Despre asociație și site-urile metrouusor.comSite-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri

 

Topic: Noul forum - sugestii și reclamații

682 posts, 142172 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 49
 
 

📖 Pagination options
Noul forum - sugestii și reclamații Costin

Bine ati venit pe noua platforma a forumului Metrou Usor!

Operatiunea de mutare pe un nou host s-a incheiat cu succes.

Va rugam sa folositi acest topic pentru orice sugestii de imbunatatire sau pentru a raporta erori. Am rugamintea ca atat sugestiile cat si erorile sa fie descrise in detaliu.

O problema cunoscuta, pe care voi incerca sa o rezolv astazi sau maine, este viteza. Stiu ca este lent, lucrez deja la imbunatatiri. De asemenea, stiu ca data este raportata cu o zi inainte - si aceasta problema este investigata.

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii orex

Salve!
Chiar daca ruleaza in ”reluare”, sunt convins ca a fost o provocare!
Avand in vedere ca e vorba de ”metrouusor” deci energie verde, poate va puneti de acord ca frontispiciul sa fie asisderea! Culoarea (lungimea de unda) este doar una din proprieta?ile luminii, altele fiind de ex. direc?ia, viteza, intensitatea, coeren?a, polarizarea. O culoare calda in ton cu perspectiva sigur ar fi de succes (verde de pilda)! :wink:

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii andrei11

Diacriticile nu se vad ! Afi?eaza erori !

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii Costin

Notat.

De asemenea, cu viteza cred ca am rezolvat problema, macar partial. De asemenea, datele sunt afisate corect. Ramane o problema cu unele avatare, insa va sugerez sa va incarcati un avatar nou daca aveti aceasta problema (pare sa fie afectat un numar foarte mic de utilizatori).

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii andrei11

M-am trezit cu casu?a po?tala - MP - plina de mesaje, de?i eu le ?tersesem de mult.
Cum pot sa le ?terg toate deodata ? Sau nu pot decât bucata cu bucata ???

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii orex

Nu e intuitiva selectarea paginii de start. Trebuie neaparat vizualizata in antet! Cine stie ca trebuie sa apese pe pictogramele ”tramvai” sau ”metrou usor”” sa ajungi acolo?
Unde sunt afisati membri activi pe topic-ul pe care navighezi?
Mesajele ar trebui sa apara in dreptul ”contul meu” [aaa], de genul (1),  cu schimbarea culorii fontului, atunci cand ai ceva in portofoliu, pentru a-ti atrage atentia ( ca preturile ofertelor din magazine, galbene sau rosii)! E mult mai penetrant!

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii dekolor

Inca ruleaza destul de greu, dureaza 15-20 de secunde sa incarce o pagina cu continut dinamic, asta daca nu da CloudFlare timeout 524. Cele cu continut static (ex.: Termene si conditii) se incarca mai repede (<1 secunda). Chiar acum ma chinui sa incarc mesajul asta  :lol:

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii Costin

In acest moment ma concentrez pe imbunatatirea vitezei de procesare. Dar sunt cateva sugestii/reclamatii la care pot sa raspund:

- (re)branding pe verde: cand am gandit refacerea interfetei, am dezbatut in echipa cum e mai bine si am decis sa pastram o mare parte din elementele grafice vechi, astfel incat identitatea vizuala sa se pastreze (intri pe site, arata nou, dar stii ca e Metrou Usor :) )

- diacriticele au fost rezolvate

- o optiune "Marcheaza toate mesajele ca citite", pentru mesageria privata, inca nu exista. Ramane o problema deschisa, o voi implementa in curand.

- antet link catre prima pagina - logo-ul a fost dintotdeauna link catre prima pagina, asa cum este pe 99% din toate site-urile... nu vad de ce ar fi nevoie de un alt link.

- "membrii activi" este o optiune ce a disparut si care nu isi are rostul pe un forum. Tocmai pentru ca este forum si nu mesagerie instant ;)

- urmatoarea fraza este putin cam criptica, dar o sa incerc sa raspund presupunand ca am inteles corect: "Mesajele ar trebui sa apara in dreptul ”contul meu” [aaa], de genul (1),  cu schimbarea culorii fontului, atunci cand ai ceva in portofoliu, pentru a-ti atrage atentia ( ca preturile ofertelor din magazine, galbene sau rosii)! E mult mai penetrant! " - daca te referi la mesajele private, asa cum este acum este inspirat din tema mobila veche. Am primit reclamatii in trecut ca pe desktop un mesaj nou este aproape invizibil, pe cand pe mobil era foarte evident. Consider ca solutia corecta e sa fie evident peste tot, drept urmare e afisat mare in mijloc :)

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii cris_m

Mulțumim încă o dată @Costin pentru toată munca depusă în mod voluntar!

Chiar dacă mai sunt mici probleme de optimizare, nu este nici o problemă, orice mutare vine și cu provocări noi.

Observați deja noi funcționalități, precum etichetarea utilizatorilor, similar rețelelor de socializare, posibilitatea de a formata textul pe mobil, precum și posibilitatea de a încărca video direct pe forum.

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii Albert

Vin și eu cu o sugestie. Odata cu mutarea pe noua platforma nu credeți ca ar fi oportuna și schimbarea siglei sau măcar restilizarea celei vechi? Pare usor îmbătrânită in comparație cu noua interfața.

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii Stefan28

Felicitări pentru tot! Mai trebuie sa fie viteza mesajelor mai rapida si e totul perfect!  :bere:
(stiu ca s-a de asta deja ;) )

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii Costin

Cred ca in acest moment am ajuns la o performanta acceptabila. Sper sa nu ma pacalesc si doar sa fi scazut traficul ca e tarziu  :|

 


Re: Noul forum - sugestii si reclamatii Costin

cris_m wrote:
Observați deja noi funcționalități, precum etichetarea utilizatorilor, similar rețelelor de socializare, posibilitatea de a formata textul pe mobil, precum și posibilitatea de a încărca video direct pe forum.



Pe langa cele mentionate de @cris_m mai adaug si o facilitate dupa care a plans multa lume in trecut: cautare dupa termeni din 3 caractere. Avem si functioneaza

 


Noul forum - sugestii si reclamatii Andrei Andraș

Îmi lipsește butonul care mă ducea, în momentul in care aveam mesaje necitite (și nu numai), la ultimul mesaj scris din topic. Chiar era folositor decât să cauți prin topice ultimul mesaj scris.
În plus, toți membrii, cel puțin pe varianta de mobil, sunt anonimi.

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 49
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Site-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419451 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use