Despre asociație și site-urile metrouusor.comSite-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri

 

Topic: Noul forum - sugestii și reclamații

690 posts, 145205 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 50
 
 

📖 Pagination options
Re: Noul forum - sugestii si reclamatii Costin

Un cylon wrote:
Eu folosesc  în fiecare zi meniul pentru a trece prin secțiunile care mă interesează.
Văd că a dispărut meniul în noul forum.

Ce meniu?

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii cris_m

Da, cu spatierea si mie mi se pare ca s-a mers prea mult la unele chestii. De exemplu, la spatiul dintre poze consecutive si spatiul stanga-dreapta pozei. Pur si simplu mi se pare ca se vad mult mai mici pozele fata de vechea versiune de mobil.

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii ticker

Multumesc pt feedback.

Se poate scoate vreun topic din lista celor cu "vezi subiectele proprii".

De multe ori urmaresc forumul folosind acest buton, insa imi apar si subiecte la care am postat acum cativa ani ceva si nu ma mai intereseaza. Se poate adauga un fel de unsubcribe de pe subiect (thread/topic)?

Idem, varianta opusa - se pot adauga butoane gen urmareste forum / urmareste subiect (fara a posta in fiecare subiect in pare) pentru a aparea noutatile cu "vezi subiectele proprii"? De ex eu as urmari  noutatile din forumul "Regiunile Romaniei" // dealtfel o fac zilnic // insa mi-ar fi mai usor sa am noutatile din ele in "vezi subiectele proprii" decat sa le iau la mana regiune/judet/subforum cu forum...

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii Costin

Ideile sunt bune dar necesita ceva timp pentru implementare.

In prezent lista de subiecte proprii arata toate subiectele cu care ai interactionat, in ordinea ultimului mesaj postat in ele, descrescator dupa data. O alternativa ar fi sa fie afisate in ordinea ultimului mesaj postat de tine, tot descrescator dupa data. Merita experimentat asa?

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii reiny2000

În opinia mea, forumul pare prea aerisit, cel puțin varianta pentru mobil. Unele informații sau opțiuni au dispărut: nu mai poți să vezi data și ora la care a fost postat ultimul mesaj într-un topic, navigarea între topicuri este mai greoaie (exemplu: înainte mă duceam de la bucur lf 2020 la vehicule din București la autobuze  la Mercedes hybrid, acum nu poți să dai înapoi decât 1 topic sau de tot).

În materie de design noul forum lasă de dorit. Majoritatea site-urilor moderne sunt mult mai simple, folosind câteva culori, forme rotunjite, meniuri ascunse și separând postările prin linii simple sau printr-un simplu spatiu, fără "pereți". Astfel vechiul design era în unele aspecte mai modern.

În susul paginii există acea secțiune cu site-urile metrou ușor căreia nu-i văd rostul. O parte din linkuri pot fi mutate jos lângă termeni, iar restul să dispară, fiind oricum prezenți pe forum.

În concluzie, mi se pare că în afară de câteva culori schimbate și poate ceva performanță în plus, nu s-a schimbat mare lucru. Practic e aproape același volum de informație doar că mai răsfirată, îngreunând accesul. Ar mai fi lipsa unor concepte moderne precum optimizarea pentru navigarea din partea de jos a ecranului sau un mod de noapte, mai prietenos cu ochii și cu bateria telefonului.

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii ticker

Costin wrote:
In prezent lista de subiecte proprii arata toate subiectele cu care ai interactionat, in ordinea ultimului mesaj postat in ele, descrescator dupa data. O alternativa ar fi sa fie afisate in ordinea ultimului mesaj postat de tine, tot descrescator dupa data. Merita experimentat asa?


Lucrez cu zona de IT asa ca inteleg ce e un backlog si unde e locul pentru "nice-to-have" in backlog.

Propunerea ta ar fi Ok, doar ca s-ar putea sa creeze dificultati altor utilizatori, care au interactionat cu zeci de subiecte, si care vor avea updateuri si pe pagina 4 (adica nu pe prima pagina care se vede cand dai pe "Subiectele mele").

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii edy85

Urmaresc forumul de multi ani. Sunt insa foarte dezamagit de acest "progres" doar de dragul progresului. Ce e modern in acesta interfata? Absolut nimic...
Pacat, pe mine m-ati pierdut, probabil vor fi si altii... :(

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii BodoMinea

Mi se pare că viteza de navigare și aspectul interfeței noi sunt ok. Plus că arhitectura din spate, din câte am înțeles se scalează pentru dezvoltare pe viitor mult mai mult decât soluția precedentă.

