Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Despre controlorii STB

492 posts, 190857 views
 
Go to page:  1  ... 30 31 32 33 34 35 36
 
 

📖 Pagination options
Re: Despre controlorii RATB / STB ByOnu

Pai bun, dar la validatoarele Kapsch?

 


Re: Despre controlorii RATB / STB Alex Negoi

După validare, tranzacția ar trebui să apară în aplicația băncii respective.

 


Re: Despre controlorii RATB / STB zapacitu

Adica apare instantaneu? Ar fi o mare noutate. Totusi, cum se demostreaza calatoria fata de controlori?

 


Re: Despre controlorii RATB / STB Alex Negoi

Am găsit!

Agenții de control pot constata dacă plata călătoriei a fost efectuată, la echipamentul la care a fost validat cardul bancar, prin verificarea ultimelor 4 cifre ale cardului, care vor fi comunicate de călător.


Sursa: http://stbsa.ro/card_contactless

 


Re: Despre controlorii RATB / STB oc7avian

Am întrebat un controlor acum câteva luni și mi-a zis că te pun să dai cu cardul iar la validator. Astfel se va verifica dacă acel card a fost folosit. Văd că nu seamănă cu informația de pe site-ul STB

Oricum, dacă dai a doua oară cu cardul la validator nu-ți debitează încă o călătorie. Totuși ar trebui să mai încerc o dată că poate mă înșeală memoria.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Despre controlorii RATB / STB ADK

Asta dacă șoferul nu schimbă sensul dintr-odată că a uitat...

 


Re: Despre controlorii RATB / STB andrei11

Să spunem că în autobuz sunt numai oameni corecți. Dacă  șoferul nu schimbă sensul dintr-odată că a uitat... înseamnă că practi toți călătorii devin frauduloși. Raționez corect ?

 


Re: Despre controlorii RATB / STB oc7avian

Mai puțin cei cu BPay/SMS  :lol:

 


Re: Despre controlorii RATB / STB Costin

In anul 2020 schimbarea sensului de mers 100% manual intr-un sistem care de altfel suporta sa fie 100% automatizat este o mare tampenie care nu ar trebui sa existe...

 


Re: Despre controlorii RATB / STB cosminduru

andrei11 wrote:
Să spunem că în autobuz sunt numai oameni corecți. Dacă  șoferul nu schimbă sensul dintr-odată că a uitat... înseamnă că practi toți călătorii devin frauduloși. Raționez corect ?


Da. Eu când sunt în situații de genul acesta nu validez imediat, aștept măcar jumătate de stație să fiu sigur că s-a schimbat sensul. De exemplu la 178 de la Sala Palatului sau la 168, 226, 368 de la Romanâ.
Biletele urbane ar trebui să fie cu timp, 60 de minute, astfel încât să nu conteze că ai validat înainte de capăt. Sunt convins că controlorii speculează aceste hibe ale sistemului, de parcă nu ar fi destui blatiști ei hărțuiesc oameni corecți. Am întâlnit situații pe expres 780 când străinii erau hărțuiți pentru că, evident, nu erau clare instrucțiunile cu validarea a 2a.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Despre controlorii RATB / STB Tom

