Despre asociație și site-urile metrouusor.comSite-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri

 

Topic: Noul forum - sugestii și reclamații

690 posts, 145462 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 50
 
 

📖 Pagination options
Re: Noul forum - sugestii si reclamatii cris_m

Banuiesc ca o parte din voi a descoperit ca odata logati formatul datei mesajelor se schimba. Daca nu, va spun eu ca asa e :)
Daca vreti sa aveti si cand sunteti logati formatul vechi al datei: Ziua Saptamanii, Data Luna Anul, ora in format 24, procedati asa:
Panoul Utilizatorului > Preferinte Forum > Format Data si Ora unde alegeti "Personalizare". Asa o sa va afiseze corect.
Multumiri @punmeister pentru pont!  :applause:

 


Noul forum - sugestii si reclamatii Andrei Andraș

Am făcut asta încă de la reapariția forumului așa cum e în momentul de față (și așa ar trebui să rămână mult mult timp), mi-am setat preferința de oră, dar ciu-ciu rezultat.

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii orex

”Fonctioneaza” perfect, ca dovada!
Poate te grabesti! Mergi(acceseaza) Panoul utilizatorului/Preferinte forum/ si apoi ”Formatul meu de data”. Il schimbi si cu asta basta! ;)
PS
Astazi am procesat, fix, aceeasi informatie si mi-a dat...fara rest! ;)

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii cris_m

Andrei17 wrote:
Am făcut asta încă de la reapariția forumului așa cum e în momentul de față (și așa ar trebui să rămână mult mult timp), mi-am setat preferința de oră, dar ciu-ciu rezultat.

Incearca din browser sa cureti fisierele cache si alte fisiere reziduale aferente forumului. Dupa ce ai facut operatiunea asta, inchizi browser-ul si apoi il redeschizi. Acceseaza forumul, logheaza-te si modifica din nou formatul datei. Asa cred ca ar trebui sa mearga. :yes:

 


Noul forum - sugestii si reclamatii Andrei Andraș

Da, gata, a funcționat cu ștergea cookie-urilor. Mulțumesc.  :bere:

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii shoppy

Nu stiu daca s-a mai semnalat, la subiectul Ciurel lipsesc nivelele intermediare de navigare si niste diacritice:
ciurel1.png (79.15 KB; downloaded 3917 times)
ciurel2.png (6.48 KB; downloaded 3905 times)

 



Re: Noul forum - sugestii si reclamatii Costin

Ca sa nu mai trecem printr-o schimbare brusca si plina de probleme neprevazute, am lansat noul forum in paralel cu cel vechi, la aceasta adresa

https://forum.metrouusor.com

Atentie - forumul, in sine, este acelasi (deci orice actiune sau interactiune realizata pe o platforma va avea efecte si pe cealalta) - deci puteti scrie mesaje de pe noua platforma, iar colegii care inca o folosesc pe cea veche le vor vedea, vor raspunde de pe cea veche, voi le veti citi pe cea noua si tot asa. Scopul este sa folositi platforma noua IN LOCUL celei vechi.

Ma astept sa fie mici imperfectiuni in ceea ce priveste compatibilitatea vechi -> nou (postari sau mesaje private scrise pe ploatforma noua sa arate sau sa se comporte diferit pe cea veche). Desi va rog sa imi semnalati aceste probleme, ma voi concentra in primul rand pe probleme de tipul nou -> nou (scriu ceva pe platforma noua si nu apare asa cum ar fi trebuit, tot pe platforma noua).

Platforma noua este, in acest moment, in lucru. Bazat pe feedback-ul primit aici, precum si pe cel primit deja de la colegii din echipa, voi opera modificari in zilele si saptamanile ce urmeaza, fara sa le anunt pe fiecare in parte.

Scopul final este o tranzitie mai lina catre noua platforma, si renuntarea definitiva la cea veche. Functionarea in paralel este un compromis temporar pentru a asigura aceasta tranzitie lina, insa scopul final este sa avem o singura platforma - pe cea noua.

Daca observ anomalii sau probleme, voi opri noul forum si este posibil sa nu anunt asta din timp, pentru a nu periclita performantele celui vechi. Pe timpul perioadei de proba veti putea intotdeauna reveni la platforma veche, la https://forum.metrouusor.com, indiferent ce se intampla cu cea noua.

Daca intampinati erori, veti observa ca veti primi si un ID al erorii. Va rog sa il includeti in mesajul vostru de feedback, in mod text (copy-paste) si NU ca screenshot (pentru ca eu, la randu-mi, sa pot face copy-paste usor).

