MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - PSS Opera

278 posts, 101214 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 14 15 16 17 18 19 20
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - PSS Opera George

Are cineva nişte planuri cu suprafaţa ce va fi ocupată de viitorul PLS?
Că totul stă în detalii...dacă ocupă suprafaţa minim necesară e una, dar experienţa de până acum arată că se ocupă suprafeţe extrem, extrem de mari fără nicio consideraţie cu privire la funcţiunile urbane şi de trafic din zonă. Boieria din Dr. Taberei nu va fi însă posibilă între Haşdeu - Iancului.
Asta admiţând extrem de generos că cineva mai vrea să facă proiectul ăsta.

 


Re: Discutii - PSS Opera Valentin

PLS va fi la Hasdeu cum spune Andrei, de acolo se va pleca in ambele directii. PSS va fi la Victor Manu. Cu siguranta, poate in prima faza n-o sa fie deranj, dar odata cu organizarea de santier o sa se inchida Elisabeta fara doar si poate!

 


Re: Discutii - PSS Opera George

Un fleac, i-am ciuruit  :lol:  :lol:  :lol:

Eu tot încerc să zic cu duhul blândeţii că măgăria din Dr. Taberei nu va fi posibilă în centru. Pe toate datele de acum eu cred că ei vor să procedeze la fel. Va ieşi scandal monstru inclusiv cu Facultatea de Drept.

 


Re: Discutii - PSS Opera orex

Nimic nu ma face sa cred ca s-au tras invatamintele de rigoare dupa saga asta in 9 ”volume” a M5.1. Sper sa nu iasa si al 10-lea nici barem ca manuscris.
Mai rau este ca, o sa fie multe capcane, pe tronsonul Opera-Iancului, tinand cont de vechimea retelelor, planurilor (cat de reale la data curenta?) si a cladirilor adiacente bulevardului. Executia urmatorului tronson, M5.2., va fi o mare provocare si va perturba mobilitatea urbana destul de consistent cand va traversa fix prin ”inima” capitalei!

 


Re: Discutii - PSS Opera George

Exact, sunt pe deplin de acord şi de aceea gândesc cu voce tare dacă nu putem găsi o alternativă.
Şi nu fac asta tendenţios ori ca răzbunare pentru tot ce am pătimit în ultimii 8 ani, fără rezultate palpabile până în prezent, ci pentru că pe bune nu văd cum în acelaşi stil - şi alt stil, vorba şi a lui orex, nu se întrevede în mod realist - ar putea fi făcută această lucrare fără să aibă efectul anihilării vieţii urbane în perimetrul Operă - Universitate - Iancului pentru vreo 10 ani.

 


Re: Discutii - PSS Opera andrei11

Valentin wrote:
PSS va fi la Victor Manu.

Nope, laIancului.
Hai să fiți iubiți, suntem puțin offtopic la discuții.
Mai e până se va deschide șantierul M 5.2,  n-au de gând în proxima perioadă !

 


Re: Discutii - PSS Opera orex

Sa fim noi sanatosi si sa putem coresponda si atunci, peste un deceniu (oare in ce stare biologica vom fi?) dar statia Iancului fiind ”impinsa” dupa intersectia sos. Iancului- sos. Mihai Bravu, PSS va fi minim la str. Magura Vulturului!
OFF TOPIC si-mi asum acest ”derapaj”! :D

 


Re: Discutii - PSS Opera andrei11

Nope, la capătul dinspre Iancului, nu la capătul dinspre Măgura Vulturului.   ;)  După calculele noastre nici eu și nici o persoană importantă din cadul forumului nu mai prindem acest PSS ! Să se descurce alții cu el ! ( Cu PSS - ul Iancului adică )  :bere:

 


Re: Discutii - PSS Opera orex

OK, dar merg pe mana lui Stela Enache...”vom trai si vom vedea”! :D  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Discutii - PSS Opera Valentin

Andrei, o sa fie un macaz in X dupa statia in sine de aceea zic de PSS la Victor Manu, o sa vedem daca nu se schimba solutia, dar eu asa stiu.

 


Re: Discutii - PSS Opera andrei11

Nu o să mai fie după, o să fie înainte ! Schița ta era valabilă dacă M 5.2 ar fi fost Iancului - Pantelimon. Mergi pe mâna mea, sunt mai documentat ca tine.  :bere:

 


Re: Discutii - PSS Opera Un cylon

Au asfaltat și aleea dinspre metrou spre Operă, care era de beton înainte (se vede betonul pe Google Earth în 11 martie 2015 sau alte date).

 


Go to page:  1  ... 14 15 16 17 18 19 20
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2283 forum members have written 420935 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use