Despre asociație și site-urile metrouusor.comAsociația "Metrou Ușor": Obiective, activități, proiecte, informațiiPetiții, luări de poziție, proiecte și solicitări realizate de Asociația „Metrou Ușor”

 

Topic: Petiție - Înființarea Muzeului Transportului Bucureștean

72 posts, 192843 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Re: Petitie - infiintarea Muzeului Transportului Bucurestean Asociația Metrou Ușor

În urma protestului public al Asociației Metrou Ușor împotriva casării vehiculelor cu potențial muzeal, procedura a fost anulată / amânată pentru o perioadă nedeterminată. Primele informații arată faptul că lista vehiculelor poate suferi modificări.

Asociația Metrou Ușor cere expres salvarea următoarelor vehicule unicat: V2A-2S, Rocar EA-412, Rocar EA-812, Rocar 812-U, Bucur V2S-T 3001 și 3002. De asemenea, am propus spre analiza Institutului Național al Patrimoniului și analizarea stării celor două autobuze DAF și a autobuzului Rocar 412-U.

Mulțumim societății civile și partenerilor din toată țara (Cluj, Oradea, Iași, Ploiești, Constanța și multe alte comunități unite de pasionați) pentru susținerea imensă de care au dat dovadă inițiativei Metrou Ușor. Mulțumim și partenerilor media fără de care aceste știri nu ar fi ajuns la atât de multe persoane. Cu ajutorul vostru am depășit, între timp, 2000 de semnături.

Promitem să vă ținem la curent cu ceea ce va urma.
NOTA AMANARE 3.07.pdf
NOTA AMANARE 3.07.pdf (296.88 KB; downloaded 523 times)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Petitie - infiintarea Muzeului Transportului Bucurestean ADK

Autobuzul Rocar 412-U, adică caroseria lui 1270?

 



  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Petitie - infiintarea Muzeului Transportului Bucurestean ADK

Ce să mai faci cu o caroserie, când ai avut atâtea complete (sau cât de cât) în Nițu Vasile?

 


Re: Petitie - infiintarea Muzeului Transportului Bucurestean Costin

Poate fi si exponat static pentru inceput. E totusi parte din istoria transportului bucurestean, indiferent de starea in care se afla, era necesara macar conservarea pentru zile mai bune...

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Petitie - infiintarea Muzeului Transportului Bucurestean ADK

Fără supărare, dar eu unul nu văd vre-un interes din partea STB sau PMB privind păstrarea lor nici ca exponate statice (că de circulat e o glumă bună), mai ales într-o stare total deplorabilă ca în cazul 412U-ului. Nu mai zic să cumpere autobuzele pe care ei nu le mai au, mai ales fostele lor mașini de care au dorit să scape și după vă amintiți de măcelul care a avut loc ceva ani de zile în URAC, licitările la fier vechi și foarte puținele vânzări a subliniat destul de clar acest lucru. Cât despre petiție, s-a încercat și s-a reușit într-un final oprirea casărilor până se vede clar-fizic despre ce-i vorba și după încep iar licitațiile. Vedeți și donația încet-încet a E3-urilor că nici pe alea nu le mai înghite primăria, d-apoi să se facă de râs cu ce a avut Bucureștiul odată, actuală capitală europeană. O să rămână cu actualele tramvaie pe care le au recondiționate și cu asta-basta, nu se complică nimeni cu autobuze care sunt o altă socoteală față de tramvaie.

 


Re: Petitie - infiintarea Muzeului Transportului Bucurestean subway guru

Cu Metrorex ati luat legatura?
Cel mai frumos exponat ar fi pana la urma o rama IVA.

 


Re: Petitie - infiintarea Muzeului Transportului Bucurestean Stefan28

Sincer, nu stiu cat de interesati ar fi cei de la Metrorex, cel mai probabil invocand marele muzeu de la Straulesti. Dar speranta moare ultima deci... Merita incercat! Eu as pastra o rama epocala ca 003-133-005, care inca circula pe M4!

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Petitie - infiintarea Muzeului Transportului Bucurestean GPS

Sunt multe alte rame ce pot fi expuse, în plus nu văd de ce trebuie să limităm la acest TEM.

subway guru wrote:
Cu Metrorex ati luat legatura?
Cel mai frumos exponat ar fi pana la urma o rama IVA.


Nu văd ce e atât de special la o ramă IVA, comparând-o cu alte vehicule ce ar putea fi expuse. Într-adevăr istoria lor este una specială și trebuie arătată, dar nu cred că ar fi neapărat și cel mai frumos exponat.

 


Re: Petitie - infiintarea Muzeului Transportului Bucurestean BodoMinea

Cred că e prea subiectivă chestia asta cu 'cel mai frumos vehicul' ca să se poarte o discuție constructivă.

Subiectul transporturilor are îndeajuns de multe subdiviziuni încât să se ia lumea la păruit.

Eu zic că orice diversificare ajută, iar metroul in sine e clar un subiect a cărui abordare trebuie regăsită într-un muzeu de transport. Și eu m-aș bucura să pot analiza o IVA de aproape :)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Petitie - infiintarea Muzeului Transportului Bucurestean ADK

La metrou încă se poate face ceva deoarece istoria este una relativ recentă, comparânt cu *TB. Ramele IVA rămân cele care au dat start metroului bucureștean, atât modelele fabricate la 23 August/Faur, adică cele concave, cât și cele făcute la Arad.

 


Re: Petitie - infiintarea Muzeului Transportului Bucurestean ByOnu

Nu s-au fabricat REM la 23 August...

 


  • ADK
  • Posted:
  •  


Re: Petitie - infiintarea Muzeului Transportului Bucurestean Asociația Metrou Ușor

Asociația Metrou Ușor a primit astăzi, 2 septembrie 2020, răspunsul oficial al Direcției pentru Cultură a Municipiului București. Asociația a depus în două rânduri solicitări de intervenție a Direcției în vederea salvării vehiculelor istorice de patrimoniu cu potențial muzeal din inventarul STB S.A. care vor fi licitate mâine, 3 septembrie 2020, prin B.R.M. în scopul valorificării de fier vechi.

Cel mai recent, Asociația a depus fizic un dosar cu 15 anexe care să dovedească relevanța istorică a celor 9 vehicule propuse de noi spre salvare.

Considerăm faptul că ne aflăm într-un cerc vicios prin care, fără voință instituțională din partea STB S.A. sau a Primăriei Generale, vehiculele muzeabile nu vor ajunge niciodată la o vechime care să le facă susceptibile pentru clasare.

Vom ieși cu un comunicat referitor la răspunsul DCMB, dar până atunci vă invităm să-l citiți cu atenție și așteptăm opiniile voastre.
Raspuns Directia de Cultura Bucuresti 3793 din 01.09.2020 referitor vehicule muzeu STB.jpg (1.55 MB; downloaded 3827 times)
Preambul dosar in ziua depunerii.jpeg (165.64 KB; downloaded 3633 times)
Solicitare catre Directia de Cultura MB.pdf
Solicitare catre Directia de Cultura MB.pdf (387.13 KB; downloaded 377 times)

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Petiții, luări de poziție, proiecte și solicitări realizate de Asociația „Metrou Ușor”  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420555 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use