Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 3

1242 posts, 329677 views
 
Go to page:  1  ... 67 68 69 70 71 72 73  ... 89
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 3 cris_m

Atentie, vorbim de chestii diferite. Palatul asa trebuia sa fie pus in valoare prin crearea unui deal care sa dea impresia de superioritate... La IOR e alta poveste, in mare (din cate stiu eu...) este o fosta exploatare de argila, de aici si straturile in trepte, dealurile etc. Parcul de care vorbim, insa nu ai de ce sa-l cocoti artificial in totalitate. Ca-i mai faci un deal sau ca sapi sa faci un lac artificial, e alta treaba...

 


Re: Sectorul 3 1689

Casa Poporului e mult mai adinca decit in poza aia...

Dar nivelul “movilei” din jur e aproximativ la nivelul la care era Uranus-ul pe vremuri (a se vedea intrarea in parcarea de pe Izvor, care este nivelul gazonului fostului stadion Republicii).

Ca PS3 isi imagineaza ca poate aduce niste camioane de pamint, trece de doua-trei ori cu buldozerul peste ele, pune o folie de jur imprejur si gata lacu’ asta e alta poveste.

Pina si inainte de ‘89 erau constienti ca asa ceva nu se face chiar asa pompieristic (a se vedea perimetrul Lacului Vacaresti), dar in cazul de fata va fi si mai simplu.

Daca la Vacaresti au mai fost izvoare care sa alimenteze lacul si pinza freatica a mai fost afectata prin zona atit de lucrarile de la M2 cit si de la Casa Sindicatelor (actualul Sun Plaza), la Bratarii eu pariez ca o sa sece linistit la vara si n-o sa se mai oboseasca nimeni sa-l mai umple, ca banii s-au incasat.

PS: La Siriu au turnat intii roca pisata la baza ca sa stabilizeze fundamentul.

 


Re: Sectorul 3 Florinds

Nu ar fi problema daca nu ar contine deseuri provenite din constructii...

 


Re: Sectorul 3 URANUS

Se lucreaza la largirea unor strazi din zona luncilor, recent asfaltate (foste de pamant): Drumul Cetatii, Lunca Priporului, Lunca Bisericii. De asemenea pare ca se pregateste si largirea strazii Nicolae Teclu (intre Drumul Cetatii si Splai Unirii). Intre Malul Mierii si Lunca Priporului se pare ca mai apare o strada de-a stanga liniei de tren care deserveste CET Sud (pe partea stanga inspre DNCB.

 


Re: Sectorul 3 TibiV

Doamne, cat de repede si de radical se schimba orasul asta!
Soseaua Mihai Bravu intre Calea Vitan si Splaiul Unirii, saptamana trecuta...











Statia Penes Curcanul...






 


Re: Sectorul 3 URANUS

Acum se asfalteaza si ultimul drum de pamant din sector si anume Drumul Lunca Cetatii intre N. Grigorescu si Malul Mierii. Practic pe aceasta strada se poate merge de la N. Grigorescu (zona liniei de tren care deserveste CET Sud) pana la Nicolae Teclu si chiar mai departe (fara sa intalnesti vreun semafor), eu am ajuns chiar pana in Comuna Catelu fara sa am treaba nici cu Splaiul/DNCB nici cu Bd. Theodor Pallady dar dupa Teclu mai e asfalt doar pe o portiune de cateva sute de metri, apoi o suprafata betonata, apoi pamant.

 


Re: Sectorul 3 cris_m

Daca s-ar face si utilitatile gen apa si canal in prima instanta ar fi minunat...

 


Re: Sectorul 3 URANUS

Din pacate nu se vor face acum. C-asa-i la noi. Nici trotuare, nici iluminat. Zicea ceva Negoita cand a venit la noi in Lunci ca o sa fie amenajate piste de biciclete de-alungul acestui drum (Lunca Cetatii). Sa vedem...

 


Re: Sectorul 3 ByOnu

Toate blocurile alea, Tibi, cel mai probabil nici n-au sistem de aerisire centralizata. O sa apara AC pe fatade, balcoane inchide, aerisiri pentru hote samd.

Unde mai pui ca sunt practic lipite de bulevard. Sanse zero deci pentru spatii verzi, piste de biciclete samd.

Nu exista nicio reglementare...

 


Re: Sectorul 3 cris_m

Nu stiu ce blocuri noi ai vazut tu cu balcoane inchise, dar eu sincer nu prea am mai vazut. Mai mult, administratorii complexurilor nu prea te mai lasa sa-l inchizi asa cum vrei tu, ci maxim cu geamuri tip vitrina. Iar cu aerisirea centralizata, sa fim seriosi e o mare prostie, idem cu coloana comuna pentru hote sau alte nebunii. Am stat la un aparhotel in Sibiu care avea asemenea sistem si puțea in draci a ceapa de la vecinii de la parter.

 


Re: Sectorul 3 Valentin

Hai să facem diferență între un bloc care respectă toate normele și unul, care are un concept în spate (clădiri eficiente/verzi, etc.) Mă îndoiesc că în normativ scrie undeva obligația de a avea aerisire centralizată.. Până la urmă ăsta e farmecul arhitecturii și ingineriei (constructii, energetica, etc.), fiecare pleacă de la o idee de a vedea aceste blocuri. Nu cred că există bloc ideal/perfect care să le aibă pe toate (să fie eficient, sa consume puțin, eventual "0", prin panouri solare, etc.), cel puțin momentan. Până la urmă, fiecare abordare are aspecte pro și contra  :D

 


Re: Sectorul 3 Costin

Aerisire centralizata nu trebuie sa insemne o coloana de aer comuna care împrăștie mirosurile uniform intre apartamente, ci iesire directa afara din zonele apartamentului fara geamuri. In blocul in care locuiesc toate apartamentele au aerisirea directa pe acoperis, indiferent de etaj.

 


Re: Sectorul 3 URANUS

E gata asfaltat drumul Lunca Cetatii. Traseu pentru cine vine dinspre AutoVit pe Splai si vrea la Jumbo, Ikea (acum sunt inchise) (nu si Dedeman) Catelu, A2 etc. si nu vrea sa stea la semafoare (vor fi cel putin 4 in plus pe N. Grigorescu): stanga pe sub pasajul nou, dreapta nu la prima (Lunca Dochiei) ci la a doua (Lunca Cetatii) chiar pe langa linia de tren. Pe acest drum se merge pana la N. Teclu unde se face stanga si apoi se iese in Pallady. Asta bineinteles pana e gata podul de la N. Teclu/Splai.

 


Re: Sectorul 3 TibiV

M-ai facut curios.
Dar pe harta (GM) strada este foarte serpuita dupa Drumul Malu Mierii.
Cu prima ocazie voi face un traseu de proba...

 


Go to page:  1  ... 67 68 69 70 71 72 73  ... 89
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420650 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use