Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Discuții diverse despre transportul în comun

2076 posts, 518670 views
 
Go to page:  1  ... 94 95 96 97 98 99 100  ... 149
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții diverse despre transportul în comun din Bucureș orex

M-ai facut curios...care e baza legala si pentru aceste alegatii @chev?! :think:

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun din București andrei11

M-am uitat la condițiile de licențiere ( în speță ARR - ul ), scrie așa
Dacă societatea de transport dispune de unul sau mai multe autovehicule, care sunt înmatriculate în România;. Numerele roșii înseamnă că autovehiculul e înmatriculat.  Nu se specifică ca autovehiculul să  aibă număr definitiv ( negru ).

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun din București andrei11

Stimate coleg  Andrei17.  Mi-am pierdut timpul și am descoperit legea / articolul de lege. O să te las pe tine să (re)descoperi  legea dacă ești curios, eu o să-ți spun articolul din lege.
Articolul 5

(4) Serviciul de transport public local de persoane prin curse regulate speciale trebuie să întrunească cumulativ următoarele condiții:
a) se execută cu autobuze deținute în proprietate, înmatriculate în județul respectiv, sau în baza unui contract de leasing, pe baza unor programe de circulație stabilite de către cel care a angajat transportul cu operatorul de transport rutier;

_________________
Numărul roșu se chemă că autobuzul e înmatriculat. Regula care trebuie respectată este să fie înmatriculat în județul respectiv.
Eu altceva n-am găsit.
Concluzia este că în momentul în care susții ceva trebuie să vii cu argumente, nu cu texte de genul << știu din cultura mea generală >>. Pe de altă parte sunt deschis la critici, dacă găsești tu un text de lege care să-ți susțină afirațiile  :bere:  .

 


Discuții diverse despre transportul în comun din București Andrei Andraș

Dacă faptul că m-ai lămurit și mi-ai infirmat, dar și completat anume lucruri (pe calea asta mulțumesc) ți-a cauzat o pierdere de timp... Nu știu ce mai pot spune. În fine.
andrei11 wrote:
Regula care trebuie respectată este să fie înmatriculat în județul respectiv.

Bun. O parte din ce spusesem în cârnațul ăla de mesaj rămâne în picioare. Și anume cel în care spuneam că cel puțin la Cluj s-a merg ilegal. Am dreptate?
Foto: R936
FB_IMG_1598536887855.jpg (128.46 KB; downloaded 2901 times)

De Iași unde s-au folosit mașini "pă Bulgaria" nici nu mai cred că mai poate fi vreo urmă de îndoială.
Foto: Valentin Bălan (stfp)
8434-13-Dv_1.jpg (178.4 KB; downloaded 2893 times)

 



Re: Discuții diverse despre transportul în comun din Bucureș aztec

Nu e " sau in baza unui contract de leasing"?...

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun din București andrei11

S-ar putea...Pe mine nu prea mă pasionează subiectul, cine e interesat  "să sape".

 


Discuții diverse despre transportul în comun din București Andrei Andraș

Cele de la Iași au fost 20 la număr, ÎNCHIRIATE (deci ilegală treaba) de la un dealer din Bulgaria 6 luni. Mai apoi au fost cumpărate și ramase în circulație doar 10 bucăți în circulație ce au fost înmatriculate pe România. Asta după ce câțiva șoferi au fost amendați că nu aveau copiile conforme ale autobuzelor pe care le conduceau. Au fost trase pe dreapta și apoi cumpărate.

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun din Bucureș Chev Celios

O masina este inmatriculata atunci cand ai talonul in mana. Nu ai talonul masina este inmatriculata doar provizoriu. Nu pot sa faci serviciu comercial fara talon. Tot restul de acte (exceptand asigurarea) se fac in baza talonului. Dar aici tine si de chestia aia: Ce politist ar opri un autobuz de la societatea locala???

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun din Bucureș orex

Ordinul nr. 1501 din 2006 emis de M.A.I., la art. 21 alin. (3), aflat in vigoare si la ora actuala, se prevede ca ”Autovehiculele și remorcile care circulă în baza autorizației de circulație pentru probe nu pot efectua transport comercial de bunuri și persoane.”
Daca nici acum nu e lamurita speta asta e altceva la mijloc! :yes:  ;)

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun din București andrei11

La mijloc e ARR - ul care are mai multe legi în această speță. Chiar multe.

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun din Bucureș ikarus13

Nu au cum sa circule legal cu transport de persoane cu numerele rosii deoarece pentru a transporta calatori ai nevoie de:
- Copia conforma a autorizatiei de transport (care nu are rost sa o emiti si sunt sigur ca nu se emite pentru numerele rosii)
- Asigurare pentru calatori/bagaje (care posibil sa se emita cand autovehiculul are numere rosii dar nu cred)
Clar, la mijloc sunt cei de la ARR.

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun din Bucureș orex

Ca sa spulberam misterul si pentru edificarea tuturor celor interesati, m-am adresat pe L. 544/2001, fix, domniilor lor, Autoritatii Romane Rutiere, pe adresa de corespondenta electronica dedicata! Cum cred ca closca va sta pe ”oo”, timp de 30 de zile, o sa vedem raspunsul lor hăt...sau, mare mirare, niciodata! :rofl:

 


Re: Discuții diverse despre transportul în comun din Bucureș orex

S-a lamurit repede!
Interpelare ARR 28.08.2020:
”Am rugamintea sa-mi comunicati daca un autovehicul, incadrat la categoria ”D” (autobuz) poate face transport comercial de calatori, cu numere provizorii, avand in vedere prevederile ordinului M.A.I. nr. 1501/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, in care se precizeaza, la art. 21, alin (3) ca doar ” Autovehiculele și remorcile care circulă in baza autorizației de circulație pentru probe nu pot efectua transport comercial de bunuri și persoane.”
Raspuns A.R.R. 31.08.2020:
”Urmare adresei dumneavoastră transmisă, prin e-mail Autorității Rutiere Române  - A.R.R., in data de 28.08.2020,  vă informăm că, în conformitate cu prevederile H.G.R. 625/1998 privind organizarea si functionarea Autoritatii Rutiere Romane – A.R.R., cu modificarile si completarile ulterioare si ale legislatiei specifice în domeniul transporturilor, instituția noastră nu are competență în ceea ce priveste soluționarea solicitării.      
În consecință, vă îndrumăm să vă adresați Ministerului Afacerilor Interne, care este si emitentul ordinului la care faceti referire.”
Ca urmare, se vede, clar, fara echivoc, cine e autoritatea de reglementare in materie, din aceasta privinta!

 


Go to page:  1  ... 94 95 96 97 98 99 100  ... 149
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use