ce nu o acoperă..și montează degivrare..
Îi dau iarăși exemplu pe Cehi cu Cerny Most.
Este copie la ce este la noi...numai că la ei este ....ani lumina...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului sab

Pentru ca este mai simplu asa, decat sa o acopere.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului cris_m

Cerny Most este o exceptie, fiind suprateran. La noi e diferenta ca totul se desfasoara la sol... cel putin eu asa inteleg.
Contra-exemplu, statiile lui U6 sudic din Viena care sunt la suprafata dar nu sunt acoperite.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului papazoglu2

Baluta ar fi mentionat ca noua statie de metrou s-ar numi Tudor Arghezi (la fel si parcul de la Metalurgiei), stiti cumva daca asta chiar este denumirea finala?

Nu ma mai mira nimic in Romania (vezi pe M5, unde statia de la Valea Argesului se numeste C-tin Brancusi, in timp ce statia de langa cartierul Brancusi se numeste Valea Ialomitei), dar ar fi ciudat ca statia de langa soseaua de centura, care ar veni si mai aproape de comuna Berceni, sa imparta numele cu un parc aflat la doua statii de metrou si cateva statii de autobuz distanta, in timp ce vechiul capat de magistrala Berceni ar ramane tot cu denumirea asta, desi nu ar mai fi statia cea mai apropiata de comuna Berceni... In fine.

La o pasarela si pentru noua statie s-au gandit de pe acum? Nu m-ar mira sa se construiasca iar blocuri langa blocuri pana in gardul cimitirului.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului BIGRED1984

Berceni - redenumit Depou Berceni
noua statie - Berceni PR .... Berceni Camp ...  Berceni Z(ona)I(ndustriala) sau S(servicii)

Dar, in definitiv, lumea s-a obisnuit si cu Pallady Saligny si cu Teclu (relativ, lumea cred ca tot policolor ii zice) , macar Tudor Arghezi e mai cunoscut si a stat si in cartier ...

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului andrei11

...macar Tudor Arghezi e mai cunoscut si a stat si in cartier ...

Ce are centura cu << BIG Berceni >> ?

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului BIGRED1984

Cred ca numele de centura e rezervat pentru statia ..de la centura. cand o fi... asta e cam in camp, momentan.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului sab

Daca ne luam dupa planul acesta, statia Berceni Centura va fi fix aceasta. Acum , dupa experientele recente, Metrorex are o placere sadica de a schimba denumirile statiilor pe ultima suta de metri (a se vedea Jiului pe M4).
harta m2.jpg (1.68 MB; downloaded 4300 times)

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului BIGRED1984

Hmm ..nu sunt sigur, eu stiu ca asta noua nu are legatura cu statia Berceni Centura, ar fi pe harta atasata de tine pe unde e un mic apedice albastru, intre depou si cimitir.
Daca te uiti pe Gmaps, ar fi in dreptul Lukoil, acolo e un fel de halta/PO , eu stiu ca acolo ar veni statia noua.
Asta cu Berceni Centura ar fi la cimitir, e din alt film.

Ramane de vazut cand dau mai multe detalii unde va fi amplasata exact, daca sunt una si aceeasi sau fiecare e pe craca lui.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului ByOnu

Tot stau si ma gandesc, si ma foiesc si ma tot gandesc. Cat de mult este aceasta noua statie IN INTERESUL EXPRES al locuitorilor sectorului 4?

Tare cred ca mult mai in interesul contribuabililor care l-au ales si cu ai caror bani se joaca ar fi fost ca PS4, ca sa nu zic Baluta direct, ar fi realizat guri noi de metrou la statiile de pe raza sectorului, aproape toate fiind deficitare. Guri care sa subtraverseze bulevardele (Brancoveanu, Aparatori, samd). Si sa termine el statia intermodala de la Eroii Revolutiei.

Siti ce zic? Chestii care chiar conteaza pentru cei care l-au votat?

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului survola

Cu gurile de metrou ai dreptate. Nu știu însă dacă se pot face pe bani europeni.

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 28
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M2 • Extinderea spre sud  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419413 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use