Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 1

441 posts, 156293 views
 
Go to page:  1  ... 18 19 20 21 22 23 24  ... 32
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 1 andrei11

Macheta de pe  str Fluviului unde se prezintă cele două clădiri ale fostei fabrici de bere Grivița pe care vor să le păstreze și să le integreze într-un asamblu nou.
Bere Grivița.jpg (245.56 KB; downloaded 3862 times)
DSCN3237.JPG (6.89 MB; downloaded 3861 times)

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 1 V2A

Primăria Sectorului 1 - licitaţie de peste 272 milioane de euro pentru modernizarea infrastructurii

Primăria Sectorului 1 din Bucureşti a lansat o licitaţie de 1,31 miliarde lei (272,3 milioane euro) pentru modernizarea şi repararea infrastructurii urbane, potrivit unui anunţ publicat pe platforma SICAP.

Contractul vizează proiectare si execuţie pentru "modernizarea şi repararea infrastructurii urbane din Sectorul 1 al Municipiului Bucureşti".

Primăria Sector 1 Bucuresti organizează o licitaţie deschisa pentru atribuirea acordului cadru şi decide semnarea unui acord cadru pe 4 ani (48 luni), cu maximum 3 operatori economici pe fiecare lot în parte, fără reluarea competiţiei.

Numărul maxim de loturi este 4, iar numărul maxim de loturi care pot fi atribuite unui singur ofertant este 2. Termenul limită pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare este 7 martie.

Ofertantul trebuie să prezinte informaţii privind "minimul cifrei de afaceri anuale din domeniul de activitate care face obiectul contractului" pentru ultimele 3 (trei) exerciţii financiare disponibile.

Suma de referinta pentru lot 1 este de 34 milioane lei, iar în condiţiile unei asocieri de firme, sumele se vor lua în considerare prin cumul.

https://www.bursa.ro/primaria-sectorulu ... i-28740931

(link către licitație: https://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub/p ... 100112018/)

 


Re: Sectorul 1 Puss in Boots

Chiar ma gandeam cand apar bomboanele, parcarile in spic si celelalte grozavii de prin S4 si S6.

 


Re: Sectorul 1 Albert

Astia nu se lasa pana nu maltratează Bucureștiul in totalitate.

 


Re: Sectorul 1 Valentin

Nu știu de restul, dar cu ce te deranjează clopotele sau stâlpii de granit? Aștept un argument altul decât clișeu cu banii irosiți (momentan nu am văzut sa ii schimbe ca pe borduri) . Mie mi se par utile și le susțin implementarea pe fiecare bulevard sau artera importanta.

 


Re: Sectorul 1 Albert

Uite ce ma deranjează. Si ma mai deranjează faptul ca primăriile de sector se baga sa amenajeze artere care sunt in administrarea PMB.
4EA3D89E-902F-44B6-9A48-61F0F6D1B27B.jpeg (156.21 KB; downloaded 4596 times)
197F5667-55EC-47D7-AD31-528C61BE2BA9.jpeg (103.29 KB; downloaded 4568 times)
405A0863-DCFC-4F96-9402-FD727A17FA8E.jpeg (105.12 KB; downloaded 4569 times)

 


Re: Sectorul 1 Valentin

Hai sa facem diferenta intre nebunia aia si clopotele (la care m-am referit)/ stalpii de granit. Tu imi arati cu totul altceva decat ceea ce am zis.

Eu despre astea vorbesc:



(poza preluata de la S6)

 


Re: Sectorul 1 Albert

Cu stâlpii din granit sunt total de acord. Chiar nu suport mașinile parcate pe trotuar. Eu am o problema cu implementarea soluției. Pe Iuliu Maniu ( poza ta acolo e făcută) s-a implementat extrem de prost. S-au reabilitat doar trotuarele, carosabilul nu, in unele locuri s-au micșorat trotuarele, dar nu au mutat și stâlpii de troleibuz și au rămas in afara trotuarului. Arată hidos. Si asta pentru ca primăriile de sector nu pot interveni pe rețeaua STB, doar PMB poate. O alta implementare proasta e pe Vasile Milea, unde PS6 s-a apucat de reabilitarea trotuarelor, dar in scurt timp PMB se va apuca de marea modernizare. Sunt bani prăpădiți.

 


Re: Sectorul 1 Adrian Rosca

Adrian Rosca wrote:
asta primavara au lucrat la refacerea spatiilor verzi de pe sos. Chitilei, intre vama Chitila (DB Schenker) si fostul magazin Baumax. S-au chinuit cateva luni la spatiile astea verzi si in final chiar aratau ca lumea. Doar ca dupa ce au terminat, si-au amintit ca nu exista trotuar, asa ca au decopertat, iar zilele trecute au si betonat trotuarul pe sensul de intrare in oras.


Au asfaltat in sfarsit trotuarul de pe sos. Chitilei care fusese betonat anul trecut.

 


Re: Sectorul 1 Puss in Boots

@Albert, banii nu sunt niciodata prapaditi. Ei sunt papati de cine trebuie si cand trebuie.

 


Re: Sectorul 1 TibiV

De la un benzinar...

mihaimai wrote:
L-am observat in poarta de intrare in curtea mica de la spitalul Filantropia spre Iacob Felix, adica aici:
https://goo.gl/maps/fhA1KhL7azFtDiQh7
Parcare sub si supra terana S+P+6E





 


Re: Sectorul 1 Valentin

Trist. Parcare noua de 6 etaje vis-a-vis de institutul de hematologie, centru important pentru transfuzii care arata.. cum arata.
De ce nu fac mai multe etaje subterane (functie de teren) si la suprafata (nu e musai de la parter) sa construiasca o cladire utilizabila?

 


Re: Sectorul 1 ByOnu

Pai trimite-ti punctul de vedere la PMB. Chiar te incurajez sa faci asta. :yes:

 


Re: Sectorul 1 abc_XC

Avand in vedere scandalul creat in jurul problemelor de mediu la nivelul intregului oras, ma intreb, oare cum este posibil sa transformi un teren din mijlocul orasului (inconjurat de case, blocuri, magazine) in depozit de pamant si alte minuni? Avem o sursa de praf la fiecare adiere de vant.
Se intampla in sectorul 1, pe bulevardul Bucurestii Noi, pe terenul fostei fabrici de textile Dacia, langa statia de metrou Jiului. :headbash:
Textile Dacia.jpg (184.26 KB; downloaded 4157 times)

Dacia.jpg (179.59 KB; downloaded 4158 times)

 


Go to page:  1  ... 18 19 20 21 22 23 24  ... 32
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use