Regiunile RomânieiTransilvaniaJudețul Mureș

 

Topic: Transportul public din municipiul Reghin

26 posts, 9083 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Transportul public din municipiul Reghin PTMZ

Cei de la Reghin au în plan achiziția a 10 autobuze hibrid noi cu fonduri europene, pentru care există contract de finanțare din februarie. În acest sens, un Solaris Urbino 12 Hybrid se află în teste la Reghin începând de marți, pentru 2 săptămâni:
10 autobuze noi, de tip hibrid, pentru un transport public mai confortabil, modern și mai puțin poluant urmează să fie achiziționate de către municipiul Reghin.

Proiectul „Asigurarea mobilității în Municipiul Reghin, județul Mureș”
Autobuzele hibrid vor fi achiziționate prin proiectul „Asigurarea mobilității în Municipiul Reghin, județul Mureș”, proiect ce se ridică la suma de 31.709.344 lei, bani obținuți prin Programul REGIO. Un autobuz de acest fel circulă deja prin oraș, pentru testare.

”Este un pas pe care îl așteptăm de cel puțin 30 de ani. Municipiul Reghin avea nevoie de o schimbare în ceea ce privește traficul din oraș, mai ales că zona industrială este destul de populată iar numărul de autoturisme din Reghin este impresionant de mare, ceea ce determină o poluare nefastă. Prin achiziționarea acestor autobuze sper să convingem mai multă lume să renunțe la mașinile proprii și să folosească transportul în comun. În Reghin transportul este gratuit pentru elevi, studenți și persoanele vârstnice, indeferent de venituri, ceea ce e un mare avantaj pentru cei care preferă acest mod de a se deplasa. Orașul e în continuă dezvoltare, așteptăm să deschidem și Piața Agroalimentară iar asigurarea transportului în comun va fi un avantaj pentru toți locuitorii. Ne gândim să modificăm atât programul orar cât și zonal pentru a cuprinde toate zonele municipiului, mai ales că în Planul de Mobilitate Urbană e cuprinsă zona industrială, modernizarea străzilor Salcâmilor, Axente Sever, Ierbușului și Câmpului. Poate vom reuși să ajutăm și zonele din jurul Reghinului, Solovăstru, Petelea, Breaza și Suseni cu transportul, cu siguranță oamenii ar prefera un autobuz modern și nu un microbuz iar costurile ar fi mult mai mici” a declarat primarul Maria Precup.

SC Solaris Bus & Coach Romania S.R.L. este furnizorul  autobuzului hibrid pus a dispoziție timp de 2 săptămâni pentru testare

”Este un autobuz de 12 metri, cu podeaua coborâtă, are funcții de camere de monitorizare, sistem de monitorizare pasageri, aer condiționat, senzori pentru călători, pentru persoanele cu dizabilități, trapă pentru persoanele cu dizabilități. E un autobuz hibrid, se reduce poluarea, e Euro6, consumul unui asemenea autobuz e cu cel puțin 15-20% mai mic în comparație cu un autobuz cu motor diesel” a explicat Pop Dan Antoniu, consultant vânzări al SC Solaris Bus & Coach Romania S.R.L.

Interiorul autobuzului este modern, practic, dotat cu scaune confortabile și climatizare automată, cu o capacitate mare de transport călători, cu funcții speciale destinate persoanelor cu dizabilități, cu sistem informatic performant care permite atât furnizarea informațiilor în timp real despre călătorie pasagerilor, precum și furnizarea unor date importante despre starea de funcționare a autobuzului.

Asemenea compartimentului călătorilor, o atenție specială a fost acordată și postului de conducere al șoferului, acesta beneficiind de dotări de ultimă generație care îi cresc siguranța și confortul.

După testare…
”Sunt mai mult decât impresionată de acest autobuz. Am lucrat mulți ani la RAGCL, știu ce autobuze avem la Reghin. Urmează licitația, această firmă ne-a pus la dispoziție autobuzul pentru testare, să vedem dacă corespunde reliefului din Reghin, ținând cont că este un oraș vechi, cu străzi destul de înguste și uneori întortocheate, cu un relief în pantă” a afirmat Maria Precup.

"Autobuzele pe care le deținem în momentul de față poluează foarte mult”
”E o mare realizare pentru municipiul Reghin. E un oraș mic, cu mult prea multe mașini. Autobuzele pe care le deținem în momentul de față poluează foarte mult. Ar fi un mare câștig să avem aceste autobuze moderne. Mi-am dorit foarte mult să le putem achiziționa, după calculele noastre am avea o economie de 25% la motorină. Avem șoferi destul de tineri dar cu experiență care vor face față cu brio acestei provocări” a spus directorul RAGCL, Adela Portik.

