MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși)

199 posts, 77912 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 9 10 11 12 13 14 15
 
 

📖 Pagination options
Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) orex

N-o iau in nume personal, ca ma descurc in DT si cu ochii inchisi de cand imi rup pingelele in cartier, dar am o rugaminte, la VOI TOTI, cei care ati postat timp de 9 ani, discutii sau instantanee, AICI, nu e cazul sa mai denigrati, unii dintre dumneavoastra, M5.1, asa scoapa cum e, ca-si aduce un real aport la mobilitatea urbana in Capitala. Abia o asteptam acum cateva luni, nu? Totul e sa ne dam noi dupa programul EI, si sa nu credem ca-si va face EA programul dupa NOI. Nu-i nimic spectaculos, nelalocul lui!  
PS  
Va asigur ca, inca, ”diavolul se imbraca de la Prada”, inclusiv pe M5.1! :bere:  

 


Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) aztec

Abia o astempat acum cateva luni...?
Eu tot o așteptăm încă de când se făceau prospecțiuni de sol acum aproape 40 de ani ...
Prospecțiuni de sol ca atunci când se fac puțuri la tara...
Și au luat inclusiv pe Valea Argeșului....
Acum memoria îmi joaca feste și nu mai știu dacă au fost un rand sau 2...

PS Precum îmi joaca memoria feste și nu mai știu dacă deasupra stației de metrou de la Valea Argeșului a fost etapa de de Raliul României sau ce etapa a fost...(pre89)

 


Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) subway guru

Primul HG pentru M5 a fost emis de guvernul Petre Roman in 1990!

 


Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) Stefan28




Aici grămezile de pământ așteaptă sa fie puse!  :popa:

 


Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) Stefan28







Aici au pus pamantul vegetal in proportie de 90%, totul e aproape gata.

 


Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) Adrian Rosca

Nu le-a ajuns pamantul, au calculat gresit cantitatea. :D   Buza aia de beton ar fi trebuit demolata inainte sa inceapa umpluturile, dar la noi "merge si asa".  :popa:

 


Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) orex

Merge, merge, ca s-or fi gandit ca blocul 417 e la un nivel superior fata de strada si pot face o lucrare peisagistica, noua, de succes! Am incredere ca, dupa ce va fi gatata lucrarea, multi nu vor sesiza ca sub pomont se ascunde ”capacul” interstatiei VI-RMC! :yes:  :bere:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) sab

Se poate si mai rau.  "Amenajarea" de la Eroilor..
thumbnail (6).jpeg (23.09 KB; downloaded 2275 times)

 


Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) aztec

Buza aia este egal cu 0 dacă refac panta naturala anterioară...intra sub stratul de "cernoziom"..

 


Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) orex

Sigur ca asa va fi, de nerecunoscut, ”scormoneala”! :bere:

 


Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) Adrian Rosca

Daca vor fi doar cativa cm de pamant deasupra buzei, in dreptul ei nu se va prinde iarba.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) sab

Nu conteaza asta pentru proiectantii/ executantii M5.

 


Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) Adrian Rosca

Refacerea stratului de pamant vegetal e aproape gata, mai au de intins pamantul in zona cabinelor de paza si de facut curatenie:







 


Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) orex

Deci? Daca nu era ”vigilenta” unora dintre noi, multi habar n-aveau ca, sub pamantul astentut e o ”incinta betonata” spre VI.
Asa, cum arata-n prezent, la data la care @Adrian Rosca  a surprins instantaneul cu pricina, in zona, nu-i nici cea mai mica problema in ceea ce priveste vegetatia. Oricum, pe acel areal, n-au fost NICIODATA plantati copaci semeti, ci doar plante monocotiledonate! ;)

 


Go to page:  1  ... 9 10 11 12 13 14 15
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use