Multumesc si spor la 'testat'

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii zapacitu

Super, platforma noua!

...poate sa arate ca cel vechi, din punct de vedere al spacing-ului? Pe mine ma enerveaza la culme spacing-ul asta modern atat de aerisit ca ai nevoie de 32 inch la 4k pus pe verticala la 100% scaling ca sa poti sa vezi la fel de multe informatii ca pe un monitor CRT de 17 inch.

Vechiul spacing, cu textul clar mai mare la numele subiectului, mi se pare mult mai usor de urmarit, in special pe un forum stufos. Ca fapt divers, pe telefon folosesc tot varianta desktop + zoom pentru ca cea mobila imi e practic imposibil de navigat din cauza ca e prea mult scroll.

Nu mi se pare ok o "tema unica", ce aduce spacing si dimensiuni mult prea mari pe PC doar de dragu de a face mai usor de folosit pe dispozitve touch care oricum au mouse, trackpad si altmiteri au zoom-click in browser. E un fel de windows 8 - un compromis inutil intre doua lumi diferite.

PS - de unde dezactivez avatar-urile? Mananca prea mult loc in stanga! Sau nu e de la avataruri, e pur si simplu coloana din stanga prea "Groasa"?

Atasez si o poza cu detalii. Nu fac resize, e direct copy paste de pe monitorul meu, minus taskbar si browser bar.
Exemplu.
Annotation 2020-08-11 090437.png (571.82 KB; downloaded 3661 times)

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii zapacitu

Plus partea de post. Clar mai lunga varianta moderna, fara informatii suplimentare, doar din spacing.
Annotation 2020-08-11 091812.png (1.22 MB; downloaded 3650 times)



...singurul efect e ca e mai greu de urmarit firul discutiei din motiv de scroll. Parerea mea.

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii Costin

Multumesc pentru feedback. Nu promit ca se vor schimba multe pe partea de design, cu atat mai mult cu cat intentia a fost 100% modernizarea aspectului si renuntarea la layoutul inghesuit demn de anii 2000 :) Ca tu il preferi - e o chestiune de gust, insa layoutul vechi a fost una dintre problemele reprosate in cele doua chestionare pe care le-am tinut in trecut, deci, din pacate pentru tine, publicul cere schimbarea. Insa in anumite zone spatierea poate fi imbunatatita si o sa mai studiez problema.

Momentan am observat si alte probleme la randarea mesajelor tale, deci o sa lucrez si la asta.

Legat de quote, este interzis conform regulamentului quote la ultimul mesaj, asa ca butonul a disparut. It's a feature, not a bug ;)

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii ticker

Eu duc lipsa butonului de la fiecare thread necitit de "go to last unread message" - asa pot ajunge doar la ultimul post, insa mai pot avea inca vreo 10 postari necitite inainte.

De asemenea daca s-ar putea face un format ceva mai compact. E ok pentru multe lume aerisit, dar e loc de mult mai "compact" inainte de a fi prea aglomerat.

Nu stiu cat de usor e, dar am vazut la alte forumuri posibilitatea de a avea 2/3 skinuri diferite selectabile de user, una din ele putand fi si genul compact desktop sau mobile etc.

Multumesc.

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii Un cylon

Eu folosesc  în fiecare zi meniul pentru a trece prin secțiunile care mă interesează.
Văd că a dispărut meniul în noul forum.

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii Costin

ticker wrote:
Eu duc lipsa butonului de la fiecare thread necitit de "go to last unread message" - asa pot ajunge doar la ultimul post, insa mai pot avea inca vreo 10 postari necitite inainte.


Acesta este comportamentul implicit pentru orice topic - daca e necitit, cand dai click pe titlu te duce la primul mesaj necitit. Iar in dreapta ai link catre ultimul mesaj postat.

ticker wrote:
De asemenea daca s-ar putea face un format ceva mai compact. E ok pentru multe lume aerisit, dar e loc de mult mai "compact" inainte de a fi prea aglomerat.

Am raspuns mai sus.

ticker wrote:
Nu stiu cat de usor e, dar am vazut la alte forumuri posibilitatea de a avea 2/3 skinuri diferite selectabile de user, una din ele putand fi si genul compact desktop sau mobile etc.

Nu vom avea asa ceva in viitorul apropiat sau mediu.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 50
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Site-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420984 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use