Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Diverse

120 posts, 43600 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
Re: Diverse misterr

Păi unii din blocurile vechi sparg pereții interiori și desființează cămările / debaralele ca să cîștige spațiu (de exemplu să fie holul mai larg). Sau desființează peretele dinspre balcon ca să fie dormitorul  / sufrageria mai mare. Sau sparg jumătate din peretele bucătăriei (îl lasă de 1m înălțime) ca să fie comunicare directă între bucătărie și sufragerie. Ce atîta compartimentare? Probabil au zis că asta e tendința...

 


Re: Diverse Costin

Nu stiu cum locuiesc altii, dar eu am stat intr-un apartament nou fara spatiu de depozitare (de-aia am zis ca nu se respecta, experimentat personal...) si este absolut oribil...

Pe astia care sparg pereti ca sa largeasca camere, sa bage bucataria in baie etc numai Nea Richter o sa poata sa ii potoleasca...

 


Re: Diverse TibiV

Pacat ca Nea Richter ii va sanctiona si pe vecinii nevinovati... :(

 


Re: Diverse Mihai2005

Am o întrebare legată de Strada Ghidigeni din Sectorul 5. Este asfaltată acum sau încă e drum de țară?

 


Re: Diverse andrei11

Pe bune ????? Mai există Stadionul Cotroceni ? Unde e ?  De ce nu joacă echipele de fotbal din București acolo când au nevoie de nocturnă  și nu au la dispoziție Stadionul Național, pompos spus Național Arena ?
St.jpg (200.93 KB; downloaded 3766 times)

 


Re: Diverse andreiiul

Stadionul mai exista, doar ca e in administrarea BNR(ca tot complexul BNR de altfel) si a fost lasat in paragina pt ca FC National a disparut si chiria ceruta era mare(asa stiu ca am citit acum cativa ani).
Acum s-ar putea nici sa nu mai corespunda normelor pt a se putea organiza meciuri

 


Re: Diverse 1689

Tot isi linge mustatile jupin Ion dupa tot complexul, dar i-o taie musiu Mugur.

Ce rezidens de cinci stele s-ar ridica pe locul stadionului...

 


Re: Diverse Valentin

Mai degraba fie s-ar moderniza tot complexul si s-ar oferi servicii pentru copii/adulti (scoala de tenis de ex. daca nu cumva exista deja) sau eventual sa faca tot complexul sa fie multifunctional (tenis + fotbal + basket + inot sportiv) . Iar in cel mai prost/rau caz posibil existent, mai bine parc.

 


Re: Diverse misterr

A fost testat primul heliport funcţional al unui spital de stat din Bucureşti

Click pe imagine pentru video:





Primul heliport funcţional al unui spital de stat din Bucureşti a fost testat miercuri, în premieră. Un elicopter a survolat Spitalul Universitar şi s-a apropiat suficient de mult de construcţie, pentru a stabili traseul optim de aterizare.

Deschiderea heliportului este programată până la sfârşitul anului.

Elicopterul care a survolat zona spitalului Universitar a testat în primul rând traseul de aterizare. Este o probă obligatorie.

Tot cu această ocazie se testează balizajul. Elicopterul nu a atins platforma heliportului, dar a coborât foarte aproape. Testele au durat o oră și jumătate.

Piloţii au inspectat şi cele două culoare de zbor, de zi și de noapte.

În acest moment, elicopterele cu pacienţi în stare gravă aduşi din toată România spre Spitalul Universitar din Bucureşti aterizează la o unitate militară din apropiere. Sunt transportaţi apoi cu ambulanţele. Se pierd astfel în jur de 20 de minute extrem de importante.

Heliportul a fost construit pe blocul operator central, spre care pacienţii vor fi duşi foarte repede.

Printr-un lift special va ajunge într-un hol, iar de acolo va fi preluat de o echipă special pregătită care va interveni şi va încerca să salveze pacientul. Preluarea lui şi transportarea în sala de operaţie va dura 5 minute. Iar asta înseamnă mai multe şanse pentru omul de pe targă.

Fostul heliport al Spitalului Universitar este transformat acum în parcare şi nu a putut fi folosit pentru că aterizarea elicopterelor echivala cu oprirea circulaţiei pe Splaiul Independenţei. O firmă din industria jocurilor de noroc a plătit aproape un milion de euro ca să construiască noul heliport.

