Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linia 55)

222 posts, 89742 views
 
Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
 
 

📖 Pagination options
Re: Bulevardul Aerogarii - Bulevardul Barbu Vacarescu (Linia gexge

Se vede paleta in topicul cu poze cu terminalul P&R de la Șoseaua Vergului x Șoseaua Pantelimon. https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=253&t=4898&p=366653&hilit=Granitul#p366653. Exact cum ați dedus și voi, asta înseamnă ca vom mai sta fără linia 5 o vreme. Oricum, nu e o mare pierdere.

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) andrei11

Aceea  NU e paletă, e un cap de linie. Paletă a fost de exemplu pe Podul Grant cu tramvaiul 41 vara asta care a trecut.

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) Costin

Ca sa fiu mai explicit, in afara de andrei11 cu totii ati folosit cuvantul paleta gresit.

Aceasta este o paleta





Adica un semafor manual folosit in situatii unde nu exista linie dublu sens.

 



Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) punmeister

Sau pur si simplu macaz Californian.

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) StefanD_

Ce este un macaz californian?

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) Costin

Un macaz temporar montat peste infrastructura definitiva, vezi linkul pus de gexge mai sus cu rebrusmentul temporar de la Granitul.

 


Re: Bulevardul Aerogarii - Bulevardul Barbu Vacarescu (Linia essco

dimitryyyy wrote:
55 ar trebuie sa ramana la Piata Iancului judecand dupa fluxurile de calatori, doar exista 104 pentru legatura cu centrul ,dar gandirea si logica in STB e greu, a zis foarte bine cineva mai demult pe forum, cei din conducerea STB nu folosesc transportul in comun.

Adica ditamai cartierul sa fie deservit doar de autobuzul 104? Ia, mai gandeste-te!
andrei11 wrote:
Pentru Pantelimon un tramvai până-n  Iancului ar fi suficient.

Altul...
Aaaa, daca ar veni la 5 minute, da, de acord.
dimitryyyy wrote:
Problema sta in felu urmator:
     In afara intervalului cu trafic aglomerat traseul actual ar fi rezonabil, undeva la 15 min cadenta dupa programul STB cu toate ca s-ar putea un pic mai bine.
....

Hai, ca-ncep sa ma enervez!
Voi unde locuiti? Pun pariu ca in zone cu 5-6 mijloace, la alegere, de suprafata sau subterna!
Deci, dupa tine, eu daca vreau sa plec de langa Spitalul Sf. Pantelimon, trebuie sa stau mai mult de 15 minute ca sa prind un tramvai aglomerat?
Imi pare bine ca STB-ul nu va ia in serios (sper!).

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) andrei11

Stimabile coleg, vezi că  suntem mai mulți care stăm în cartier. Sau cunoaștem cartierul foarte bine.
La Sf Pantelimon niciodată nu o să fie tramvaiul aglomerat.
Enervează-te cât vrei,  dar 55 - ul și  104 sunt mai mult ca și suficiente. Să nu uităm și de 14. De 46 nu mai spun nimic, e o linie  fantomă. Prin Pantelimon mai cirulă și 101 / 335 și mai e o mașină care te duce în Pipera. Încep să mă enervez și eu.

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) essco

Stimate coleg, ce e 14? Ce sunt 101/335? Locuiesti in Pantelimon? Nu se vede. Si 46? Care-i treaba cu el?
Singurele linii care trec prin fata Spitalului sunt 55 si 104. Iar 55 - ul și 104 NU sunt mai mult decat suficiente.
104 circula ok. 55 e naspa RAU! Circula tu cu el! Poate va fi mai bine dupa inlocuirea de la sfarsitul lunii, nu stiu, sper!
Stai asa, ce consideri tu Cartierul Pantelimon? De unde pana unde?
LE: scuze, mai e si 243, dar e neinteresant...

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) alexandru_gr

104 circulă mai mult decât ok...55 are o frecvență destul de bună mai prost sta linia 243 care are o frecvență jalnică mai ales dimineața...totuși cele 3 linii fac față cererii de transport de pe porțiunea Granitul-Bld. Chișinău.

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) andrei11

essco,
1) Când răspunzi la  postarea de dinaintea ta nu o mai cita că se subînțelege la ce te referi.
2) Locuiesc în Piața Iancului de vreo 60 de ani și am legături extrem de strânse cu Pantelimonul.
3) Folosesc mai ales 55 - ul de multe ori și niciodată n-am circulat pe scară ! de 104 mă "încurc" indirect când merg cu auto personal prin Pantelimon.
4) 14 o să circule -  firesc - tot la Granitul.
5) Cartierul Pantelimon începe de la intersecția cu Ritmului.  Cimitirul Armenesc e în Pantelimon,  Cimitirul Capra nu. Arena Națională nu a  fost niciodată în Panelimon. Mai spre periferie putem continua dar trebuie să detaliem mai atent.

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) essco

Piata Iancului nu e Pantelimon. Pantelimon e de la Bd. Chisinau spre est, poate chiar de la Soseaua Fundeni spre est. In Iancului ai o suta de mijloace de transport, nu simti lipsa a nimic, nu ai cum sa rezonezi cu mine, nu prea ai dreptul sa comentezi. Te rog sa-mi intelegi frustrarea unui locuitor cu doar doua mijloace de transport la scara blocului!
La punctul 3 am de comentat: nu ca ar fi aglomerat; dar e jegos, de-a dreptul
14 -deocamdata nu inteleg de ce il aduci in discutie?  "Va fi"? Hm... Bine macar ca n-ai mai continuat cu 335!
Eu stau din 2016 aici. Din 2016 pana acum am mers doar cu metroul de la Georgian (10 minute pe jos pana acolo), cu 55 - doar pana la metrou Iancului - in conditii foarte proaste - adica asteptat mult, mizerie, ti-e scarba sa pui mana sa te tii de vreun maner  si cu 104  in conditii bune dar destul de  rar, pentru ca nu ma ducea unde aveam eu treaba.

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) andrei11

1) Vezi că nu-ți cunoști limitele cartierului, ceea ce e grav. Mega Mall - ul e în Pantelimon stimate coleg. Inclusiv cimitirul Armenesc.
2) Evident că Iancului nu e Pantelimon dar ți-am spus răspicat că am treabă cu Pantelimonul în mod constant.
3)  55 - ul e ok, nu e mai jegos / nejegos ca alt tramvai.
4) Tu stai în Pantelimon din 2016. Scuze, dar eu am avut treabă în mod constant cu Pantelimonul cam din 1974 - 1975. Ești cam tânăr în Pantelimon ca să emiți judecăți cu valoare de statistică.
5) Repet, cu 55 exagerezi la greu, e un tramvai ok.

 


Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420952 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use