Regiunile RomânieiTransilvaniaJudețul Mureș

 

Topic: Licitație primărie autobuze diesel pentru Târgu Mureș

92 posts, 24986 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
Licitație primărie autobuze diesel pentru Târgu Mureș Andrei Andraș

Dar ea era trimisă spre publicare tocmai din 16 septembrie.

 


Re: Licitație primărie autobuze diesel pentru Târgu Mureș PTMZ

Da, dar depinde când și-a dat și ANAP acordul. Teoretic, erata ar fi trebuit să intre în vigoare chiar de la publicare. După cum se poate observa, însă, nu s-a întâmplat așa, licitația fiind în evaluare tehnică.

 


Re: Licitație primărie autobuze diesel pentru Târgu Mureș PTMZ

Ofertanți:
1) Asocierea OTOKAR EUROPE FILALA BUCUREȘTI - OTOKAR OTOMOTIV VE SAVUNMA SANAYI A.Ș.
2) Asocierea ANADOLU AUTOMOBIL ROM S.R.L. - RADCOM
3) Asocierea BMC TRUCK & BUS - BMC OTOMOTIV SANAYI VE TICARET A.Ș.

 


Re: Licitație primărie autobuze diesel pentru Târgu Mureș ticker

Pacat ca nu a participat Briaris din nou.

Singurul lucru bun pe care il mai pot spera e sa iasa tot Isuzu Citiport...

 


Re: Licitație primărie autobuze diesel pentru Târgu Mureș PTMZ

Și eu regret că nu s-a băgat Briari's, dar când bugetul scade cu aproximativ 5 milioane RON, nu prea ai la ce altceva să te aștepți.
Sper și eu să iasă Citiport.

 


Re: Licitație primărie autobuze diesel pentru Târgu Mureș Vatmanul constanțean

Clar, Citiport e cel mai bun din ecuatia asta.

Ce chestie... Aproape toate orasele care au (avut) MAZ au acum/vor avea Isuzu Citiport  :shock: .

 


Licitație primărie autobuze diesel pentru Târgu Mureș Andrei Andraș

În urma căror analize personale sau nu a ieșit Citiport drept cea mai bună alegere a administrației locale? (decizie care, btw, se face după criteriul prețului cel mai scăzut, nu după preferințele anumitor oameni, asta dacă vorbim de o licitație transparentă și nu mânărită).

 


Re: Licitație primărie autobuze diesel pentru Târgu Mureș ticker

Citiport>Kent (testate de mine la Constanta si Bucuresti)

Procity recunosc ca nu am testat, insa imi da un aer de "ieftin". Personal nu imi place cum arata.

Citiport vs Procity - ambele au motor Cummins de 6,7 dar Isuzu are 300HP iar Procity 280HP / cuplu motor 1182Nm vs 1100Nm (deci plus pt Isuzu pentru ca Tg Mures e oras cu dealuri si un plus de putere si cuplu nu strica)
Au aceeasi cutie de viteze ZF 6 AP 1200B

In rest diferente la layout interior, materiale, scaune si alte dotari, in functie si de ce e cerut in CS

 



Re: Licitație primărie autobuze diesel pentru Târgu Mureș Robert

Odată cu lansarea licitației pentru hibride și cea deja în lucru pentru electrice, nu îi mai dau acesteia mari speranțe.

 


Re: Licitație primărie autobuze diesel pentru Târgu Mureș PTMZ

Depinde cum o privești: acum 4 ani, conform unui studiu, erau necesare circa 80 de autobuze noi pentru un transport public civilizat. 20 dintre ele sunt acele Iveco Crossway sosite în 2016. Rămân 60. Iar în licitație sunt deja 47 de electrice (15 de 10m și 32 de 12m) prin Ministerul Dezvoltării, plus cele 38 de hibride. În total, vin 105 autobuze noi; din moment ce acestea 41 sunt din fonduri bugetare și sunt, aparent, un surplus, cred că se poate renunța la ele. Mai ales că s-a schimbat culoarea politică la Târgu Mureș, deci nu știu în ce măsură este dispusă noua administrație să continue cu proiectele vechii administrații, implicit cu această licitație.

Pe de altă parte, primăria s-a tot zbătut să cumpere aceste autobuze (e a 5-a licitație), deci șansele de a fi finalizată încă sunt mari.

 


Re: Licitație primărie autobuze diesel pentru Târgu Mureș Robert

Eu sund de acord cu tine, cu prima varianta. Administrația veche se chinuia să cumpere tot cu fonduri de la buget sau leasing. Administrația nouă mai mult ca sigur că nu va mai folosi bugetul local și probabil vor trage de ce mai au și poate mai cumpără ceva seconduri până se finalizează licitațiile noi.

Singura problemă e că nu sunt articulate noi și Tg. Mureș ar avea nevoie măcar de 5-10 articulate la orele de vârf și când va începe odată școala....

 


Re: Licitație primărie autobuze diesel pentru Târgu Mureș PTMZ

Termenul limită pentru evaluări a fost depășit.

 


Re: Licitație primărie autobuze diesel pentru Târgu Mureș ticker

Si eu sunt fan articulate. Inca mai tin minte cum ma plimbam cu DAC-urile si cu Ikarusurile prin anii 90, din Centru pana in 7 Noiembrie.

Cineva cu cap ar face analize de trafic si de utilizare/incarcare la ore de varf  ca n-ar strica articulate.
Insa Muresul de astazi mi se pare tare ingust si foarte aglomerat. Nu stiu cat de potrivite sunt articulatele in traficul de azi.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Județul Mureș  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421190 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use