De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire

1885 posts, 402603 views
 
Go to page:  1  ... 95 96 97 98 99 100 101  ... 135
 
 

📖 Pagination options
Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire orex

Mai ai un pic de ”rabdare” ca revine...Stii ca interpelarea TA se va solda cu un ecou din partea lui, nu? :lol:
Ai doua optiuni, stii care sunt alea, ca esti  baiat mare! :rofl:  :rofl:  :rofl:

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Goldmund

Da, nu mi-am tinut "gura" nici pe timpul teroarei comuniste din Bucuresti si am explicat unei iubite care provinea din nomenclatura absoluta a comunistilor bucuresteni ca nici un regim, nici o dictatura, nici un sistem politic care se bazeaza pe minciuna nu poate exista prea mult timp  fara sa se prabuseasca - si asta in anul de gratie 1982!! Iar aici gasesc ca totul este fair play regizat si controlat - bravo celor care tin acest forum!

Si cum viata ne aduce in tot felul de situatii stranii, mi-am adus aminte de ceva:
am vazut un nou reportaj semnat de domnul Bot despre alegerile locale din Constanta. Eram prin anii '90 pe litoralul romanesc(atunci veneam de ani de zile in vizita la parintii mei cu masina, o hardughie de 7 locuri, special cumparata sa plimb familia si invitatii...) si mi-am facut o buna prietena pe litoraul romanesc, o doamna din Germania care venise cu ajutoare in decembrie 1989 sa ajute pe romanii iesiti din dictatura. Acea doamna germana100%,(o numesc Ela) indragostita in Romania, s-a atasat si de familia mea. Fiind la ea(am scris, prin anii 90, inainte de anul de gratie 1996) vine un tip tanar intr-o limuzina superba la usa ei, la vila pe care acea doamna a construit-o de la zero pe malul Marii Negre. Ela a sarit ca arsa, l-a poftit in vila, dar "domnul" a spus ca Ela si cu-cine-doreste-ea sa-i faca o vizita in seara urmatoare. Ela m-a rugat sa o urmez. Sotia si copiii nu au dorit sa vina, dar un var care era cu noi, m-a urmat. Deci toti trei am urmat cererii. Si astfel ne-am trezit noi, langa Constanta intr-un monstru de viloi, cu super terase, cu zeci de camere si...valeti.., cu o crema a capitalismului din Constanta. Meniul a fost de nedescris, de la caviar la sampanie scumpa, tarte din marile sudului, etc., in timp ce romanii de atunci aveau - daca - o Dacie 1300 inca si multi erau someri...Gazda s-a comportat cu noi fain,(pt. ca veneam din Germania langa doamna Ela)  ne-a aratat uriasul imobil si sus ne-a aratat o sala de conferinte cu 200 de locuri!! Ce mai?! Ca in filme. Ce m-a surprins , cand s-au strans cativa capitalisti superbogati langa gazda noastra(eroul tanar si cu viloiul + RR si alte limuzine scumpe) si au inceput sa vorbeasca despre politica...Toti erau "liberali" sau "taranisti" - atunci mi-am dat seama ca tara era pierduta....Intr-un exces de curaj, dar si de curiozitate, intreb gazda de unde opulenta asta.
Raspunsul a fost pe masura intregii situatii:
"am lucrat vreo patru ani ca dentist in Germania, la voi..." Oameni buni, in patru ani un dentist f.f. bun nu poate plati nici macar o parte din imprumutul pentru aparatura de specialitate....Am plecat de acolo cu o fraza in cap spusa pe o terasa imensa: "uite Mamaia, totul ne va apartine noua, celor de aici!" a spus tanarul bine imbracat. De unde am plecat?
https://www.youtube.com/watch?v=IzqC4Vk ... l=MalinBot

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Mircea G

subway guru wrote:
E terminata si nu a inaugurat-o primaria cu surle si trambite???
Nu-mi vine a crede...dar mai sunt cateva zile pana duminica!

ca Iohanis metroul ????? Nuuuuuu.
IMG-20200919-WA0000.jpg (33.96 KB; downloaded 2716 times)

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Costin

Am mutat mesajul de mai sus aici pentru ca nu avea nici un rol / scop in discutia din locatia originala (Pasaj N. Grigorescu - Splaiul Unirii). Mai mult, nici nu inteleg ce vrei sa spui cu un photoshop / fake de o calitate atat de proasta. Acest forum e apolitic. Pastrati-l asa.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Stefan28

https://prezenta.roaep.ro/
Pentru urmărirea live a prezenței la vot la nivel national!

