Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiStrăpungerea Bd. Nicolae Grigorescu - Splaiul Unirii - Șos. Vitan-Bârzești

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

2321 posts, 542321 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 155 156 157 158 159 160 161  ... 166
 
 

📖 Pagination options

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Costin

Pasajul Hatieganu - Vitan-Barzesti e parte din aceasta lucrare, discutiile si documentatiile raman aici.

Mai departe, la Oltenitei, e altceva. Acea lucrare nu are nici o documentatie pana acum. Cand va aparea, va avea subforumul ei.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului TibiV

zapacitu wrote:
@Tibi -- e vorba de Vitan Barzesti, nu calea Vitan. Ce sa-i faci daca sunt paralele si le separa doar o groapa.


NU sunt paralele.
Vitan-Barzesti este paralela cu Calea Vacaresti (si au groapa intre ele).
Calea Vitan este perpendiculara pe ele (pe directia lor), doar ca este pe malul celalalt al Dambovitei...  ;)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului zapacitu

@Cosmin - nu exista niciun proiect strict Hatieganu - Vitan Barzesti, doar Hatieganu - Ion Iriceanu, pe sub Vitan Barzesti si Oltenitei.

@Tibi - m-am zapacit si eu! :D

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului zapacitu

Lucrarea asta e gata? Aseara am remarcat ca iluminatul e pus la punct peste tot... Arata a lucrare finalizata, Grafitti inclus.

IMG_20200921_205729__01.jpg (1.02 MB; downloaded 2652 times)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului subway guru

E terminata si nu a inaugurat-o primaria cu surle si trambite???
Nu-mi vine a crede...dar mai sunt cateva zile pana duminica!

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andreiiul

Faza 1 e inaugurata. Faza 2 a ramas punctul nevralgic al proiectului.
Ca si la Ciurel, madam doar a facut o postare pe FB ca a fost inaugurat si atat.

 



Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului ByOnu

Iuliu Hatieganu, eventual cu pasaj subteran la intersectia cu Vitan Barzesti.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului URANUS

De vreo 2 saptamani am tot observat indicatoare rutiere de presemnalizare statie BUS in urmatoarele locuri (pe Grigorescu dupa intersectia cu Prevederii sens spre Splai, pe Grigorescu in intersectia cu Malva/Ilioara, pe I. Hatieganu in dreptul Romstal pe ambele sensuri). Ni se pregateste un traseu de autobuz pe aceasta ruta? Ideal ar fi fost sa se "bage" linie STB dupa largirea strazii (etapa a doua...)?

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului zapacitu

Nu e rau sa fie si acum, insa ideal era ca pe sectiunea de 2 benzi ori sa existe alveole ori sa nu existe statii. La STB nu am remarcat nicio miscare, nu stiu nimic de trasee.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Costin

Alveolele nu sunt o necesitate, de altfel 'trendul' este sa se renunte si la cele existente, prin restul lumii, pentru a avea statii si trotuare late si suficient de inalte incat sa fie la nivel cu autobuzul, iar autbuzul sa nu mai faca sicane si manevre ca sa ajunga aproape lipit de bordura (asa cum ar fi normal). Exemplu din Barcelona unde trotuarul este 'alungit' ca sa ajunga pana la prima banda (exact opusul unei alveole): https://goo.gl/maps/MjMNRb2tMN7JvpBG6

Daca este o linie noua, e foarte bine ca se face, inclusiv cu statie la Romstal care probabil este unul dintre foarte putinele puncte de interes care are potential sa atraga calatori de pe traseul noii strapungeri, pana la zona de case. Singura problema este ca autobuzul o sa fie foarte mult blocat in trafic pe tronsonul ingust. De aceea e important sa fie o linie scurta, locala. Ca daca muta 102-ul pe acolo, au nenoricit definitiv linia...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului cris_m

Probabil fac un 201 ceva gen Faur-Romprim... Desi variante ar fi mult mai multe...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Bogdan Ciorascu

202 Cora-Romprim  :bere:

 


Go to page:  1  ... 155 156 157 158 159 160 161  ... 166
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Străpungerea Bd. Nicolae Grigorescu - Splaiul Unirii - Șos. Vitan-Bârzești  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use