Din moment ce conform STB-sa, o călătorie este considerată până la un capăt de semicursă, atunci acel capăt trebuie adus la cunoștința călătorului cu o stație înainte, ca și la sosirea în stație.
Nu cred că e prea greu să pună un mesaj de genul:
"(Urmează) Stația "Aleea Pinguinului" - Capăt de linie. Vă rugăm validați cardul pentru continuarea călătoriei."
Unde sunt capete la care se debarcă toți călătorii, e altceva, dar și acolo se anunță că este capăt de linie. Dar în cazul în care capătul de linie e fără staționare și debarcarea călătorilor și mai mult, traseul de întoarcere diferă de cel de ducere, este absurdă situația să pui călătorul să valideze încă odată pentru mers o stație "pe sensul celălalt".
De exemplu: 178 vine pe sens unic pe Dinicu Golescu (zona STB), pe Știrbey până la Sala Palatului, acolo întoarce și merge iar pe sens unic pe Luterană, Mircea Vulcănescu &c.
Dacă aș primi un job să zicem la minunata instituție de pe strada Știrbey, aceea cu copertină curbată de imitație de mahon și policarbonat, realizată pe vremea când încă se numea "Parchet", ce opțiuni aș avea să iau 178-ul? Iau 178-ul din stația Constantin Cristescu, merg două stații și pe urmă ce fac, mai validez odată la Sala Palatului pentru a merge la Apusului? Iar dacă ar veni controlorul și cu figuri în cap după o zi de muncă, n'ar merita un dosar de corupțiune așa că vrea mușchiul cui îl face? :twisted: (Excludem răspunsuri de genul: "la asemenea job, mai mergi cu setebeul?" :D )
Normal ar fi ca măcar pe segmentele spre capăt de linie, unde nu există stație corespondentă pentru sensul opus, validarea să dea dreptul călătoriei și pe semicursa următoare. Desigur, logic ar fi ca dacă iau autobuzul de la gară, aceeași regulă să nu se aplice, pentru că acolo există stație pentru sensul invers.

 


Re: Despre controlorii RATB / STB BGP2597

Pe liniile care întorc în buclă în zona Gării de Nord (123 de exemplu) am mai auzit după Basarab exprimarea "Capăt de linie. Pentru continuarea călătoriei, vă rugăm să efectuați o nouă validare a cardului de transport." Rar de tot am auzit-o și prin trolee, după ce pleacă de la Minister. Problema e că se aude doar dacă merge vox-ul, iar de cele mai multe ori se aude foarte prost sau doar 3 cuvinte din toată fraza.

Din păcate situația e de o aberație cum nu am mai văzut în alte locuri, iar cât timp nu vom trece la tarifarea pe timp, singurele soluții arhaice sunt ori să caști ochii după controlori cele 1-2 stații înainte de "capătul" virtual, ori să validezi într-adevăr de 2 ori (dacă n-ai abonament, ghinion, plătești de 2 ori), ori șoferul să nu schimbe deloc sensul (sau să îl schimbe chiar la intrarea pe buclă, caz în care îi lovește pe cei care sunt deja în autobuz și mai merg pe buclă).

În orașele cu și mai puțină apă caldă, adică cu bilete de hârtie nu avem problema asta pe linii cu capete în buclă. :D

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Despre controlorii RATB / STB ADK

"(Urmează) Stația "Aleea Pinguinului" - Capăt de linie. Vă rugăm validați cardul pentru continuarea călătoriei."

Am impresia că se anunță... Mai important de atât este ca șoferul să se confirme cu schimbarea sensului o dată ajuns în stație. Unii fie nu-l schimbă deloc, și tu dacă-ți continui călătoria în mod necinstit automat va arăta că ai validat (ciudat și comic ar fi la control să se uite și la oră, ești în 381 plecat de la Reșița la 17:05, controlorul te verifică la întoarcere pe la 18:10, și vede că ai validat acum o oră și ceva), și ăia care-l schimbă după plecarea din stație când unii deja au validat, iar controlorii n-o să creadă că chiar ai validat și de aici se ajunge la ”Ceartă în autobuzul X, între călători și controlori, s-a folosit și sprayul lacrimogen” și șoferul își vede de ale lui bine mersi.

LE: da, mai există problema anunuțui vocal scos din funcție, sau parțial defect, și-ți iei amendă degeaba...

 


Re: Despre controlorii RATB / STB BGP2597

Am pățit-o să folosesc un tramvai dimineața și după-amiaza să-l nimeresc din nou și să-mi arate "Card deja validat", iar aici nu se punea problema de traseu în buclă.

 


Go to page:  1  ... 30 31 32 33 34 35 36
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use