MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului

1653 posts, 274522 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 42 43 44 45 46 47 48  ... 119
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții generale după inaugurarea magistralei. Stefan28

De luni circulă fără probleme pe M5, inclusiv astăzi! ;)
A fost curățată în weekend, trimisă la Pantelimon... :yes:

 


Re: Discuții generale după inaugurarea magistralei. orex

Stefan28
O veste excelenta ca Criza...ntema a reintrat in parcul cald, pe M5.1 fara sa fi suferit...pe termen lung! :D
Un alt exercitiu ISU la PDT, astazi 29.10.2020!
In zona acces D, sa poata toti sa fie edificati, unde, ce si cum!
20201029_133345.jpg (300.27 KB; downloaded 1757 times)

 


Re: Discuții generale după inaugurarea magistralei. Stefan28

Am o întrebare. Cei 200 de metri care mai sunt dupa stația Eroilor sunt fix sub Dâmbovița? Nu de alta dar se simte mereu un puternic miros de... nu stiu cum altcumva sa îi zic, dar de pivniță...  :think:

 


Re: Discuții generale după inaugurarea magistralei. orex

1Pai nu stii ca TBM-urile (Varvara si Filofteia) au iesit, in ”frac” in fata Operei Romane? :think:  :yes:
2 Unde, pe vreo magistrala-n lumea asta, se adulmeca miros de pin? :think:  :lol:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții generale după inaugurarea magistralei. sab

@Stefan28.
Din cei 200 m sub Dambovita nu sunt decat cati metri are Dambovita latime, vreo 15-20m max. In rest sapatura este sub parc.
Mirosul sa nu vina de la structura executata fix intre Dambovita si statia E1, pentru care s-a astupat o perioada accesul E1 de pe coltul intersectiei.

 


Re: Discuții generale după inaugurarea magistralei. subway guru

Dambovita (albia) are fix 30m latime la nivelul splaiului...

 


Re: Discuții generale după inaugurarea magistralei. cris_m

Mirosul de pivnita este de la lipsa unei aerisiri directe, a posibilului aer umed combinat cu racoarea pamantului. Cel putin eu asa vad lucrurile.

 


Re: Discuții generale după inaugurarea magistralei. subway guru

Tunelele sunt oarecum fund de sac, probabil ca ventilatia provizorie de la Opera e pusa pe introducere de aer proaspat in fundul sacului si impinge spre statie.

 


Re: Discuții generale după inaugurarea magistralei. andrei11

Bolțarii de la M 5 sunt cumva  de diametru mai mare decât bolțarii de dinainte de 1989 ?

 


Re: Discuții generale după inaugurarea magistralei. Adrian Rosca

La Opera n-am vazut sa fie ventilatoare, ci doar o priza de aer. E normal in conditiile astea ca circulatia aerului sa fie dezorganizata.

 


Re: Discuții generale după inaugurarea magistralei. subway guru

Boltarii pentru TBM au grosime de 30cm in loc de 35cm
La Opera sunt montate ventilatoare in creasta tunelurilor, asemanatoare celor care erau pe TBM

 


Re: Discuții generale după inaugurarea magistralei. alexxd_31

Azi am mers pentru a treia oara pe M5 dar de data aceasta era si sotia. Nu am putut sa ne intelegem datorita zgomotului.
Dupa rodarea liniei este posibil ca nivelul zgomotului sa se diminueze?

 


Re: Discuții generale după inaugurarea magistralei. Stefan28

Zgomot? Numai in curbe am auzit zgomote, ca orice tren/metrou care face o curba. In rest sunt mult mai silentioase fata de toate celelalte magistrale BM-urile datorita sistemului de economisire al curentului pus de Alstom...
Exemple pe M5 unde am auzit zgomote tari in curbe. De la PDT la Romancierilor, de la Romancierilor la Brancusi...

 


Re: Discuții generale după inaugurarea magistralei. alexxd_31

Am mers intre Eroilor si Favorit. E un zgomot stresant care pe alte magistrale nu exista. Alta gama de frecvente.
O treaba asemanatoare am simtit cand au bagat primele CAF-uri pe M2, o senzatie puternica de voma  de la sunetele de joasa frecventa.

 


Go to page:  1  ... 42 43 44 45 46 47 48  ... 119
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420974 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use