Despre asociație și site-urile metrouusor.comSite-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri

 

Topic: Noul forum - sugestii și reclamații

690 posts, 145076 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 50
 
 

📖 Pagination options
Re: Noul forum - sugestii si reclamatii Un cylon

Costin wrote:
Ce meniu?

Bara de meniu de sus, de unde se putea naviga direct la M6, M5, M4.

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii Costin

Diacritice - cunosc problema insa inca nu stiu care este cauza si daca este in legatura cu noua platforma... m-ar ajuta sa imi spuna cineva daca observa aceasta problema imediat dupa ce a postat de pe noua platforma sau nu.
Meniu lipsa - notat, o sa vad daca poate fi integrat in linkurile actuale de sus.

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii Costin

Multumesc pentru test, insa o sa fiu mai explicit - problema apare cand sunt diacritice in numele topicului. Cineva posteaza ceva (cu sau fara diacritice in mesaj) si cumva numele topicului se strica (dar doar numele).

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii ticker

Probabil coloana cu nume de titluri in baza (cred ca e indexata) e intr-o tabela formatata "char" in loc de "nvarchar". Sau daca e ceva non-sql, atunci e de la encoding - e ansii in loc de utf-8. Nu am alte idei pentru ca nu stiu ce e in spate, dar daca vrei sa fac un topic de test da-mi de veste. Il poti stege dupa.

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii Costin

Problema a aparut dupa ce ne-am mutat pe noul server, dar fara vreo legatura evidenta cu noua platforma si fara vreun pattern previzibil (avem o gramada de topice cu diacritice in titlu si numai unele se strica). De aceea nu sunt sigur care e sursa. O sa mai fac niste teste si eu. Probabil este o problema de encoding, ca baza de date e neschimbata.

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii ticker

Zicea cineva ieri de rezolutia 13xx / 7xx pe Notebook si probleme la distantare. Confirm ca sunt si sunt mari  (adica pe cel vechi se vede totul intr-o pagina, pe cel nou am scroll mult (practic 2 pagini) :(

Nu vreau sa sacai, stiu ca au zis si altii, insa am vrut sa arat mai clar diferenta cu niste Snips.
Si problema se acutizeaza la paginile cu multe subiecte (Brasov, Cluj, Bucuresti)

Sunt constient ca e OK sa fie aerisit, insa mai e un pic de lucru ca sa fie si aerisit si relativ compact.

One page / varianta veche
Snip Old.png (109.5 KB; downloaded 3961 times)

Distantare mare si mult scroll
Snip1.png (108.2 KB; downloaded 3959 times)

Snip2.png (102.77 KB; downloaded 3962 times)

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii zapacitu

Ceva s-a schimbat pentru ca acum si la mine s-a "inghesuit" partea din dreapta a topicelor (unde scrie cine a postat ultimul si cand, unde e si link-ul spre ultimul post). Probabil de la layout-ul cu liniute (care mi se pare mult mai lizibil decat inainte, cu toate ca spatierea e aproximativ similara. O chestie din aia care nu stii ca iti place pana nu o vezi.

Arpopo de asta, inainte cand un topic avea mesaje necitite, era un mic simbol in stanga numelui care te ducea la ultimul mesaj. Acum stiu ca e link pe dreapta, insa nu s-a putea pune un link si in stanga? E util, dar numai daca e usor de pus. Altfel sigur sunt altele mai presante ;)

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii Costin

Ce vedem acum 100% nu e definitiv. Am vrut sa experimentez cu mai putine 'cutii' si vorba ta, si mie imi place fara sa ma fi asteptat la asta. Dar inca nu e 'ce trebuie'. Or sa mai apara modificari, saptamana viitoare.

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii andrei11

A dispărut facilitatea să văd ce a publicat un user oarecare.
2020-08-14_19-18-39.jpg (56.26 KB; downloaded 3823 times)

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii Costin

Notat, o sa apara si aia pe undeva.

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii andrei11

1) Când consult topicul  Administrarea forumului și dau click pe un membru oarecare sunt îndrumat spre profilul din formatul vechi al forumului, nu din profilul al noului forum. Deasemenea nu știu dacă un  membru e on line sau nu.
2)  Nu  găsesc nicăieri  membrii gold și membrii silver.
3)  Deasemenea nu găsesc - probabil că nu știu unde să caut - tabelul cu toți membrii forumului.
4) Nu avem o rubrică unde să știu ce membrii sunt on line la un moment dat.
1.jpg (63.38 KB; downloaded 3703 times)
2.jpg (66.79 KB; downloaded 3710 times)
3.jpg (17.65 KB; downloaded 3708 times)
4.jpg (88.73 KB; downloaded 3712 times)

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii Costin

1 - notat.
2, 3 - nu este implementat inca, urmeaza in scurt timp
4 - nu va exista asemenea functionalitate, deoarece depaseste conceptul de forum. Daca am fi fost un live chat, ar fi avut sens.

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii dekolor

In postarea de aici imaginile nu se vad pe forumul vechi, doar pe cel nou apar.

Screenshot:


 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii gexge

Costin, de integrarea linkurilor de Facebook/YouTube in noul site ce părere ai? Adică cand postezi un link de Facebook/YouTube, acesta sa apăra ca si cum ar fi o postare in site-ul respectiv.

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 50
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Site-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420556 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use