Singurul spital din România care are o platformă funcţională similară este la Oradea. În Capitală, un alt heliport va fi construit la spitalul de copii Marie Curie şi, conform proiectului, ar putea fi gata în 2 ani.

 


Re: Diverse misterr

Momentul în care a fost „inaugurat” heliportul Spitalului Universitar, cu primul pacient

Click pe imagine pentru video:





O pacientă cu anevrism cerebral a fost adusă luni la Spitalul Universitar de Urgență București fiind transportată de la Constanța cu un elicopter SMURD.

După aterizarea elicopterului pe heliport, pacienta a fost preluată de personalul Unității de Primiri Urgențe al Spitalului Universitar de Urgență București, iar apoi a fost internată pe secția de neurochirurgie, relatează biroul de presă al Spitalului Universitar de Urgenţă Bucureşti.

Pacienta, în vârstă de 40 de ani, este în stare stabilă și va fi reevaluată clinic și imagistic cu angioCT pentru a se stabili cu exactitate nevoia și soluția terapeutică optimă.

În măsura în care patologia permite, în perioada imediat următoare se va interveni prin tehnici de radiologie intervențională în vederea excluderii anevrismului.

Heliportul Spitalului Universitar de Urgență București a devenit funcțional la începutul lunii decembrie. Lucrările de construcție la cel mai modern heliport medical în terasă din România au început în luna aprilie a acestui an.

La Spitalul Universitar de Urgență București a fost dat în folosință săptămâna trecută și Blocul Operator Central. Cele 11 săli sunt dotate cu aparatură medicală de înaltă performanță.

Printre echipamentele medicale din BOC regăsim: O-arm (CT mobil), C-arm (Rx mobil), neuronavigație și neuromonitorizare, microscop operator pentru neurochirurgie, coloană laparoscopie 3D, sisteme sigilare vasculară, lămpi scialitice, console anestezie, defibrilatoare, aparate de anestezie de înaltă performanță cu capacitate de recrutare pulmonară și altele importante pentru actul medical.

 


Re: Diverse ByOnu

Se apropie Craciunul si, desigur, toata lumea astepta cu nerabdare Targul de Craciun. Primaria s-a gandit sa ofere copiilor un gard smart cu functie de tabla de scris. L-am incercat si eu. Merge impecabil! Unii l-au testat involuntar cu hainele.
20211114_170703.jpg (862.94 KB; downloaded 2418 times)
20211114_170743.jpg (658.3 KB; downloaded 2418 times)
20211114_170748.jpg (632.63 KB; downloaded 2418 times)
20211114_170718.jpg (1.56 MB; downloaded 2418 times)

 


Re: Diverse ByOnu

Pe asta trebuie s-o impartasesc cu voi. De fel, fac aproape saptamanal sesizari pentru orice fel de probleme gasesc prin oras, cu speranta ca prin implicare macar 10% se rezolva.

Am vazut o cladire din care picau bucati din fatada, iar cele cazute erau (cred ca inca sunt) imprastiate de cateva zile bune pe trotuar. Am facut sesizare prin aplicatia Sectorului 3. PS3 a trimis-o la PLMB.

Aici vine partea enervanta. PLMB raspunde ca nu va lua in considerare sesizarea pentru ca nu contine toate datele de contact, asta desi acelea sunt datele sunt cele furnizate de PS3.

5 f...ing oameni au SEMNAT hartia aia, in loc sa verifice faptul ca pica bucati serioase dintr-o fatada pe un trotuar circulat. BAI, nu poti mai... nu poti...
bataiedejoc.jpg (131.93 KB; downloaded 1838 times)

 


Re: Diverse subway guru

Mai era posibilitatea sa ceri la Politia Rutiera sa instaleze un indicator din ala cu atentie cad stanci !
:rofl:

 


Re: Diverse Cristi N

E o prostie dar sunt acoperiti de lege. Sfatul meu e ca pentru sesizari sa le incepi cu:

Subsemnatul bla bla , identificat prin CI seria bla  nr.  bla bla doresc sa va sesizez urmatoarele:


Nu o sa se apuce nimeni sa caute in registrul de evidenta populatiei sa vada daca seria si nr respectiv corespund numelui dar asa raman fara scuza invocata.

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use