MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Sisteme de informare în stații

446 posts, 147433 views
 
Go to page:  1  ... 18 19 20 21 22 23 24  ... 32
 
 

📖 Pagination options
Re: Sisteme de informare in statii dekolor

Și pe M1 a avut ceva probleme sistemul, mai exact la Basarab, sens Dristor 2. Arată că vine un tren la 12:00, peste câteva minute arata 12:10, după a rămas la 11:52.

 


Re: Sisteme de informare in statii andrei11

Persoanele de răspundere sunt chiar impotente / analfabete 100 % ?
1) În stația Străulești să scrie la ambele linii spre Gara de Nord ! E chiar așa de complicat ?  La o linie scrie Gara de Nord dar la cealaltă scrie  Străulești.  Cum nene să scrii spre stația Străulești când tu te afli deja în stația Străulești ?
2) Schimbați hărțile din trenuri cu niște hărți reale ! Nu fantezii de genul M 5 la Iancului / Pantelimon,  M 6 la Otopeni,  M4 pe (sub )  Giurgiului !  O hartă reală, pentru că rolul hărții din tren e să se dumirească nedumeritul, nu e de decor acolo.  Sau mai știi ?

 


Re: Sisteme de informare in statii mcosmin

La Pacii pare ca au depistat in sfarsit senzorul care pacalea sistemul, si l-au reparat prin eliminare. Acum nu mai vezi cand vine trenul de AS.

 


Re: Sisteme de informare in statii CA 205

La Dristor 2 nu mai funcționează sistemele de informare de cel puțin 2 săptămâni.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Sisteme de informare in statii sab

Problema cred ca este alta. Sistemul afisa niste aberatii pana acum, mai exact un grafic standard de circulatie, adica aceleasi valori, indiferent de zile (exceptie weekend).  Valorile se ajustau pe masura ce se pleca in cursa.
Cand s-a luat decizia sa se circule mai rar nu erau pregatiti cu un nou grafic de circulatie , asa ca nu mai afiseaza nimic. Abia cand intra un metrou in circulatie este detectat de sistem si afisat pe monitoare. Si impresia mea este ca primul senzor este dupa plecarea din statia de capat (adica intre Preciziei si Pacii pe M3, respectiv intre Dristor si Muncii pe M1). De aceea la Dristor  nu afiseaza nimic.
Iar la Pacii se afiseaza metroul abia cand este foarte aproape de statie, in rest monitorul este gol. De fapt, din ce am observat, atunci cand intervalul este de 10 min, pe M3 nu se afiseaza  nimic pe monitoare in nicio statie pana la Eroilor, daca tocmai a plecat metroul. Asta pentru ca cele 10 min sunt suficiente pentru ca metroul sa ajunga la Eroilor si altul sa nu apuce sa intre in cursa.

 


Re: Sisteme de informare in statii mcosmin

Nu prea cred. Si la Lujerului iti arata trenul cu 2 min inainte, deci cand e undeva intre Pacii si Gorjului. Pur si simplu cred ca s-au defectat senzori/cabluri si nu le-au reparat

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Sisteme de informare in statii sab

La Lujerului se afiseaza metroul cu 4 min inainte.
20210502_185626[1].jpg (465.46 KB; downloaded 3490 times)

Interesant mi se pare pe sensul celalalt. Initial era afisat un singur metrou, celalalt a fost afisat abia cand era la 15 min distanta de statie. Ori el era de ceva vreme in cursa, doar ca nu era detectat/afisat de sistem...
20210502_185342[1].jpg (190.79 KB; downloaded 3490 times)
20210502_185457[1].jpg (202.6 KB; downloaded 3491 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Sisteme de informare in statii sab

Se pare ca au reluat obiceiul (prost) de a afisa un grafic inexact de circulatie. Al doilea metrou clar nu era in circulatie in acel moment.
20210505_173349[1].jpg (338.02 KB; downloaded 3371 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Sisteme de informare in statii sab

😀😀....
20220420_073216.jpg (891.15 KB; downloaded 2277 times)

 


Re: Sisteme de informare in statii BodoMinea

Aș fi spus că e normal și chiar pozitiv să indice „Timpuri Noi” ca și destinație dacă din varii motive circulația cu călători a trenului respectiv se limitează la stația aceea. Dar apoi am observat faptul că ora de plecare a trenului e în trecut... Deci probabil e vorba de o eroare.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Sisteme de informare in statii sab

Și este vorba de sensul către Preciziei, nu catre centru. Statia este Păcii, deci nu mai exista decât Preciziei.

 


Re: Sisteme de informare in statii ByOnu

...
20220625_190822.jpg (811.34 KB; downloaded 1859 times)

 


Re: Sisteme de informare in statii cris_m

Ce ar trebui sa vedem in imagine?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Sisteme de informare in statii sab

Ca este un metrou in stație, care nu este detectat de minunatul sistem de afișaj. Nu ca sistemul nu detectează ca metroul este in stație, pur si simplu acest metrou NU EXISTĂ. Ceea ce nu este deloc ok, Gorjului fiind a treia stație. Deci, cam la 4-5 minute de la plecarea trenului de la capăt, nu este afișat de sistem.
Acum eu sper că la capăt nu este cineva care introduce manual trenurile in sistem, pe măsură ce pleacă in cursă și care a uitat să-și facă treaba...Deși , dacă ar fi așa, s-ar explica multe.

 


Go to page:  1  ... 18 19 20 21 22 23 24  ... 32
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420711 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use