Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Achiziții de tramvaie noi de 27-36m în perioada 2017-2022

1658 posts, 414140 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 85 86 87 88 89 90 91  ... 119
 
 

📖 Pagination options
Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 orex

E ceva ce numai ”premiantii” au!
Ia zi-mi in Paris, Viena, Barcelona e asa ceva? Nicidecum, asta sa nu zic NOP! ;)
Deci sa nu credem ca odata cu achizitia celor 100 de rame de tramvaie am facut ordine in Bucuresti!
PS
Infrastructura (calea de rulare) e ”fest” pentru circulatia unor rame de ultima generatie?!  Ma indoiesc si asa va ramane multa vreme de acum incolo! Ce crezi ca pe prel. Ghencea vor circula tramvaie fara catenara? NU s-a gandit ”blondy” chiar la asa ceva, ca era prea de tot!! :rofl:  :rofl:  :rofl:

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 Rarzet44

Eu nu mai inteleg nimic. Daca s.a prelungit procedura in Seap, Astra a castigat sau nu?

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 PTMZ

Da și nu. Da, pentru că există aviz conform necondiționat, rezultă că în acte există un câștigător, și anume Astra, din ce relatează Club Feroviar. Nu, pentru că nu a fost emis un raport de atribuire în acest sens, deci nu putem vorbi de câștigător selectat în mod oficial. Nu din datele de pe E-licitație, cel puțin.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 Rarzet44

Se stie cand ar trebui sa apara randări?

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 PTMZ

Nu e nimic sigur. Dacă nu cumva schimbă ceva Astra la model - să nu uităm, totuși, că tramvaiele vor avea 4 module, în eventualitatea în care  rămâne Astra câștigător -, după părerea mea, ar trebui să avem randări la semnarea contractului, după cum s-a întâmplat și la Galați.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 orex

RAMANE CASTIGATOR, ca a corespuns tuturor criteriilor, ”furcilor cuaudine”, inca din etapa de evaluare tehnica, in pofida ”scamatoriilor abracadabrante” ale PMB! Ca a fost eronat atribuit contractul, altui concurent, ne-au edificat in doua randuri atat CNSC, cat si CAB!  
SA CIRCULE ODATA si in Bucuresti rame de 36 m, ca, sunt convins ca, v-ati saturat de ”confortul anilor 2020”, in ceea ce priveste calatoria cu tramvaiele intr-o capitala europeana! :oops:
PS
Vreau sa aud de cercetarea administrativa la nivel de PMB cand li se vor opri, din venit, membrilor comisiei de evaluare, in corpore, functie de castigul fiecaruia (procentual), spezele cheltuielilor avocatiale ce trebuie achitate de bucuresteni! Ca, nu EU, sau VOI trebuie sa suportam diletantismul lor! Atunci ar inseamna ca au inteles, pe deplin, ce si cum! :yes:

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 micutzu

PTMZ wrote:
Nu e nimic sigur. Dacă nu cumva schimbă ceva Astra la model - să nu uităm, totuși, că tramvaiele vor avea 4 module, în eventualitatea în care  rămâne Astra câștigător -, după părerea mea, ar trebui să avem randări la semnarea contractului, după cum s-a întâmplat și la Galați.

De ce sa nu ramana Astra castigator? Cei de la Durmazlar oricum au fost exclusi...se mai poate intampla ceva ?

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 PTMZ

Să nu ne pripim cu concluziile. Unde scrie că turcii de la Durmazlar au fost excluși? Chiar și așa, ei tot pot depune contestație. Vezi Astra și CAF la metrouri.
Apoi, nu se știe dacă unul (sau mai mulți) dintre participanții înscriși în procedură nu va contesta procedura. Să nu uităm că așa s-a întâmplat și la troleibuze.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 Mircea G

micutzu wrote:
PTMZ wrote:
Nu e nimic sigur. Dacă nu cumva schimbă ceva Astra la model - să nu uităm, totuși, că tramvaiele vor avea 4 module, în eventualitatea în care  rămâne Astra câștigător -, după părerea mea, ar trebui să avem randări la semnarea contractului, după cum s-a întâmplat și la Galați.

De ce sa nu ramana Astra castigator? ......

Deoarece avem nevoie de tramvaie miine !? ...cu Astra , le vor avea nepotii ...

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 orex

@PTMZ
Simplu!
1. RINA Services Spa Italia nu este autoritate de omologare a vehiculelor FEROVIARE si nici de inspectie si certificare feroviara, in Italia!
2. Parametru latime 2,65 m, cu toate ca este mai ”generos” decat 2,45 m si vezi ”Doamne” ca e mai ofertant, nu se incadreaza in summumul cerintelor solicitate!
PS
Teza a 2 a se poate traduce si printr-un alt exemplu. A.C. doreste, in mod explicit, un echipament care sa aiba dimensiunea de 1 RU (recte la switch-uri, routere, etc.) si vine cineva si-i ofera acelasi lucru dar la dimensiunea de 2 RU si zice ca i-a ”ofertat” ceva suplimentar, mai bun, ca nah 2 RU este o caracteristica superioara 1 RU, deci d.p.v. tehnic oferta ar trebui sa fie mai mult decat conforma, nu?!! NICIDECUM!:yes:
In colorar, nicio grija, asociatia ASTRA VAGOANE CALATORI S.A. & CRRC QINGDAO SIFANG CO., LTD., va fi desemnata castigatoare a acestei licitatii cu cantec, numai ca PMB se joaca cu nervii nostri ”impingand” evaluarea financiara pana-n 24.11.2020!!
@Mircea G
Si ce-ti confera tie siguranta ca Durmazlar ti-ar livra in 37 de luni, de la semnarea contractului (pct. II.2.7 din FDA), toate cele 100 rame?

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 PTMZ

@orex, nu contest corectitudinea celor afirmate de dumneata, am mai văzut argumentările și sunt de acord.  ;) Așa e, Durmazlar ar trebui să fie descalificată, pe baza acestor criterii menționate. Am subliniat "ar trebui", deoarece nu avem încă informații sigure legate de soarta ofertei turcești, iar judecata de acasă nu se potrivește, adesea, cu cea din târg, fiind șanse mari ca PMB să nu fi descalificat oferta turcilor.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 orex

Nici nu trebuia! Instanta de recurs a scris negru pe alb, in Hotararea Civila nr. 883/2020 ca oferta Durmazlar trebuia respinsa ca inacceptabila, deci n-au cum sa-i mai ”albeasca” sub nicio forma pe otomani oricat ar vrea!! ;)
Si daca n-ar fi asa, la reluarea evaluarii s-a demonstrat ca aplicarea aceluiasi algoritm, pe baza aceleiasi ipoteze de lucru a condus la asta! Nimic uimitor, ci doar corespunzator!  :yes:
PS
De ce trebuie sa mai piarda PMB 4(patru) luni aiurea, in loc sa le fructifice?!

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 Mircea G

orex wrote:
@PTMZ
.....
@Mircea G
Si ce-ti confera tie siguranta ca Durmazlar ti-ar livra in 37 de luni, de la semnarea contractului (pct. II.2.7 din FDA), toate cele 100 rame?

Marimea companiei  iti da o sansa ...cele romanesti .....

 



Go to page:  1  ... 85 86 87 88 89 90 91  ... 119
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2340 forum members have written 426214 posts in 5298 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use