Regiunile RomânieiMoldovaJudețul Botoșani

 

Topic: Transportul în comun în municipiul Botoşani

77 posts, 40928 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani Puss in Boots

Propune primarului.

 


Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani Gabi23

24 și 34 în anul 2004
Foto: Koko Güllabyan
24 - Botoșani - 2004.jpg (590.38 KB; downloaded 4285 times)
34 - Botoșani - 2004.jpg (485.02 KB; downloaded 4289 times)

 


Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani monteoru

Celestin Draganescu wrote:
Va prezint si cateva elemente din reteaua de tramvai din Botosani, printre care fosta bucla de intoarcere din centru si semaforul pentru macazul automat de separare 101/102.

Nu stiu daca in proiectul de reabilitare se prevede si bucla de intoarcere din centru, deoarece ar fi extrem de utila pentru a nu mai duce toate tramvaiele la Bar. Catamarasti unde gradul de incarcare este redus.


Da, proiectul prevede și reactivarea buclei de la intersecția Calea Națională cu str. Sucevei, însă din punct de vedere al exploatării încă nu sunt foarte hotărâți ce vor face. Ideea lor (a celor de la Eltrans) e ca 102 să întoarcă acolo iar cine vrea să meargă către Bariera Cătămărăști să facă transferul în 101. Mie nu mi  se pare chiar cea mai fericită utilizare a acelei bucle, sau cel puțin cum vor să facă prin proiect nu mi se pare că asigură o transbordare facilă între 102 și 101

Așa arată proiectul. Sursa: SICAP.


 


Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani PTMZ

Eltrans a organizat pe 8 ianuarie o licitație pentru vânzarea a 21 de tramvaie Tatra T4D la prețul de 19.687,5 RON/bucată și a unor piese de schimb. Licitația în cauză este a treia la număr, primele două fiind anulate din lipsă de ofertanți. Nu am idee care este stadiul licitației curente, dacă s-a anulat sau nu:
Anunt - Licitatie publica 08 ianuarie 2021 - vanzare tramvaie TATRA T4D si stoc piese de schimb magazie.pdf
Anunt - Licitatie publica 08 ianuarie 2021 - vanzare tramvaie TATRA T4D si stoc piese de schimb magazie.pdf (299.44 KB; downloaded 197 times)

Sursa: Eltrans

 


Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani ByOnu

Asta e toata flota? Auzisem initial ca pastreaza si cateva Tatre ca rezerve. Iar pe langa asta, Tatrele sunt perfecte pentru a a fi transformate in utilate / pluguri / perii.

Daca intr-adevar taie tot, nu mi se pare o decizie inteleapta.

 


Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani PTMZ

Nu știu care e situația exactă în prezent, dar în iulie 2019 mai erau 25 în circulație și 7 retrase, din care 2 propuse spre casare. Un an mai târziu, înainte de închidere, mai circulau 13 din seriile din 2001 și 2002, unul retras din seria din 2002, iar din cele din seria adusă în 2011 nu știu câte mai erau în circulație (sunt 11 în total, pe Transphoto am găsit că au circulat toate până la sistare). Deci nu cred că dau toate Tatrele la casat. Nici n-ar avea sens, din moment ce se cumpără doar 9 tramvaie noi, nu ar fi de ajuns fără Tatre.

 


Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani ctln1991

Se vor casa vagoanele aduse in 2001 si 2002. 5 din seria adusa in 2001 sunt casate: 24, 26, 28, 33 si B4D 272-601.
Cele 11 aduse in 2011 raman.
De unde se pot descarca plansele cu proietul? Sunt curios daca la bucla de la Luceafarul 101 se va reconstrui linia de garare si trecerea la nivel cu calea ferata industriala inchisa de vreo 10 ani.
Si statia de la Gara ar trebui mutata in zona Util.

 


Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani ctln1991

Gabi23 wrote:
24 și 34 în anul 2004
Foto: Koko Güllabyan

Pozele sunt facute in luna noiembrie anul 2001. Vagonul alb 34 era in probe, fiind pus in circulatie la inceputul lui decembrie 2001. Apare in fundal si vagonul 17 care a luat foc in  iunie 2001 si V2A 06 cu reclama Daewoo din 1996.

 



Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani ctln1991

https://eltransbt.ro/index.php/2017-05-0 ... rie-2022
Se incearca din nou vanzarea vagoanelor aduse in 2001 si 2002.

 



Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani Alex Mariciuc

Astea nu o să le mai vedem niciodată la stradă.

 


Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani ctln1991

Se pastreaza 7 din cele 11 aduse prin 2011. BT 341 a fost transformat in 2021 pentru tramvaiul copiilor.

 


  • AlexTB
  • Posted:
  •  

Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani AlexTB

Pana la urma se mai doreste "reinfiintarea" retelei de tramvai?

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Județul Botoșani  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use