Despre asociație și site-urile metrouusor.comSite-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri

 

Topic: Despre atasarea pozelor

133 posts, 71790 views
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10
 
 

📖 Pagination options
Re: Despre atasarea pozelor Gabi23

Salut Andrei17, în principal la secțiunea feroviară a forumului m-am ocupat și am făcut ”curățenie”, la începutul anului. Mesajele care totuși conțineau o informație utilă, au rămas (fără fotografie). Spre exemplu, au rămas mesaje ceva în genul: ”EA 228 a ieșit în probe după RR la trenul R45xx”. Am înteles situația, deși nu a fost ceva muncă, astfel au dispărut aproximativ 400 de mesaje postate de tine între 2016-2018.  
Au fost useri precum, R936, care le dispăruseră pozele, din cauza modificării link-urilor sau alte motive și au avut dorința de a repara și reposta fotografiile.

 


Re: Despre atasarea pozelor andrei11

Andrei17 a spus că vrea să șteargă pozele, nu să le reposteze.
La fel am procedat și eu, dacă există o informație independentă de pozele dispărute am păstrat-o, dacă erau numai poze dispărute am șters postarea respectivă.
PS : La feroviar nu m-am băgat, nu e domeniul meu. Eu am șters mai ales din zona Metrou sau București.

 


Re: Despre atasarea pozelor Costin

Pentru repostare se poate aranja o perioada limitata in care se pot modifica mesajele proprii, spune-ne daca vrei asta.

 


Despre atașarea pozelor Andrei Andraș

Eu doream să-mi șterg unele postări de la topicele pentru orașe unde am postat mesaje cu poze, dar fiindcă nu erau la o calitate bună am preferat sa le șterg de pe Flickr.

 


Re: Despre atasarea pozelor Costin

Ok, daca e vorba doar de sters, ne ocupam noi.

 


Re: Despre atasarea pozelor BodoMinea

Vă recomand să nu atașați imagini direct de pe Facebook (prin copierea link-ului și adăugarea lui într-un tag tip IMG).

Link-urile directe către imaginile de pe Facebook au un cod unic de sesiune în ele și expiră la scurt timp după vizualizare, ducând la efecte de genul: viewtopic.php?f=309&t=4842&p=330488#p330488

Cel mai bine este să descărcați imaginile și să le atașați pe forum prin încărcare, dacă acestea sunt relevante postării și desigur menționând sursa. Altfel, dacă vorbim de o postare publică, e ok și un link către postarea de pe Facebook.

 


Re: Despre atasarea pozelor Costin

Cu aceasta ocazie reiau recomandarea noastra de a folosi la maxim functia forumului de atasat fisiere. Nu folositi gazde externe pentru fisierele si imaginile voastre decat daca v-ati depasit cota de upload pe forum. Altfel, nu exista nici un motiv de a evita fisierele urcate direct pe forum.

 


Re: Despre atasarea pozelor misterr

Da, e clar că acest „Facebook” e un sait mai puțin performant, din moment ce nu reușește să mențină legături permanente nici măcar la imaginile pe care chiar el le găzduiește! Greu cu programarea dacă nu te pricepi...

 


Re: Despre atasarea pozelor Andrei98

Facebook-ul nu este conceput pentru a fi un host de imagini care sa fie postate pe site-uri externe.

 


Re: Despre atasarea pozelor Cristi N

Se pot obtine si de pe facebook link-uri care sa fie valabile pentru o perioada mai lunga de timp, e vorba de cele care au in continutul lor: "permalink".

 


Re: Despre atasarea pozelor BodoMinea

misterr wrote:
Da, e clar că acest „Facebook” e un sait mai puțin performant, din moment ce nu reușește să mențină legături permanente nici măcar la imaginile pe care chiar el le găzduiește! Greu cu programarea dacă nu te pricepi...

Nici eu nu sunt fan Facebook, însă este evident că tu cauți orice ocazie, fie că are sens sau nu, să îi critici pe ei sau pe cei care folosesc serviciul.
Ca idee, din punct de vedere al programării este mult mai ușor să oferi un link direct la o imagine. Imaginea stă într-un folder pe disk și e expusă în mod static de web server către clienți. Pentru a face un link care să nu fie permanent, e nevoie de un mecanism complex de expunere dinamică a imaginii de pe disk-ul server-ului, intermediat de un script conectat la o bază de date ce stochează valabilitatea cheii de acces.
Prin urmare, acest mecanism al Facebook nu este din „stângăcie în programare”, ci pentru a preveni utilizarea serviciului lor ca găzduire (e o platformă socială, nu un serviciu de găzduire - cu găzduire de imagini se ocupă Flickr sau Imgur). Mai sunt și alte metode folosite de ei în acest scop, precum comprimarea forțată a imaginilor la încărcare. Dacă ne gândim la câți utilizatori are platforma lor, pur și simplu ar fi imposibil să stocheze toate imaginile la nivelul de detalii original și să permită tuturor să posteze și apoi să facă încorporare directă pe alte site-uri din afara ecosistemului Facebook, unde aceștia „nu au astfel de puteri”.

Nimic nu e gratuit, așa că pentru Facebook se plătește „în alte moduri” - fiind obligați să consumăm conținutul de pe platformă direct pe platformă pentru a fi expuși automat și la reclamele lor.

Prin urmare, nu există o soluție universală, ci doar diferite abordări pentru diferite situații. Pentru informațiile găsite pe Facebook, ideal e să se reposteze aici conținutul esențial, imaginile să se încarce pe forum, însă să se menționeze autorul și link-ul original.

 


Re: Despre atasarea pozelor misterr

În lumea digitală adevărată, perisabilitatea informației (inclusiv a link-urilor) e o temă foarte importantă.
De asta a și apărut ideea de „permalink” (link-uri către un obiect, care rămîn valabile chiar dacă forma / aspectul saitului ce îl conține se schimbă).
Și nu e vorba numai de link-uri, ci și de formatele pentru conținutul digital (se schimbă și astea în timp), suporturile de stocare etc.
Dacă informația pe suporturi clasice a rezistat mii de ani, informația digitală ar trebui să fie disponibilă mult mai mult (avînd avantajul că, spre deosebire de analogic, informația odată digitalizată rămîne virtual neschimbată prin copiere / stocare).
Și pentru asta se studiază și se investește consistent.
Dar dacă în toată această bătălie pentru persistență, acest „Facebook” a ales să meargă invers și să fie doar „gumă de mestecat pentru ochi”, e alegerea lor. Probabil vor dispărea așa cum au apărut și nu își va mai aminti nimeni de ei.

 


Re: Despre atasarea pozelor nokia2110

Sunt probleme cu ataşamentele? Am încercat să pun 2 imagini şi nu a funcţionat... apăreau prostii.
Verificat, nu au peste 2 M.B.

 


Re: Despre atasarea pozelor Costin

Numai daca ai primit explicit o eroare, doar atunci are probleme forumul. Daca eroarea afiseaza si un id, atunci te rugam sa si incluzi id-ul erorii in mesajul tau.

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Site-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use