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire orex

Goldmund wrote:
andrei11,
desigur pcr/fsn/psdr/psd+prm+alde...
Fiecare sa aleaga pe cine doreste, asadar,
la vot!
:bere:

@Goldmund
A existat si PSDR (Sergiu Cunescu), dar sigur voiai sa faci referire la succesorul ”de drept” al FSN, adica la PDSR, nu?!  :)

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Goldmund

^
Corect!

Si inca ceva ce m-a amuzat copios, o  poanta spusa de curand de Dan Barna, care intr-un interviu a declarat :
(cuvintele mele) ma aflam intr-o piata si un pensionar  m-a abordat spunandu-mi ca "toti fura", la care domnul Dan Barna i-a replicat: cum, "toti fura?", ca nu e adevarat, si asta ar insemnat ca si dumneata ai furat, iar domnul alegator
i-ar fi spus" da domnule, dar atunci erau alte vremuri"....
aici:
https://www.youtube.com/watch?v=cRaELGXx ... yPopescu

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire andrei11

Goldmund, a vorbi de PCR - FSN - etc ca fiind partid bolșevic e fix cum am  fi vorbit de legionari la cutremurul din 4 Martie 1977.  De FSN ca și extremă stânga putem vorbi ( eventual ) de persoanele + 50. Dar și aici nu e corect, știu persoane de vârsta mea  și + ca fiind liberari / țărăniști convinși. Aceștia nu ar vota cu FSN în ruptul capului.
Orex, bine punctat !

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Goldmund

Am explicat in alta parte ca fsn este clar si indubitabil continuarea pcr(ca si membri, actionism, politici de control - prin teroare, frica, controlul mass mediei, amenintari si alte "activitati de partid si stat", prin momeli electorale, etc.)
iar psd de azi(plus noul pd, adica proRomania) este clar urmasul celor din fsn.

Daca nu v.ati dus la vot, profitati de ultimele minute si duceti-va, prezentati-va la vot !

 



Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire zapacitu

Ce ziceti? S-a votat PENTRU CINEVA sau IMPOTRIVA PSD? La modul general in toata tara, nu ma refer strict la un oras anume. Eu am impresia ca la noi chiar nimeni nu stie sa voteze pentru ceva.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire gexge

Eu o sa-ti zic strict in Bucuresti. Părerea mea e ca s-a votat in egala măsura, atât pentru Nicușor Dan (fiind foarte cunoscut printre bucuresteni), cât și împotriva Gabrielei Firea.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Stefan28

Dupa numărarea a peste 97% din voturi, situația e următoarea (in Bucuresti):
https://www.economica.net/rezultate-bec-bucuresti-nicusor-dan-firea-rezultate-sectoare-bucuresti-primarie-luni_190433.html

Nicusor Dan: 42,78%
Gabriela Firea: 37,95%

Iar la sectoare:
1. Clothide Armand 41,74%
2. Radu Mihaiu 36.83%
3. Robert Negoiță 43.8%
4. Daniel Baluță 57%
5. Cristian Popescu Piedone 28%
6. Cirprian Ciucu 43.46%

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Florinds

Incredibil, au castigat Negoita si Baluta. Mie asta imi umbreste bucuria faptului ca am scapat de "duamna".
Piedone pentru ce a mai candidat? Rar se admite un apel in instanta... Peste un an, doi, il vedem coleg cu Dragnea...

 


Go to page:  1  ... 95 96 97 98 99 100 101  ... 135
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2283 forum members have written 420938 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use