Infrastructura rutieră din RomâniaLucrări la autostrăzi și drumuri expresA3 (București - Ploiești - Brașov - Tg. Mureș - Turda - Borș)

 

Topic: Tronsonul Bucuresti - Ploiesti

1154 posts, 298715 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 83
 
 

📖 Pagination options
Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Goldmund

Apropo de A3, se lucreaza in continuare la ea?- bun, acum e iarna grea, dar in general...

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Dominatrix

Goldmund wrote:
Aici nu e vorba de bani, cand cea mai circulata sosea din tara e DN1 Bucuresti - Brasov. Daca cei din UE nu stiu asta, cine e de vina? Aia ar trebui sa finanteze asa ceva :oops:
Ai perfecta dreptate, dar banii europeni ocolesc buzunarele corupte ale politicienilor romani, fiindca de acolo nu prea poti profita. Iar UE nu iti da bani pe "ochi frumosi", regulile de finantare sunt deosebit de stricte si rigide.
Goldmund wrote:
Apropo de A3, se lucreaza in continuare la ea?- bun, acum e iarna grea, dar in general...
In teorie, de la 1 martie 2011 se reia lucrul. In practica, nici macar nu s-au terminat exproprierile, deci amplasamentele nu au fost predate in totalitate, partea din "mijloc" a autostrazii e intr-un stadiu cam incipient si mai e foarte mult de lucru acolo, iar Boagioaica a spus clar ca prioritatea la finantare este coridorul IV. Deci...

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Tavi

Exista tot felul de "surse" care tot spun ca sunt portiuni intregi din B-Pl terminate la binder dar problema este la podurile peste raurile mai importante (Prahova, Ialomita) de care constructorii nici macar nu s-au apucat.

Hobanatul de la Barcanesti este mort de asta vara. La podul peste Teleajen lucrarea este intr-un anumit stadiu dar nu spune nimeni ...

Voi stiti ceva amanunte :?:

 


  • Mrs
  • Posted:
  •  

Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Mrs

Tavi wrote:
Hobanatul de la Barcanesti este mort de asta vara.


La podul de la Barcanesti s-a lucrat in continuu, trec saptamanal pe acolo... dar s-a lucrat la nivel de avarie, de altfel pe intreg tronsonul...
Ieri de exemplu, erau cel putin 10 muncitori (cat am remarcat din mers) pe partea dreapta a podului (sens Ploiesti- Bucuresti)...

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Tavi

Mrs wrote:
Tavi wrote:
Hobanatul de la Barcanesti este mort de asta vara.


La podul de la Barcanesti s-a lucrat in continuu, trec saptamanal pe acolo... dar s-a lucrat la nivel de avarie, de altfel pe intreg tronsonul...
Ieri de exemplu, erau cel putin 10 muncitori (cat am remarcat din mers) pe partea dreapta a podului (sens Ploiesti- Bucuresti)...

Merci de poze Mrs!
Eu trec mai rar pe acolo si cand trec nu numar muncitorii ci mai uit la lucrare atat cat se poate vedea din strada.
Am trecut de 6 ori de asta vara pana acum si tot nu mi se pare ca ar fi avansat lucrurile. Parca, parca varfurile celor doi piloni erau armate dar nebetonate ... si acum sunt betonate ... dar cam atat! :|
Daca ai si inside info asteptam cu placere si multumiri.

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti telvanni

De bun simt ar fi ca in apropierea caselor sa fie montate pe marginea autostrazii panouri fonoabsorbante si bineinteles de protectie pentru a nu te trezi cu un bolid in sufragerie sau mai rau langa tine in pat.

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Techno

Autostrada Bucuresti-Ploiesti nu mai trece prin Capitala:

http://stirileprotv.ro/stiri/social/aut ... de-ce.html

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Tavi

halal rezolvare ... ma rog .. nu mai comentam
sa-i vad cu podurile peste raurile dintre ploiesti si capitala ... pe alea cum le shunteaza

 



Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Dominatrix

Si ce daca exista PUZ? Un PUZ este un simplu act de urbanism, nu da dreptul la efectuare de lucrari. Majoritatea PUZ'urilor in Romania sunt modificate pe parcurs sau nu se mai traduc deloc in fapte, asa ca mai e lung drumul pana departe... Un alt aspect important este ca PUZ'ul la care faci referire nici macar nu includea intersectia cu Sos. Petricani, dupa cum e indicat clar in text:
Intersectia cu Sos. Petricani va face obiectul unui nou studiu de urbansim

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Tavi

Dominatrix wrote:
Un PUZ este un simplu act de urbanism, nu da dreptul la efectuare de lucrari.


Eu nu am zis ca PUZ-ul ar fi altceva decat este. În cazul de faţă, cel puţin pentru mine, PUZ-ul reprezenta un pas înainte pentru terminarea secţinii urbane a A3.
Ceea ce se vede din aceasta posibilă schimbare de soluţie tehnică este o râcă între "albi" şi "negri"...
Primaria: hai ca v-am facut PUZ-ul.
MT: ma sterg cu PUZ-ul tau la coor ca eu schimb soluţia tehnică, na! Sic!
...
O joaca de copii handicapaţi. Ma rog, aşa ştiu ei să-si arate masura înţelepciunii, a priceperii, a bunăvoinţei şi câte şi mai câte. Dar cel mai rău este ca o fac pe banii nostri.  :evil:

Pentru mine o autostradă care se termină în centură este o f bună legatură între centuriste şi Ploieşti. Nu-i rău. Mai vin fete din provincie să mai scadă preţurile.  Şi dimineaţa se intorc acasa pe autostradă. Nimic mai frumos după o noapte de prestaţii. :twisted:

Nu, mulţumesc tovarăşa Boagiu! Soluţia e proasta şi şchioapă!

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Dominatrix

Pai tu vrei sa se tulbure linistea celor din Pipera cu autostrada? Plus ca ar costa niste bani in plus. Te rog frumos!

Nu mai bine ne inghesuim pe DN1 pana la Centura, de acolo pe Centura pana la Autostrada si de acolo mai departe spre Ploiesti? Iar adevaratii "oameni grei" au rezolvat problema traficului: si-au luat elicopter. Adica un fel de: "unde stau eu cu capul, voi stati cu kurul", ca asa e in tenis.

Tavi wrote:
ma sterg cu PUZ-ul tau la coor ca eu schimb soluţia tehnică
Tavi wrote:
Nu, mulţumesc tovarăşa Boagiu! Soluţia e proasta şi şchioapă!
Nu te agita. Vin alegerile la anul si anticipez ca "tovarasa" Boagiu  ne va mai servi niste ciocolata din aia care vine prin chestia aia adaptata de tine cu 2 de "oo" , ca sa ne indulcim un pic, ca vremurile e grele...

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Tavi

Stie cineva daca drumurile judetene si comunale care supratraverseaza autostrada au si bretele de acces din si in autostrada.

OK, cele comunale mi-e greu sa cred dar poate cele judetene (de ex. DJ 139, 101 B, D, E) :?:

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Tavi

Tavi wrote:
Stie cineva daca drumurile judetene si comunale care supratraverseaza autostrada au si bretele de acces din si in autostrada.

OK, cele comunale mi-e greu sa cred dar poate cele judetene (de ex. DJ 139, 101 B, D, E) :?:

Se pare ca nu am fost singurul interesat de aceasta problema  :)
http://independenta.wordpress.com/2010/04/21/nodurile-rutiere-versus-bretelele-de-acces/

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 83
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: A3 (București - Ploiești - Brașov - Tg. Mureș - Turda - Borș)  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420984 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use