Sursa: Punctul.ro
https://www.punctul.ro/test-drive-cu-aut ... -reghin/
117116398_583966498958526_3728412108919787235_n-768x512.jpg (79.43 KB; downloaded 3941 times)


Transportul local este asigurat de R.A.G.C.L. Reghin. Tariful unei călătorii este de 1 leu, iar un abonament lunar pe toate liniile este 30 de lei.. Nu știu câte trasee există în prezent. Conform unui raport de activitate din 2015, existau atunci 5 trasee, nespecificate. Tot din acest raport, aflăm că parcul auto se compunea atunci din 9 vehicule:
- 4 DAC 112 UDM (aparțin direct primăriei)
- 2 STEYR (produse în 1998, SH)
- 2 minibuze IVECO (produse în 2001, SH)
- 1 Neoplan 4416U, ce a fost introdus în circulație în 2016
Printre DAC-uri se numără 2 scunde și unul mai vechi decât scundele (MS 01 JRX). Nu știu câte și dacă se mai află în exploatare, cert este că minim unul se mai află și azi în autobază, din ce am observat dintr-un video (minutul 14:31):


 


Re: Transportul public din municipiul Reghin andreir14

Mai au un Solaris Urbino 12 (MS 14 RJI), care a circulat pana acum 3 ani la Aarhus (Danemarca), avand nr. de parc 150, dar si un Volvo 8700 ex Germania.

 


Re: Transportul public din municipiul Reghin BGP2597

Hybridul respectiv se afla azi dimineață parcat la poarta depoului de tramvaie din Ploiești. Probabil cei de la Solaris fac turneu de prezentare prin țară.

 


Re: Transportul public din municipiul Reghin PTMZ

Da, sună logic să facă un tur cu el în mai multe orașe. Întrebarea pe care mi-o pun e de ce nu l-au mai lăsat o săptămână la Reghin, cum s-a anunțat inițial. Sau o fi fost de mai mult timp la Reghin?

 


Transportul public din municipiul Reghin Andrei Andraș

În Reghin era cel puțin din 27 iulie când au apărut primele poze cu el.

Iar prezența sa în România nu este nouă. El a mai fost în teste în 2018 în Brașov, Craiova, Făgăraș, Oradea, Târgu Mureș. Doar că a fost în teste și în Praga unde a trebuit înmatriculat cu numere cehești pentru a putea circula normal, dar acum are, din nou, numere de Polonia.

 


Re: Transportul public din municipiul Reghin PTMZ

Cunosc faptul că a fost testat un autobuz hibrid de la Solaris prin 2018 în România (parcă a ajuns și pe la Brăila, Galați și Satu Mare, dacă nu mă înșel), însă am observat că numerele de înmatriculare diferă, și de aceea am presupus că sunt 2 autobuze diferite. Mulțumesc pentru clarificări! :bere:

 


Re: Transportul public din municipiul Reghin PTMZ

A fost lansată licitația pentru cele 10 autobuze hibrid Euro 6 de 12m, cu 3 uși, în această noapte. Achiziția se desfășoară prin parteneriat public-privat. Bugetul alocat este în valoare de 17.433.750 RON, cu finanțare europeană prin POR. Ponderea punctajului:
- 80% preț
- 10% consumul de combustibil
- 5% termenul de livrare
- 5% timpul afectat reviziilor planificate
Termene limită:
- depuneri oferte: 28 septembrie
- evaluări: 29 decembrie
Link E-licitație: http://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100102009

 


Re: Transportul public din municipiul Reghin ticker

Bugetul pare pt Solaris full hybrid, nu?

 


Re: Transportul public din municipiul Reghin PTMZ

Comparativ cu Galați, unde a ofertat Solaris și unde sunt excluse modelele mild-hybrid, prețul pe unitate e ceva mai mare, deci da, un Solaris full-hybrid ar avea șanse de a se încadra la preț.

 


Re: Transportul public din municipiul Reghin PTMZ

Raportul de transport din 2015, menționat în prima postare:
raport_transport_2015.doc
raport_transport_2015.doc (2.48 MB; downloaded 296 times)

 


Re: Transportul public din municipiul Reghin PTMZ

Caietul de sarcini al licitatiei:
caiet de sarcini semnat.pdf
caiet de sarcini semnat.pdf (1.3 MB; downloaded 217 times)

 


Re: Transportul public din municipiul Reghin PTMZ

Termenul limită pentru depunerea ofertelor a fost prelungit până pe 15 octombrie.

 


Re: Transportul public din municipiul Reghin PTMZ

Azi s-a terminat evaluarea tehnică, iar licitația se află în evaluare financiară. Ofertanții nu au fost afișați încă.

 


Re: Transportul public din municipiul Reghin PTMZ

Căutând pe Google, am găsit un raport de activitate mai recent, din 2018. Flota era constituită atunci din cele 2 Steyr, cele 2 Iveco și Neoplanul din raportul de pe anul 2015, plus cele 2 autobuze Solaris, respectiv Volvo menționate de @andreir14, dar și 2 MAN-uri, unul de 88 de locuri și altul de 94 de locuri. DAC-urile nu mai figurau în lista parcului auto la acel moment:
raport_ragcl_transport_2018.pdf
raport_ragcl_transport_2018.pdf (1.83 MB; downloaded 203 times)

 


 
Go to page:  1 2
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Județul Mureș  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419456 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use