Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și Ilfov

 

Topic: Discuții diverse despre vehiculele de transport in comun

140 posts, 46350 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
 

📖 Pagination options
  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre vehiculele de transport in comun V2A

În ultimele zile am centralizat toate datele pe care le aveam despre vehiculele STB în Google Sheet-ul următor: https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... =946492568. Puteți face modificări.

 


Re: Discuții diverse despre vehiculele de transport in comun cris_m

Cu permisiunea ta, o sa creez topicuri cu liste pentru troleibuze si tramvaie. Chiar m-am mirat de multe ori ca nu exista astfel de liste si aici.

 



Re: Discuții diverse despre vehiculele de transport in comun cris_m

Am finalizat la troleibuze, urmeaza curand si la tramvaie. Acolo, insa, am o mare nelamurire cum sa sistematizez mai bine informatia, dat fiind ca avem mai multe tipuri si subtipuri. Ca sa nu aglomerez, eu as merge pe un topic cu mai multe mesaje, fiecare mesaj cu maxim 100 de bucati inventariate, indiferent de tip/subtip. Ce parere aveti?

 


Re: Discuții diverse despre vehiculele de transport in comun ByOnu

De acord, Cristi, cu rugamintea extra ca fiecare tip diferit de tramvai sa fie un reply separat. Adica sa nu ai in acelasi mesaj si Bucur 1 si Bucur LF spre exemplu. :bere:

@V2A, multumim tare mult! Super fain centralizate. :bere:

@mods Ma gandesc daca putem pune linkul catre lista undeva sa nu se piarda aici. @Cristi, ma gandeam sa.l precizezi ca sursa in primul mesaj de topicurile respective cu listele.

LE: la Otokar cred ca mai trebuie bifate niste defecte.

 



Re: Discuții diverse despre vehiculele de transport in comun cris_m

O sa adaug link-urile la fiecare in parte, in ultimul mesaj. Ma gandisem si eu la asta.

 


Re: Discuții diverse despre vehiculele de transport in comun PTMZ

Am observat că lipsește un tramvai din lista de tramvaie, e vorba de V3A-93M-FAUR #234 (B-02497), ce aparține Depoului Titan. Nu cunosc anul modernizării, iar RK nu cred că a avut, deoarece interiorul știu că a rămas galben cu scaune roșii ultima oară când am călătorit cu el, însă am fost ultima oară cu el acum câțiva ani, deci nu știu care mai e situația lui.

 


Re: Discuții diverse despre vehiculele de transport in comun Gabi23

#234 nu este prezent pe listă deoarce i s-a întocmit dosarul pentru casare și a fost scos la vânzare pentru valorificare prin Bursa de Mărfuri. A fost (re)construit la FAUR în anul 1996 și până în anul 2008 a fost gestionat pe linile Dep. Alexandria. A fost transferat când încă era în schema de vopsire roz la Dep. Titan, unde a circulat puțin așa fiind trimis în anul 2009 la RK. A mai circulat apoi constant până în anul 2014, fiind retras.

234 - FAUR.jpg (673.06 KB; downloaded 5017 times)

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre vehiculele de transport in comun V2A

Nu am trecut în liste vehiculele pentru care a fost aprobată casarea.

 


Re: Discuții diverse despre vehiculele de transport in comun PTMZ

Am înțeles, vă mulțumesc frumos pentru lămuriri. :)

 


Re: Discuții diverse despre vehiculele de transport in comun SirVlady

Stii tu ceva cu un FAUR din seria 200, dar 234 nu e. Acel FAUR care avea interior galben cu scaune rosii era 229. Era inedit si din pricina faptului ca avea bare portocalii.

 


Re: Discuții diverse despre vehiculele de transport in comun Gabi23

#229 arăta așa ca urmare a reparației capitale din anul 2005:

229 - 11 - 28.12.2009 (11).jpg (418.03 KB; downloaded 4825 times)

 


Re: Discuții diverse despre vehiculele de transport in comun PaulIP

Asa aratau interioarele tuturor vagoanelor de Faur fabricate pana in 1999.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Parcul de vehicule al operatorilor din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420539 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use