Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Achiziții de tramvaie noi de 27-36m în perioada 2017-2022

1658 posts, 414102 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 82 83 84 85 86 87 88  ... 119
 
 

📖 Pagination options
Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 soldy

Adio tramvaie noi in urmatorii 5 ani.
Plus ganditi va ca ei vor livra in continuare un material rulant expirat moral din punct de vedere tehnic.
Ei nu au reușit nici acum sa onoreze celelate comenzi pe la Cluj, Oradea sau Galati. O fi firma romaneasca, dar e clar ca nu au capacitate de producție si nici un tramvai la nivelul anului 2020.
Rușine celor ce fac caietele de sarcini, si in modul asta vin numai firme "dubioase" lor la licitatie.
Si din ce inteleg eu din decizie, trebuia reevaluata doar oferta turciilor.. Nu inteleg cum s a schimbat punctajul celor de la Astra.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 Robert

Singurul lucru bun de pe ele sunt echipamentele Siemens. Restul e la nivel 2010. Dar așa se întâmplă când vrei multe tramvaie noi cu puțini bani. Orașele din România s-au trezit după 30 de ani cu căi reabilitate, lipsă de bani, parc învechit și nimeni din Europa (aproape nimenie) care vrea să își vândă tramvaiele.

Am rămas repetenți și la nivel de modernizări, nu am putut adăuga decât Bucureștiul segmente LF la tramvaie vechi, lucru ce se practică de ani buni în UE.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 aztec

Deci știrea că Astra și Chinezii au câștigat cu 100%...e adevărată?
Tramvaie chinezești asamblate la noi?...
Stau și mă gândesc dacă alea turcești nu apreau mai ok acum....
Bătaie de joc.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 CiprianTRB

S-a mai spus de atâtea ori ca Astra s-a asociat cu CRRC pentru cifra de afaceri și aerul condiționat...

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 PTMZ

Iar legat de capacitate, om trăi și om vedea, poate folosesc și hala de la URAC, mi se pare varianta cea mai plauzibilă. Galațiul nu trebuie băgat în discuție la livrări neonorate, amintesc că abia în martie a.c. a fost semnat contractul pentru 8 tramvaie Autentic, ce trebuie livrate în iunie-septembrie 2021.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 TudorSt

Nu ar putea sa le asambleze la Grivita, ca cele de 18 m?

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 PTMZ

Greu de spus. Dacă ar fi să-mi dau cu părerea, aș înclina mai degrabă să cred că nu, ținând cont că Atelierele Grivița nu sunt parte din asocierea de aici. Dar, cum am spus, om trăi și om vedea.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 cris_m

CiprianTRB wrote:
S-a mai spus de atâtea ori ca Astra s-a asociat cu CRRC pentru cifra de afaceri și aerul condiționat...

De ce nu s-au asociat cu Siemens cu care au colaborare, de exemplu? Si de unde avem garantia ca nu vor exista mai multe pretentii tehnice din partea chinezilor? :think:

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 GPS

Pentru că și Astra a participat la licitații cu chinezii unde ei sunt doar cu numele.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 cris_m

Asta nu e o garantie. Vorbim totusi de 100 de bucati, nu de un contract mic.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 Utilizator anonim

Chinezii vor pune mai multe pe vagoane.

 



Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 punmeister

Utilizator anonim wrote:
Chinezii vor pune mai multe pe vagoane.

Sa speram sa vina si cu niste boghiuri de 2020, nu de Combino anul 2005.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 Stefan28

Contractul ar trebui semnat după ce trece perioada de contestații de 10 zile? Nu?

 


Go to page:  1  ... 82 83 84 85 86 87 88  ... 119
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2340 forum members have written 426204 posts in 5298 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use