Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX)

2309 posts, 773150 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 130 131 132 133 134 135 136  ... 165
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (R 4XX) Mariusv

Am vazut saptamana asta o masina de pe R409 (era spre Obor) care a oprit in statia Cartier Colentina (Sos. Fundeni) a liniei 682.Greseala a soferului, trebuia sa opreasca in statia lui 21, nu?

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (R 4XX) nicusior

Unii soferi se baga pe linie altii nu, este mai usor decat sa mearga o statie pe linie apoi sa revina pe sosea.

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (R 4XX) cris_m

Ce fac ei e cam ilegal, nu te apuci tu ultimul angajat sa modifici traseul dupa bunul plac. Dupa ei oricine ar trebui sa faca ce vrea la locul de munca, nu sa respecte dispozitiile companiei/societatii. Buna era o privatizare...

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (R 4XX) dany

Poate soferul era nou sau poate era prima data pe linia respectiva, iti dai seama ce a facut, a gresit o statie. In 2020 a gresi vad ca este ceva inadmisibil si de neiertat, toti suntem oameni si nu roboti in domeniul in care activam. Cum e ceva ce nu convine cuiva se ridica problema privatizarii, daca se privatiza ce se intampla? Aveam soferi ca la dubari care faceau de asemenea ce doreau... Privatizarea nu este o solutie si incepe pe zi ce trece sa se demonstreze in varii domenii de activitate din tata noastra.

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (R 4XX) cris_m

Atentie! Una este sa gresesti involuntar si alta e sa devina o obisnuinta! Din ce am vazut pe teren tinde sa fie o obisnuinta, fiecare sa faca cum vrea traseul prin oras, evident sfidand calatorii.

De ce taxam asa mult greselile legate de traseu? Pentru ca in anul de gratie 2020 sistemul ala de navigatie e pe post de mobilier. Eu n-am intalnit pana acum sofer care sa se ghideze dupa acesta, mai ales soferii noi. Nu cred ca e rusine nationala sa te uiti pe unde ai traseul. N-a zis nimeni ca trebuie sa te nasti invatat, dar cand ai la dispozitie mijloace sa inveti si nu le folosesti....

Legat de privatizare, la dubari e vorba de firme extrem de mici la care patronul nu se intereseaza de soarta firmei/angajatilor, de calitatea serviciului, el vede doar atat, profitul. Nu conteaza ca factorii enumerati anterior sunt strans legati de profit, el habar n-are de aceste cunostinte elementare de management. Pentru ca nu i-a păsat sa faca acolo macar o scolarizare ceva, sa inteleaga si el cu ce se "mananca" o firma inainte de a o infiinta. Aia e, ghinionul lui, dar mai ales al clientilor.

La o firma mare, in schimb, cunostintele de management sunt ceva mai bazate ca la firmele mici, se recurge la controale periodice, se are mereu in vedere calitatea si satisfactia clientilor, iar cine nu trage pentru firma este automat eliminat din sistem. Simplu si eficient. Putem continua la Club discutia despre stat versus privat, sunt multe de spus.

Concluzia e ca de vreo 30 de ani incoace drepturile si liberatile au primat mult prea mult, uitandu-se complet de obligatii. Nu doar la firme, ci in general.

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (R 4XX) dany

Sa nu uitam ca o asociere de fosti dubari a castigat licitatia unui lot de linii regionale ce trebuiau infiintate de mult dar datorita diverselor motive gasite nici pana in ziua de azi nu avem liniile respective

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (R 4XX) Chev Celios

Da aici  cam de penal pentru ca ei au castigat licitatia si nu au cu ce sa opereze pe liniile castigate.

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (R 4XX) CiprianTRB

Daniel Baluța wrote:
Fluidizăm traficul rutier în zona Eroii Revoluției!

Relocăm capătul de linie al autobuzelor Regio R 418, 419, 420 și 465 pe strada Șura Mare.

Până acum aceste autobuze staționau pe prima bandă de circulație a șoselei Giurgiului blocând traficul și îngreunând vizibilitatea în zona unei treceri de pietoni extrem de circulată, în imediata apropiere a stației de metrou Eroii Revoluției.

Am rugămintea, ca persoanele care își parcau mașinile pe strada Șura Mare, să înțeleagă importanța acestei modificări și să nu mai parcheze aici pentru a evita eventualele sancțiuni.

Deși nu am desființat locuri de parcare din această zonă în urma relocării, vom căuta soluții pentru cei care obișnuiau să își lase mașinile pe această stradă.


Sursa

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (R 4XX) rosetti61

Si cum o sa se impace cu tramvaiele; daca intorc comun cu 173, in jurul liceului? Fac stationare/cob acolo (cine vrea la metrou se da jos la Sura Mare), iar prima statie de urcare este la metrou (comuna cu 116, 141, 232, 323).

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (R 4XX) Victor92

173 intoarce la Eroii Revolutiei.
Propunerea R-urilor e la Sura Mare.

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (R 4XX) barbuandrei

Undeva prin 2006, linia 173 intorcea la Sura Mare si dupa lungi de certuri si discutii cu vatmanii, a revenit la actualul capat de linie. Acelasi lucru se va intampla probabil si cu R-urile.

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (R 4XX) ByOnu

Stai asa. Stop joc. Sa inteleg ca regionalele nu vor mai avea statie deloc deloc la gura de metrou? Distrugem deci o transbordare pentru ...masini?

Sau autobuzele pur si simplu vor trece pe acolo fara stationare?

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (R 4XX) CiprianTRB

Tind sa cred ca a doua varianta.

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (R 4XX) Victor92

Din primele autobuze Mercedes-Benz Citaro Euro 3 prezentate la Piata Presei pe 03 Iunie 2006, 4124 a ajuns sa circule, in cotidian, pe traseele regionale.

De obicei, este prezent pe ruta spre Peris - R443, dar ieri a "lucrat" toata ziua intre Bucuresti si Sitaru.

L-am surprins pe R477 - podul DN1 deasupra Centurii de Nord a Capitalei.





In schimb, o aparitie interesanta am zarit ieri pe R402 - 4149 a fost repartizat aici. Probabil s-a defectat un autobuz din cele cu tahograf, titulare pe acest traseu fiind 4167, 4169, 4401. Astazi, s-a revenit la normal cu 4167 si 4401.



 


Go to page:  1  ... 130 131 132 133 134 135 136  ... 165
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420985 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use