Regiunile RomânieiMunteniaJudețul Argeș Istoria transportului public în municipiul Pitești

 

Topic: Autobuze MAZ 103 (2004 - 2023)

41 posts, 17240 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Re: Autobuze MAZ 103 Victor92

Manuala.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuze MAZ 103 ADK

Fain atunci. :) Văd că arată superb, nu am prea avut ocazia să le văd dar într-o zi sper să pot merge cu unul (am mers ultima dată în Constanța anului 2015). Nu înțeleg însă ”plânsetul” unora despre ele, în sensul că sunt așa și pe dincolo, ar fi bine să nu se mai dea aiurea cu părerea până nu ajunge o astfel de mașină în mâinile cuiva, fiindcă tot ce am auzit e doar din ”partea” unor cică pasionați ce le miros mâinile a bară de salon sau mai rău, doar ce le văd pe ecran.

 


Re: Autobuze MAZ 103 Costin

Nu stiu despre ce te plangi, dar cel putin documentarea mea legata de cele din Sibiu, de prin 2015, e bazata pe discutii cu oameni din garaj, o gasesti pe forum la judetul Sibiu. Pe scurt, toti se plangeau de ele, din diferite motive pe care nu le reiau acum, iar piesele de schimb erau ca si inexistente pentru ca fabrica vine dintr-o tara cu economie inchisa, deci nici vorba de reprezentata, service-uri, exporturi etc. Erau niste probleme reale in exploatarea lor, cauzate in primul rand de lipsa pieselor, cauzata la randul ei de politica economica din Belarus. Deci despre ce vorbim?

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuze MAZ 103 ADK

Discuțiile din garaj sunt una, ce vorbesc unii "pasionați" e alta. Depinde mult și cum sunt explicate problemele, cum ai zis mai sus mi-a plăcut. Nu direct: "sunt proaste!" Că am întâlnit fel și fel d-ăștia care-și dau cu părerea și spun tot felul de perle (despre orice autobuz, nu spun acum că n-aș mai termina) doar să se afle în treabă.

 


Re: Autobuze MAZ 103 micutzu

MAZ-urile din Pitesti sunt o exceptie,deoarece au fost intretinute exemplar.Nu la fel se poate spune si despre restul MAZ-urilor de prin tara,unde majoritatea au ajuns in prezent niste epave sau au fost deja casate.

 


Re: Autobuze MAZ 103 punmeister

Costin wrote:
Nu stiu despre ce te plangi, dar cel putin documentarea mea legata de cele din Sibiu, de prin 2015, e bazata pe discutii cu oameni din garaj, o gasesti pe forum la judetul Sibiu. Pe scurt, toti se plangeau de ele, din diferite motive pe care nu le reiau acum, iar piesele de schimb erau ca si inexistente pentru ca fabrica vine dintr-o tara cu economie inchisa, deci nici vorba de reprezentata, service-uri[/b:332prpsz], exporturi etc. Erau niste probleme reale in exploatarea lor, cauzate in primul rand de lipsa pieselor, cauzata la randul ei de politica economica din Belarus. Deci despre ce vorbim?[/quote:332prpsz]
Au un service, si anume Carpat Belaz Service, distribuitor autorizat al MAZ, BelAZ si Belkomunmash.
https://www.cbs-group.ro/ro/
Importam produse ale renumitelor companii Belaz, Maz, Belkomunmash. Oferim servicii complete de reparatii si mentenanta a diferitelor vehicule aferente acestor producatori si asiguram functionalitatea eficienta a tuturor acestor bunuri, atat pe perioada garantiei, cat si post garantie, prin comercializarea tuturor pieselor de schimb necesare, a subansamblelor si a accesoriilor aferente. Facilitam intregul proces de vanzare la preturi competitive si cu termene de livrare reduse, cu scopul de a indeplini necesitatile si asteptarile clientilor nostri.

 


Re: Autobuze MAZ 103 Vatmanul constanțean

Mai circula aceste autobuze?

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuze MAZ 103 ADK

Din câte știu, încă da. Cel puțin la ultima mea vizită mai îndelungată în octombrie, erau câteva pe linia 2.

 


Re: Autobuze MAZ 103 Vatmanul constanțean

Multumesc pentru informatie. Ar fi interesant de aflat care va fi orasul care va reusi sa <<traga>> cel mai mult de ele  :think: .

 


Autobuze MAZ 103 Andrei Andraș

Păi doar în Constanța, Făgăraș și Pitești mai circulă. La Constanța sosirea BYD-urilor le va pune capăt, la Pitești au de primit 40 de autobuze electrice de la Solaris (+ licitația lansată pentru hibride), iar Făgărașul vrea să acceseze și el fonduri pentru autobuze electrice.

 


Re: Autobuze MAZ 103 PTMZ

La Târgu Mureș le-au retras? Nu de alta, dar acum câteva luni încă mai circulau, la topicul autobuzelor din Tg. Mureș s-a menționat în septembrie despre unul ce avea nevoie de tractare:
https://forum.metrouusor.com/ViewTopic?postId=365265&handler=ByPostId

 


Autobuze MAZ 103 Andrei Andraș

Da, le-am omis pe alea, dar sunt în curs de dispariție pentru că lunar se cumpără cel puțin 2-3 autobuze second-hand cu scopul de a le înlocui.

 


Re: Autobuze MAZ 103 PTMZ

Plus ditamai achizițiile de 126 de autobuze noi.

 


Re: Autobuze MAZ 103 Robert

Managerul de transport din Tg. Mureș spunea că nu se cumpără pentru a le înlocui, ci cad pe capete. Fiind mai ieftin un autobuz second, decât reparația la Maz.

 


Go to page:  1 2 3
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Istoria transportului public în municipiul Pitești  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419427 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use