MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Discuții diverse despre Metrorex

5449 posts, 1081132 views
 
Go to page:  1  ... 321 322 323 324 325 326 327  ... 390
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre Metrorex sab

Patiseria care are acel coș era initial pozitionata deasupra liniei 4. Nu cred ca atunci avea vreo cale de evacuare a fumului/ mirosului.
Când au mutat-o FOARTE INSPIRAT :twisted: , fix în drumul celor care schimbă metroul de la peronul central la linia 2 (mai ales ca acolo scara de la peronul mic este si mai ingusta...), a apărut si respectivul coș.
Pe de alta parte, când se închide usa aceea...ia totul cu ea, nu mai contează un amărât de coș si doua-trei neoane... :D

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex subway guru

In situatie de casus belli vine armata si impune ordine!...adica beleste cosuri, neoane si patiserii!
:)

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex rosetti61

Plus ca arata mai bine, e mai groasa decat noile usi de pe M5 cu "aer naval".  La iesirea de la Municipal nu-mi amintesc sa le fi vazut pe pozitie (la nivelul tunelului statia nu are astfel de porti - daca e sa se izoleze se inchide Izvor - Grozavesti si la Politenhica). Si in culoarul D1-D2 e una, insa a fost acoperita cu tabla cutata.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 satanistu

Si inca o chestie, stiu ca e off-topic, imi cer scuze, dar te-am prins mai cunoscator :D.

La Crangasi linia 3 e la vedere, are si peron. Pentru ce era destinat sa fie? Poate ajuta cumva pt viitor, pentru legatura cu M8 sau ceva?

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 Stefan28

Linia 3 de la Crangasi este folosita numai pentru a retrage trenuri.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 satanistu

Si atunci de ce e atat de la vedere, cu peron inclusiv din vestibul? Nu avea o alta destinatie gandita pe vremea lui Ceausescu? Nu poate fi folosita pt ceva pt M8?

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 Stefan28

Cand a fost construită stația, a fost initial un plan. Crangasi M1 pe ramura de Gara de Nord, asta din cauza ca M1 avea ramura de Militari) si M3 prin inelara de sud... Se intalneau si aveau traseul comun pana la Gara. De aia exista a treia linie, care initial trebuia sa mearga la Lujerului!
@sab te rog sa ma corectezi daca am greșit!
:yes:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 subway guru

N-ai gresit deloc.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 sab

O mica precizare, linia nefolosita de la Crangasi trebuia SA VINA de la Lujerului . Spre Lujerului se pleca de la aceeasi linie de la care se pleaca catre Poenaru. Linia poate fi folosita pentru M8, daca ducem M8 la D2. Altfel, mai greu, dar nu imposibil.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 subway guru

In configuratia actuala poate fi folosita doar pentru indesirea trenurilor pe tronsonul Crangasi-D2

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 satanistu

Si daca tot am dat-o cu off-topicul, sa va mai intreb o chestie. La Piata Victoriei sunt doua siruri de scari aproximativ langa guvern (in dreapta guvernului daca te uiti spre el), care dau fix la Pasajul Victoria. De ce nu se face statie a tramvaiului 1 acolo? Ar fi mult mai simplu sa iei tramvaiul 1 daca ai iesit de la metrou decat sa te duci pana in cealalta parte a pietei.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 zapacitu

Asta era planul de la inceput, daca te plimbi prin pasaj. Naiba stie de ce.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 satanistu

Pai scarile au fost renovate, totul e cum trebuie, investitia este minima spre 0 pentru a face acolo o statie.

Doar trebuie sa opreasca efectiv tramvaiul acolo, sa puna un stalp cu placa STB pe el, si gata. Chiar nu e greu deloc.

Ce trebuie facut pentru a fi luat in seama? Trebuie facuta cerere la STB? Ar fi frumos daca asociatia "Metrou Usor" ar face o sesizare, asa un simplu om de rand nu cred ca este luat in seama.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 sab

Raspunsul este simplu. Nu se face stația pentru ca ar folosi doar ca să ieși afară. Inițial a fost gândită o corespondență cu metroul, dar acum este imposibil de făcut.

 


Go to page:  1  ... 321 322 323 324 325 326 327  ... 390
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422241 posts in 5260 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use