Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Dispecerizarea automată a transportului public

944 posts, 295969 views
 
Go to page:  1  ... 36 37 38 39 40 41 42  ... 68
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Utilizator anonim

6821 nici el nu se vede, acum in 335.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Edi-Srd

Mai nou Google maps a actualizat toate traseele stb.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur dekolor

Liniile de autobuz care opresc in statii de tramvai tot in statiile "vechi" de autobuz au ramas trecute.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur oc7avian

Nu peste tot. Aici le avem ok amplasate în refugiile de tramvai. Oricum, ține de STB cum expune datele către Google Maps, nu de Google.



 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur rosetti61

Nu stiu cum au actualizat, ca in unele locuri nu apar toate liniile sau nici una. Bulina indicatoare de statie, are dimensiune fixa, daca sunt mai multe linii dai pe cele trei puncte sa vezi detaliat. Nu trebuie sa apara si liniile STV, Ecotrans? La gari mai apar uneori si trenurile private.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur BGP2597

La prima vedere pare că actualizarea s-a făcut folosind baza de date din infoTB de la începutul lui iulie, când abia s-a început introducerea autobuzelor pe linia de tramvai, deci dacă în infoTB nu apar liniile STV și Ecotrans, nu apar nici pe Google.

La gări apar trenuri private din 2 motive: există baze de date cu mersul trenurilor în format xml, disponibile public și operatorii (cel puțin cei privați) se interesează să facă asta posibil, fiindcă sunt conștienți că își cresc vizibilitatea. Singurul operator care nu apare pe Google e Softrans.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur BodoMinea

Ca să clarificăm câteva lucruri despre Google Maps:
BogdanPetrini wrote:
Singurul operator care nu apare pe Google e Softrans.

Nici Viaterra Spedition / InterRegional Călători nu apare la trenuri.

Revenind la STB:

  • Google dorește ca aplicația lor să fie o sursă cât mai oficială și actualizată de informații privind transportul, motiv pentru care colaborează doar direct cu operatorii de transport sau cu firme desemnate de aceștia să le furnizeze datele în formatul acceptat (GTFS). Mai multe informații și discuții purtate pe acest forum despre standardul GTFS puteți vedea aici: viewtopic.php?f=21&t=143&start=3528 viewtopic.php?f=20&t=4302&start=196 https://www.forum.metrouusor.com/viewto ... &start=434 viewtopic.php?f=21&t=143&start=3822
  • Operatorii trebuie să își manifeste interesul și să se preocupe de actualizarea și procesarea datelor, fie direct în formatul GTFS, fie să contracteze o firmă specializată care să transforme datele din sistemele interne, proprii, în formatul standardizat GTFS.


Integrarea pe care o vedeți pentru STB în București pe Google Maps NU este rezultatul muncii celor de la STB (într-o capitală normală integrarea ar fi făcut obiectul contractului de informare călători, adică ar fi făcut parte din funcționalitatea de bază InfoSTB). Datele publice în acest moment sunt o oglindă a informațiilor din InfoSTB de la finalul lunii Iulie și sunt disponibile pe Google Maps printr-un proiect open source (realizat prin voluntariat, în folosul călătorilor), cu sprijinul integratorului care a făcut integral legătura între STB (pe atunci RATB) - prin 2013. Datele au fost actualizate după un „gol” de câțiva ani în care lipsa de tragere de inimă privind informarea călătorilor prin mijloace moderne a rezultat în multe încercări oprite de răspunsuri negative sau lungirea proceselor și procedurilor specifice fără sens. Deci, repet, acum liniile sunt „aproximativ” la zi pentru că niște oameni care nu au nicio legătură cu STB / Primăria București au pus la bătaie din timpul personal și resursele tehnice aflate la dispoziție (server, etc.) pentru a programa un script care adaptează datele din InfoSTB pentru Google Maps. Proiectul îl poate vedea, testa și adapta oricine are cunoștințe de programare - https://github.com/FlashWebIT/Bucharest-GTFS-exporter

rosetti61 wrote:
Nu trebuie sa apara si liniile STV, Ecotrans?


Ar... trebui să apară. Dar unii dintre aceași operatori sunt nou apăruți și poate nu știu ce să facă pentru a apărea pe Google Maps sau nu îi interesează apectul. Într-o lume civilizată și ei ar fi apărut pe InfoSTB, aplicație care ar fi fost licitată de către o autoritate municipală ce planifică și gestionează alocarea capacității de transport, acesta ar fi fost legat la Google Maps și totul ar fi fost integrat corespunzător (cum vedeți în Londra, Budapesta, Viena, Berlin, etc.).
Dacă tot suntem o comunitate de persoane interesate de transport, puteți să aduceți la cunoștința factorilor decizionali, sau cât mai aproape de aceștia, dacă aveți posibilitatea (chiar dacă nu cunoașteți pe nimeni... dați mail-uri la sugestii și reclamații către operatori să facă asta. Eu am făcut luni la rând solicitări în acest sens către Metrorex și într-un final s-a rezolvat, iar cu STB-ul nu s-a rezolvat, așa că m-am implicat pentru a rezolva), faptul că publicarea informațiilor pe platforme de planificare (ex. Google Maps) este un mare plus pentru călători. Pe mine mă găsiți prin mesaje private pentru asistență tehnică și mai multe informații în acest sens.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Andrei98

Are cineva vreo idee despre aceste modificări despre care aplicația Info TB a emis notificări?
Screenshot_20200911_113012.jpg (81.42 KB; downloaded 3278 times)

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Victor92

Info TB nu functioneaza la ora aceasta. Mai toata ziua a avut momente in care a mers sau nu ...

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Dragos31

Si-a revenit - la mine cel puțin funcționează fără probleme  acum  :P

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur alchimistul

Info TB este picat in momentul asta.

Edit : si-a revenit, dar sunt 3 de 117 consecutive la Unirii care nu apar.

Apropo, vagonul 173 de pe linia 23 nu aparea deloc in aplicatie azi dimineata. Fizic a trecut prin statia de la Salaj - eu il asteptam pe 8

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din Bucur Andrei98

Acum 2 ore arata niste timpi de sosire aiurea desi locatia vehiculelor era afisata corect. Se intampla tot mai des sa pice aplicatia.

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din București alexandru_gr

E picat și pe site.
Nu arată traseul când dai click pe el .

 


Re: Dispecerizarea automată a transportului public din București cris_m

Faza cu timpul am patit si eu zilele trecute. Eram in statie de tramvai de pe Basarab, asteptam tramvaiul aflat la Banu Manta, imi arata ca timp de asteptare 8 minute :shock:

 


Go to page:  1  ... 36 37 38 39 40 41 42  ... 68
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419393 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use