Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Infrastructura pentru biciclete

593 posts, 156155 views
 
Go to page:  1  ... 32 33 34 35 36 37 38  ... 43
 
 

📖 Pagination options
Re: Pistele pentru biciclisti ByOnu

Nuuuuu!! Iubirea este in Firea oamenilor a redesenat benzile de pe trotuare pe Elisabeta (si urmeaza Kogalniceanu)! :headbash: :bleah: :x :no: Hai maaaaa, benzile astea au fost desfiintate de Brigada Rutiera acum 10 ani, dupa ce au fost facute de Oprescu.

Sursa: https://youtu.be/-11dHoCoOaM?t=985 (minutul 16.25)
pista elisabeta 1.jpg (233.63 KB; downloaded 3450 times)
pista elisabeta 2.jpg (230.19 KB; downloaded 3452 times)
pista elisabeta 3.jpg (244.06 KB; downloaded 3448 times)
pista elisabeta 4.jpg (240.06 KB; downloaded 3451 times)
pista elisabeta 5.jpg (258.65 KB; downloaded 3450 times)
pista elisabeta 6.jpg (235.9 KB; downloaded 3460 times)

 


Re: Pistele pentru biciclisti aztec

Megamagarie.
Am văzut și eu astăzi..
2 dungi pe trotuar...
Și aici mai e cum mai este...dar la Drept o sa fie...fix pe mijlocul trotuarului.
Câtă bătaie de joc...
IMG_20200815_181958.jpg (679.04 KB; downloaded 3596 times)

 


Re: Pistele pentru biciclisti ByOnu

Nu doar atat, dar sunt puncte in care efectiv este fortata pe mijlocul trotuarului total aiurea.
pista elisabeta 1.jpg (391.68 KB; downloaded 3587 times)
pista elisabeta 2.jpg (390.3 KB; downloaded 3587 times)

 


Re: Pistele pentru biciclisti aztec

Și "terasa" asta e....nu știu să zic cuvântul...că ilegal e bland.
Exact la colt de strada cu 2 treceri...urmează statia de autobuz...și acolo e blocat cu ghiveci de beton...cam 60% din trotuar...
La 20 metri mai încolo e biroul de relații publice ale primăriei...
Screenshot_2020-08-15-18-55-22-153_com.google.android.youtube.jpg (921.83 KB; downloaded 3588 times)

 


Re: Pistele pentru biciclisti cris_m

Terasele s-au insinuat usor-usor de cand cu pandemia. Ce incurcau inainte circulatia, acum aproape au inghitit tot trotuarul...

 


Re: Pistele pentru biciclisti ByOnu

Ghidon-view.

Splai:





Giurgiului:





Aviatorilor:



 


Re: Pistele pentru biciclisti 1689

Repet ceea ce am spus referitor la pistele de biciclete: inventam reguli care sa faca implementarea lor cit mai dificila si cu un impact emotional cit mai mare asupra celorlalti participanti la trafic (pietoni, soferi). Micsoram trotuarele sub pretextul ca se construiesc piste de biciclete, dar rezultatul final este inutil atit pentru biciclisti cit si pentru pietoni (“supralargirea” strazii Fabrica de Glucoza e un exemplu relevant).
In majoritatea statelor care sustin cu adevarat dezvoltarea transportului alternativ, pistele de biciclete se delimiteaza pe spatiul dedicat traficului auto (mai ales in orase) si se urmareste educarea conducatorilor auto in respectarea biciclistilor ca participanti cu drepturi egale la trafic (pastrarea distantei minine de 1.5 m la depasire, prioritate acordata la viraj etc).
Semnat: un sofer cu in jur de un milion de km la volan si utilizator de bicicleta pentru relaxare.

 


Re: Pistele pentru biciclisti cris_m

Si in fata cladirii duamnei se da intrecere pentru cel mai ingust trotuar, acesta avand sub 1m. Atentie, scara nu o consideram trotuar, de regula face parte din amprenta cladirii.
20200826_174550-1612x1209.jpg (615.86 KB; downloaded 3227 times)

 


Re: Pistele pentru biciclisti Budy187

DIn ultima fotografie nu imi dau seama de ce nu vad rostul ce permite translatarea cladirii, rostul seismic pentru izolatori.

 


Re: Pistele pentru biciclisti cosminduru

Pistele de biciclete de pe Splai sunt abuzate constant atât de șoferi de autoturisme cât și de taximetriști, dar chiar și STB.
Șoferii de pe 123 sunt campioni. Merg ca și cum nu ar fi acolo pistă. le e lene să tragă de volan la fiecare stație

 


Re: Pistele pentru biciclisti cris_m

Adauga si lucrarea de 200 de luni de la Facultatea de Biologie care blocheaza noua banda 1. Am trecut si eu mai devreme prin zona, efectiv nu am avut de ales decat sa o iau peste pista, la fel ca multi altii...

 


Re: Pistele pentru biciclisti cosminduru

Da, acolo este o gâtuire. De ales ai avea, există banda de lângă Dâmbovița :)
Teoretic și legal, este ca și cum ai spune că te urci pe trotuar că nu ai de ales

E drept că șoferii nu sunt obișnuiți cu aceste piste și nu vor accepta niciodată ideea că nu au voie pe acolo decât dacă li se limitează accesul fizic, prin ceva borduri, ca pe Calea Victoriei.

 


Re: Pistele pentru biciclisti ByOnu

"Pistele" de pe Sos. Giurgiului executate de PS4 nu sunt in regula din perspectiva Brigazii Rutiere.
Brigada Rutiera despre pista de biciclete de pe Giurgiului.png (440.85 KB; downloaded 2766 times)

 


Re: Pistele pentru biciclisti Cristi N

OPTAR a revenit cu o solicitare si de dezafectare a pistelor de pe sos. Giurgiului, solicitare care a fost aprobata de Brigada Rutiera.

Sursa: FB OPTAR
Dezafectare_piste_Giurgiului.png (379.37 KB; downloaded 2500 times)

 


Go to page:  1  ... 32 33 34 35 36 37 38  ... 43
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420965 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use