Subscriu la majoritatea sugestiilor de ergonomie și compactare a spațiului care s-au menționat mai sus și aș mai adăuga:
- transformarea, cel puțin pe mobil, a unor link-uri text în pictograme/imagini sugestive, în stilul unei aplicații mobile
- mutarea elementelor ce stau unele peste celelalte într-un grid orizontal (de exemplu actualele Sugestii sau reclamații pentru noul forum / Înapoi la vechiul forum)
- transformarea „sticky header”-ului cu sigla metrouușor în ceva mai compact odată cu scroll-area în jos a paginii (ex.: header-ul e complet sus, iar la scroll în jos sigla se transformă într-un text pe un singur rând, link-urile în pictograme și apare și un buton de „scroll to top”).

Din seria... mai „involved” dar importante în experiența de zi cu zi:
- fereastra modală ce apare în urma acționării butonului „previzualizare” are conținutul puțin pixelat... ca și cum m-aș uita la ceva 480p scalat cu zoom pe monitorul 1080p... adică arată ca o poză deși e un render de HTML. Cauza nu o știu.
- cred că „procesatorul de imagini Metrou Ușor” ar trebui integrat în platformă - ori implicit ori printr-o bifă la upload-area de fișiere cu o extensie suportată (adică am încărcat imaginile... bifez că vreau să fie procesate, apar opțiunile și fac operațiunea de upload - procesare - postare de pe o singură pagină)

Mie mi se pare o treabă foarte bună pentru un cod scris de la 0!  :popa:
Cine știe... cunoaște... diferența între a instala un phpbb/xenforo și a face de la 0 ceva utilizabil și compatibil, e mai mult decât lăudabil.

Mult spor la lucru în continuare!

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii Costin

Va multumesc tuturor pentru feedback. Am actualizat platforma noua acum cateva minute, veti observa ca am incercat pe cat posibil sa restrang din spatiul ocupat aiurea (pe langa alte cateva modificari pe care autorii sugestiilor probabil le vor recunoaste ;) )


Sunt in continuare cateva idei aici pe care nu vreau sa le las fara raspuns:

ticker wrote:
Se poate scoate vreun topic din lista celor cu "vezi subiectele proprii".

De multe ori urmaresc forumul folosind acest buton, insa imi apar si subiecte la care am postat acum cativa ani ceva si nu ma mai intereseaza.

Desi am venit cu o sugestie pe acest subiect, mai sus, inca nu am implementat-o pentru ca... noua platforma nu face nimic deosebit fata de cea veche. Subiectele si ordinea lor sunt ambele identice. Daca la tine nu sunt, o sa te rog sa pui niste screenshot-uri.

reiny2000 wrote:
nu mai poți să vezi data și ora la care a fost postat ultimul mesaj într-un topic

Din acest punct de vedere nu s-a schimbat nimic, nici pe vechea paltforma mobila aceste informatii nu erau afisate, din considerente evidente - sunt informatii mai putin relevante ce pot fi omise dat fiind spatiul mic. Inspirat de platforma veche mobila, si pe cea noua informatiile despre fiecare mesaj sunt 'ascunse' si trebuie sa apesi pe numele utilizatorului ca sa le vezi:
detalii.jpg (51.13 KB; downloaded 3973 times)


reiny2000 wrote:
navigarea între topicuri este mai greoaie (exemplu: înainte mă duceam de la bucur lf 2020 la vehicule din București la autobuze la Mercedes hybrid, acum nu poți să dai înapoi decât 1 topic sau de tot)

Acest meniu l-ai incercat?
navigator.JPG (79.88 KB; downloaded 3972 times)


reiny2000 wrote:
În materie de design noul forum lasă de dorit. Majoritatea site-urilor moderne sunt mult mai simple, folosind câteva culori, forme rotunjite, meniuri ascunse și separând postările prin linii simple sau printr-un simplu spatiu, fără "pereți". Astfel vechiul design era în unele aspecte mai modern.

Nu inteleg unde sunt 'pereti' pe noua interfata, fara sa fie pe cea veche. Poti exemplifica (eventual cu screenshoturi) ?

BodoMinea wrote:
transformarea, cel puțin pe mobil, a unor link-uri text în pictograme/imagini sugestive, în stilul unei aplicații mobile

Am deja 'pe lista' o initiativa similara. Nu stiu exact cum si daca va iesi, dar intentia exista.

BodoMinea wrote:
- transformarea „sticky header”-ului cu sigla metrouușor în ceva mai compact odată cu scroll-area în jos a paginii (ex.: header-ul e complet sus, iar la scroll în jos sigla se transformă într-un text pe un singur rând, link-urile în pictograme și apare și un buton de „scroll to top”).

