Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Culoare unice pentru tramvaie, autobuze și troleibuze

1201 posts, 313944 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 48 49 50 51 52 53 54  ... 86
 
 

📖 Pagination options
Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze Chev Celios

Se poate pune panou cu circulatia permisa doar ADTPBI. Si astfel vor avea acces doar cei care fac parte din ADTPBI.  De sigur ar trebui ca membrii ADTPBI sa aiba o emblema a autoritati afisata undeva pe fiecare autobuz/ tramvai /troleibuz/midibus/etc.

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze aztec

Eu nu prea am găsit modificarea de lege la care se face referire...

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze andreiiul

Modificarea probabil este una tacita.
Adevarul se va afla in momentul in care (daca se si vrea asta) vom avea un accident cu victime in care sa fie implicat un autobuz aflat pe culoar. In acel moment se face cercetare la fata locului si la parchet. Daca totul e in regula atunci se va afla. Daca nu se va lasa cu scandal.
Politia rutiera probail a acceptat acest compromis pt a mai descongestiona traficul in unele zone si la presiunea PMB.

Oare o petitie inaintata BPR ar avea un raspuns clar?

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze cris_m

Da, ar avea un raspuns clar: "transportul in comun incurca traficul". Prietenii stiu de ce!  :twisted:

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze andreiiul

Mergand spre Popesti la pranz am surprins pe culoarul unic de pe Oltenitei (dupa IRA spre Sudului) autobuzele STV de pe R440 si
R479 mergand pe culoar(flancau un R439).
Nu am vazut vreun comunicat prin care au permis si ei pe culoar in aceasta zona.
Oare au uitat sa anunte sau au fost niste soferi mai smecheri?.
Mentionez ca traficul era lejer la ora aia

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze andrei11

Pe Colentina au deja vreo 2 - 3 luni de când merg pe culoar. Legea cred că e dată pentru București, nu pentru fiecare sector în parte.

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze andreiiul

Acea modificare a codului rutier (pe care nu am gasit-o) facea referire la STB(cf anunturilor si liniilor implementate initial). Apoi in zona Colentina blonda a facut o favoare orasului in care locuieste.
Dimineata de exemplu autobuzele STV mergeau pe cele 2 benzi destinate restului de trafic.
Nu zic ca idea in sine e rea dar macar sa anunti inainte pt a stii si calatorii unde sa astepte autobuzele

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze ByOnu

Avand in vedere ca sunt indicatoarele STV montate deja in statiile de tramvai, este oficial.
IMG-20201014-WA0001.jpg (163.28 KB; downloaded 2847 times)

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze andreiiul

Placutele nu le-am vazut. Mea culpa. In ultima perioada nu prea am folosit tramvaiul catre munca.
Bine macar ca liniile STV apar marcate in statie. STB isi da interes 0. Inteleg ca placutele sunt puse de PS4 dar cred ca daca ar fi facut o informare oficila catre ADP S4 se rezolva.

 


Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze Andrei Andraș

Stai calm. A ruginit mizeria de sector, vine Băluță și pune alt rând de table la fel de ieftine.

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze oc7avian

Pentru consemnare, dintre promisiunile concrete pe termen scurt ale noului primar la interviu Hotnews:
- continuarea implementării benzii unice pe Iuliu Maniu (aș zice că nu e termen scurt, că discuta despre mutarea mașinilor parcate de pe prima bandă pe străzi secundare prin resistematizare = colaborare cu PS6)
- porțiunile "înguste" de pe linia 21 să fie cu acces doar pentru riverani

Restul zonelor vor fi atacate prin analizare linie cu linie.

Știu că deocamdată e politică, dar fiind prezentat drept o prioritate cred că e momentul de pregătit un pachet de sugestii ori solicitat colaborare.

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze zapacitu

Riverani. HA! Ce riveran nene, cum demonstrezi?

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze oc7avian

Simplu: camere video

În Brașov e un sistem de genul pentru accesul pe unele străzi secundare în Centrul Vechi (barieră fizică). Bineînțeles, unii au încercat să păcălească sistemul având niște numere false pe bord pe care le ridicau în fața camerei  :lol:

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze zapacitu

Buna ideea, insa fara bariere nu rezolvi.

 


Go to page:  1  ... 48 49 50 51 52 53 54  ... 86
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420539 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use