Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Pasaj Subteran Piața Sudului (INAUGURAT 23.07.2017)

 

Topic: Discutii dupa inaugurarea lucrarii

1025 posts, 161834 views
 
Go to page:  1  ... 68 69 70 71 72 73 74
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii dupa inaugurarea lucrarii 1689

Acum zece ani (6 iulie 2010), inainte de inceperea lucrarilor, am facut urmatoarea observatie:

”Pasajul de la Piata Sudului nu va rezolva decit partial (daca !) problemele traficului in zona. O contributie semnificativa o are traficul de/spre pe Sos Oltenitei - Popesti Leordeni, care - in configuratia propusa - este restrictionat la o banda.

Cele 15 minute pe care le mentionezi ca fiind necesare pentru cele 2 statii de troleibuz nu sint cauzate de lipsa pasajului de la Piata Sudului, ci de faptul ca nu exista capacitate de preluare a traficului de pe Calea Vacaresti - problema care nu este rezolvata de constructia pasajului.


Oricine ar fi petrecut o singura zi in intersectie ar fi vazut (chiar si fara studii de trafic s.a.m.d.) care sint axele principale de circulatie.

Pasajul - asa cum a fost construit - mai mult a incurcat situatia traficului (iar acum 10 ani constructiile din Popesti nu luasera nici pe departe amploarea de acum, cu atit mai putin sudul Berceniului).

Proiectul - ca de altfel si pasajul de la Mihai Bravu - a fost o ambitie politica a carei urmari trebuie s-o suportam.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea lucrarii BIGRED1984

Solutia pentru situatia actuala, caci este contraproductiv sa mai discutam ce ar fi fost mai bine, este o semaforizare adaptiva a intersectiei in intervalul 17-20 in sensul favorizarii directiei Vacaresti-Popesti.
In principiu sunt putine masini care vin pe sus dinspre Obregia, la ora aceea, STB si cativa care merg spre Brancoveanu, mai multi pe breteau de langa BIG.
Ramane sensul Brancoveanu-Popesti si el important.
Daca ar calcula la fiecare ciclu de semaforizare masinile care asteapta pe fiecare directie, s-ar putea adapta intervalul de verde.

Apropo, vad ca discutia este mereu despre Pta Sudului, dar aceeasi situatie este si dimineata la incadrarea pentru a face stanga pe sub podul M Bravu, aceeasi banda unica, aceeasi blocare pe banda 2.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea lucrarii Adrian Rosca

Si totusi, nu posteaza nimeni vreo poza cu mareata lucrare finalizata?

 


Re: Discutii dupa inaugurarea lucrarii Adrian Rosca

Pana la urma si-au cam batut joc: asfalt de proasta calitate si un receptor pluvial ramas pe vechea linie a bordurii, actualmente in mijlocul strazii.  :bleah:



 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Discutii dupa inaugurarea lucrarii Mircea G

Nu prea le avem cu reparatiile la interventii punctuale , dar de regula cind zona se va moderniza si se va reasfalta , va fi ok .
Important este ca se face .
Jalnic este ca ne miram si rugam  :popa: de fiecare " bordura " pusa ..... :headbash:

 


Re: Discutii dupa inaugurarea lucrarii ByOnu

Dar eu tot sunt curios ce o fi cu injectia tramvaiului. Banuiesc ca a fost dezafectata pe perioada lucrarilor la Pasajul Sudului... si asa a ramas.

Sa inteleg ca le este prea lene sa o repuna sau este chiar atat de redundanta?

 


Re: Discutii dupa inaugurarea lucrarii drbm

Între timp abundența de tramvaie cu acționare în CA a dus la scăderea consumului :D

 


Re: Discutii dupa inaugurarea lucrarii TibiV

Au rezolvat cu bizonii care ocoleau coloana si mergeau pana in "buza" pasajului ca sa se trecoare mai in fata...























 


Re: Discutii dupa inaugurarea lucrarii BIGRED1984

Vazand ce mizerabil arata la Basarab , mi-am adus aminte ca am trecut prin pasajele pietonale de la P.S de curand iar aici nu mai functioneaza corect toate afisajele catre tramvai, unele doar jumatate sunt active. Iar cele care merg afiseaza cu ostentatie fie 34, fie 11, in functie de care pasaj esti.
Si evident ca scarile rulante nu merg.
Cel putin nu este mizerie ca la Basarab, inca.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea lucrarii zapacitu

Catre cine se fac sesizari? PS4 sau PMB?

 


Re: Discutii dupa inaugurarea lucrarii andrei11

TibiV wrote:
Au rezolvat cu bizonii care ocoleau coloana si mergeau pana in "buza" pasajului ca sa se trecoare mai in fata...

N-au rezolvat nimic,  acum se merge - dacă e nevoie - până în buza stâlpișorilor  :bleah:

 


Re: Discutii dupa inaugurarea lucrarii cris_m

zapacitu wrote:
Catre cine se fac sesizari? PS4 sau PMB?

Cred ca ambele, sa fii sigur. Stiu ca e a PMB lucrarea. Ajuta cred si niste poze....

 


Re: Discutii dupa inaugurarea lucrarii Costin

La PMB daca lucrarea e receptionata. Daca nu, tot la PMB si speri sa aiba efect dar probabil nu.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea lucrarii zapacitu

Pai e receptionata?

 


Go to page:  1  ... 68 69 70 71 72 73 74
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Pasaj Subteran Piața Sudului (INAUGURAT 23.07.2017)  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use