O idee interesanta, o voi studia.

BodoMinea wrote:
- fereastra modală ce apare în urma acționării butonului „previzualizare” are conținutul puțin pixelat...

Nu am remarcat in Firefox sau Chrome pe desktop (Windows), nici pe mobil (Android). Poti da mai multe detalii sau macar incerca si cu alte browsere, macar sa inteleg de unde vine problema?

BodoMinea wrote:
cred că „procesatorul de imagini Metrou Ușor” ar trebui integrat în platformă

Mai tarziu, dar va fi cu siguranta.


Punctual, cam atat ar fi. Insa in general, mai vreau sa mentionez un lucru - noua, in general, ca oameni, nu ne place schimbarea. inteleg perfect supararea unora dintre voi care pur si simplu isi doresc ca aceasta schimbare sa nu se intample. Insa tineti cont ca acum aveti sansa sa veniti cu sugestii care sa faca, pe cat posibil, tranzitia mai usoara. Asadar, tineti va rog cont ca ma ajuta mult mai mult sugestiile concrete, aplicate si cu exemple, decat cele pur subiective (sau direct lamentari). Repet, inteleg perfect ca e o schimbare pe care NU o doriti, si, din pacate, ea chiar se va intampla, mai devreme sau mai tarziu. Profitati de ocazia de a va impartasi ideile intr-un mod constructiv.

In incheiere, adaug doar ca NU exista nici o graba privind tranzitia definitiva la noua platforma. As vrea sa pot raspunde unui numar cat mai mare de sugestii (macar cu un 'nu se poate pentru ca...') inainte sa facem mutarea definitiva, urmand ca, o data ce ne-am mutat pe noua platforma, aceasta sa fie un produs 100% finit si sa nu mai necesite sesiuni de feedback.

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii ticker

Multumesc Costin.

Referitor la quote-ul meu din mesajul tau:

Da, si versiunea noua si cea veche de comporta la fel, insa am venit cu o propunere pentru ceva ce am observat la ambele, care n-ar ajuta. Practic sa fie un unsubscribe la nivel de subject.

Alte forumuri trateaza treaba asta fix ca un subscribe la nivel de subject (topic) si dau optiunea de unsubscribe de pe el. Subscribe poate fi voluntar (gen buton in subiect) si automat (cand postezi in el). Management-ul unsubscribe se face atat din subject, cat si din User CP.

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii Costin

Ok, am inteles. Probabil o sa revin mai tarziu asupra ideii, insa un sistem de 'subscriptii' pe subiecte aveam deja in vedere, deci sunt ceva sanse sa se intample ;)

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii BIGRED1984

Salut, in pagina de mesaje noi, https://forum.metrouusor.com/ViewFo ... newPosts , ar fi util un buton de "Mark as read" pe fiecare topic, cel mai bine l-as vedea in spatiu dupe "Ultimul mesaj de: xyz", iar butonul sa elimine postarea si sa faca refresh paginii.

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii Costin

Suna bine. Pun pe lista.

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii reiny2000

@Costin

Am atașat câteva poze cu "pereții" sau cutiile", nu știu cum ar trebui să le numesc.

Ultimele 4 poze sunt de pe forumul skyscraper city. M-am gândit că temele de discuție sunt asemănătoare și de-asta ar merge făcută o comparație, fiind un forum cu o interfață mai modernă.

Legat de data postării, eu mă refeream că nu mai e vizibilă decât apăsând pe nume în interiorul topicului, așa cum ai exemplificat și tu. Eu m-am gândit că ar fi util de văzut data sau măcar timpul scurs de la ultimul mesaj înainte să intri pe topic, cum era înainte. Din nou, mă refer strict la experiența pe mobil.

Legat de butonul "Alege destinația", mulțumesc, nu-l văzusem. Aș zice că ar fi utilă schimbarea poziției său măcar a denumirii în ceva mai intuitiv cum ar fi "Navigare rapidă".

Screenshot_20200812-103420~2.png (356.23 KB; downloaded 3866 times)
Screenshot_20200812-103448~2.png (294.74 KB; downloaded 3862 times)
Screenshot_20200812-103232.png (392.04 KB; downloaded 3860 times)
Screenshot_20200812-103258.png (367.84 KB; downloaded 3863 times)
Screenshot_20200812-103035.png (234.08 KB; downloaded 3862 times)
Screenshot_20200812-103352.png (233.1 KB; downloaded 3863 times)

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 50
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Site-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420665 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use