Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Defecte, imobilizări și reparații ale autobuzelor

4713 posts, 1183184 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 213 214 215 216 217 218 219  ... 337
 
 

📖 Pagination options
Re: Mentenanţa autobuzelor ByOnu

IK4 wrote:
blabla


Cand o sa explodeze tevile cu antigel si in hibrid sa ne suni. :roll:

@Albert  :applause:

 


Re: Mentenanţa autobuzelor Albert

PaulIP wrote:
@Albert: pe cuvantul tau de onoare ca aia de la Mercedes habar nu aveau daca cele 500+500 de Citaro albe, cu perete despartitor si nivel de echipare demn de Logan "chel" sunt pentru Bucuresti?

Nu neg ca atunci cand s-au comandat cele 1000 de Citaro albe sa fi existat aceasta curiozitate din partea lucrătorilor. E ceva firesc sa te intrebi cine naiba mai comanda 1000 de Citaro dintr-o data. Ce voiam eu sa subliniez e ca nu conteaza unde vor fi livrate. Nu o sa zica nimeni intr-o fabrica de automobile: “Hai sa le strângem șuruburile mai putin la autobuzele astea ca pleacă in România si aia sunt mai prosti”.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanţa autobuzelor anndrei

Suruburile le strang la fel deoarece sunt stranse cu masinarii calibrate dar calitatea anumitor componente este pentru Est si nu pentru Vest! Se stie clar ca exista diferente de calitate la toate produsele. A se vedea cat de lung este parasolarul din cabina soferului la Citaro din Germania si cat de lung este la cel pentru Romania...
Sa nu uitam de lampile galbene de gabarit de pe lateralele autobuzelor din primul lot de Citaro E3 care datorita plasticului de proasta calitate s-au topit. Dupa o perioada de timp cei de la MB au luat hotararea sa le schimbe cu lampi LED. Eu nu cred ca un Citaro pentru Germania dupa cateva zile de utilizare i s-au topit lampile de gabarit...Sa nu uitam si de claxoane. primele loturi au avut claxon bun care se auzea mai gros si mai bine. Urmatoarele au avut un claxon ragusit si ascutit.

 


Re: Mentenanţa autobuzelor Robert

Eu am avut un Fiat 500 care atunci când a fost cumpărat scria clar pe mobile.de făcut pentru Germania. Deci există standard dublu de calitate cam la tot din păcate...

 


Re: Mentenanţa autobuzelor Alex21

Nu stiu sigur daca a crapat dar acum 10 minute, 4817 era pe avarii cu firma lasata pe linia 106 intre Strada Uverturii si Iuliu Maniu pe Strada Virtutii

 


Re: Mentenanţa autobuzelor Alex21

Scuzati faptul ca poza era de la 10 metri dar eram pe fuga
20200901_083213.jpg (1.82 MB; downloaded 3286 times)

 


Re: Mentenanţa autobuzelor PaulIP

Albert wrote:
Ce voiam eu sa subliniez e ca nu conteaza unde vor fi livrate. Nu o sa zica nimeni intr-o fabrica de automobile: “Hai sa le strângem șuruburile mai putin la autobuzele astea ca pleacă in România si aia sunt mai prosti”.

Asa e, dar nici CTC-ul nu o sa fie cel mai sever. In niste C2-uri am gasit plastice crapate in prima zi de circulatie. Imi vine greu sa cred ca acele crapaturi sunt cauzate de neglijenta angajatilor STB/Evobus.

 


Re: Mentenanţa autobuzelor Gabi23

Alex21 wrote:
Nu stiu sigur daca a crapat dar acum 10 minute, 4817 era pe avarii cu firma lasata pe linia 106 intre Strada Uverturii si Iuliu Maniu pe Strada Virtutii
Era doar staționat acolo, probabil ori a ajuns înaintat ori se ”trage de timp”.  Acum e funcțional și circulă pe linia 106.

 


Re: Mentenanţa autobuzelor Alex21

Ok. Multumesc de informare!

 


Re: Mentenanţa autobuzelor cris_m

A revenit 4846, acum e pe R457.

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanţa autobuzelor V2A

4507 a revenit la traseu pe linia 253, după ce fost reparat în urma accidentului din 29.05.2020.

 


Re: Mentenanţa autobuzelor cris_m

A revenit 4839, acum e la datorie in 102.

 


Re: Mentenanţa autobuzelor Laurenţiu

4441 a picat pe linia R431 lângă stația Victoriei. L-am văzut în jur de ora 22:10 cu capacul la motor deschis pe avarii cu luminile stinse.

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanţa autobuzelor V2A

A revenit 6621, în 104, după mai multe luni de absență.

 


Go to page:  1  ... 213 214 215 216 217 218 219  ... 337
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420528 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use