Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF)

546 posts, 177476 views
 
Go to page:  1  ... 33 34 35 36 37 38 39
 
 

📖 Pagination options
Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) faraonul

Mi-a răspuns domnul Sorin Scarlat in legătură cu avariile semnalate la iluminatul public de pe raza DRDP București și vopsirea balustradelor celor 3 pasaje de pe Sos. București-Ploiești / DN1. Sper să le dea comanda celor de la Flash sa rezolve avariile anul acesta. Eu mai cred in Mos Crăciun :)
IMG-20191022-WA0000.jpg (123.12 KB; downloaded 4366 times)

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) serbanandrei

Domnul Director a rezolvat problema romaneste. A cerut celor de la Flash si crede ca vor rezolva problema repede. Domnul director are spatele acoperit.
Chiar mai credeti ca vor curata si revopsi balustradele celor 3 pasaje ? Sa dai vopsea peste rugina este simplu si se alege praful repede.
De stalpi de lumina care sunt cu probleme nu mai vorbesc ca deja sunt prea multi .

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) survola

Acum 5 luni am primit și eu un astfel de răspuns promițător, la acel moment. Acum nu mai pare așa :(
_20191023_111526.JPG (172.6 KB; downloaded 4289 times)

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) faraonul

De asta am și scris că mai cred in Mos Crăciun:) ProTV-ul ii așteaptă și pe ăștia de luna viitoare. Reportaje, sesizări, orice numai să rezolve din ele. Insistenta mea depășește nesimtirea lor. Cum se poate sa ai contract și să nu faci nimic? Flash nu poate repara de capul lor fără un deviz estimativ aprobat de CNAIR. Cu balustradele insistăm pane se plictisește cineva și le pune în planul de întreținere. Acolo trebuie sablate, apoi grunduite și vopsite. Am uitat sa spun de acele umflături la rostirile de dilatație și bordurile uzate.

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) faraonul

Bun găsit, astăzi am văzut săpătura între Pasajul Ikea și Pasajul Baneasa. Confirm faptul că Flash Lighting au început lucrările de înlocuire a rețelei de iluminat public între cele doua pasaje in dreptul pistei aeroportului Baneasa.

Momentan s-au apucat de firul 2 de intrare în oras.

Sa speram că îi ajuta vremea și pot lucra cu spor astfel încât până la 31 decembrie sa avem un iluminat funcțional și modern acolo.

O sa iau legătura cu Flash și SDN Nord sa vad ce alte lucrări au în desfășurare.

E a doua minune de anul acesta după Pasajul Basarab.

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) abc_XC

Se reasfalteaza portiuni din DN1. Responsabila este Compania Municipală Străzi, Poduri și Pasaje București (CMSPB).
Eu totusi imi amintesc ca parapetul central a fost montat de CNAIR, asa ca nu reusesc sa inteleg cui apartine(in acte) aceasta portiune de drum, CNAIR sau PMB?    Iluminatul e la CNAIR....asfaltul la PMB  :headbash:
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=546488056138519&id=366672130786780
DN1 asfalt.jpg (104.13 KB; downloaded 3787 times)

DN1.jpg (89.71 KB; downloaded 3791 times)

DN1lucrari.jpg (83.61 KB; downloaded 3788 times)

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) faraonul

Nu mai înțeleg nimic. 8 ani de zile PMB mi-a raspuns că nu pot intervenii că nu aparține de ei ci de CNAIR. Nu doar iluminat ci și flori, asfalt, tasări, borduri, orice a fost acolo. Doar Apa Nova m-a ajutat cu refacerea gurilor de canal.

Daca tot s-au apucat să asfalteze rampele de la pasajul Băneasa sensul de ieșire din oraș care au denivelări, crăpături și petice pe banda 1.

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) Costin

CNAIR poate incheia un contract cu compania duamnei.

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) faraonul

Bine că s-au apucat. Macar să-l facă complet de la Elena Văcărescu până la DNCB. Legat de iluminat au terminat de înlocuit cablurile, acum trec la refacerea fundațiilor.Toti stâlpii mici au fost scoși intre cele doua pasaje Ikea și Băneasa.

Oare se apuca sa vopsească și de balustradele și mana curenta ruginite? La anul avem alegeri și Euro 2020.

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) Adrian Rosca

Iar la anul celalalt sarbatorim centenarul!

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) faraonul

Serbam dar pe stil nou!Mai devreme am vorbit cu cineva de la ENEL si imi spunea ca lucrarea la iluminat e facuta de CMIPB. Eu stiam ca o va face Flash-ul. Asfaltarea vad ca este facuta tot de o companie a municipalitatii. E posibil sa fi preluat PMB acel sector de drum? Sunt sanse sa avem pasaje zugravite, iluminat functional modern pe LED si un nou covor asfaltic?

Bucurestiul merita sa aiba toate intrarile frumoasa, mai ales aceasta de la aeroport.

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) Cristi N

Semi-offtopic:

Vad ca respectiva companie si-a format un obicei din a interveni pe DN-urile din jurul Bucurestiului. Astazi au postat pe Facebook mai multe poze in care se lauda cum reasfalteaza ei pe DN2. Problema e ca pozele sunt de fapt de pe DNCB in zona intersectiei cu bretelele pasajului pe care trece DN2, ca sa nu mai spun ca nu prea inteleg cum intervin ei pe drumuri aflate in administrarea CNAIR. Drept urmare le-am lasat un mic comentariu, sunt curios daca ma baga in seama.  :mrgreen:

Postarea despre care e vorba: Link

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) Costin

CNAIR scoate la licitatie o lucrare, un pachet de lucrari sau un pachet de mentenanta.  Compania duamnei participa si castiga ca orice companie de pe piata libera, singura chestie e ca are actionariat de stat. Nu mi se pare nimic aiurea, doar ne induce in eroare crezand ca primaria a preluat in administrare ceva, cand de fapt compania primariei face treaba in baza unei licitatii, asa cum alte companii au inceput sa participe la licitatii prin tara...

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) Cristi N

Cred ca am gasit ceva pe site-ul DRDP Bucuresti: Link
Numai ca printre criterile de selectie apare si asta:
Operatorii economici (Ofertantul unic / Ofertantul asociat / tertul sustinator/subcontractantul) ce depun oferta trebuie sa
demonstreze ca au executat in ultimii 5 ani* lucrari similare cu cele care fac obiectul contractului, a caror valoare cumulata la nivelul
unui contract sau a mai multor contracte este de cel putin: 1.600,000 lei, fara TVA.
*Ultimii 5 ani se raporteaza la termenul limita de depunere a ofertelor.


Din punctul asta de vedere nu cred ca s-ar incadra compania, tind sa cred ca de fapt ei sunt subcontractanti in toata afacerea asta. Din pacate nu sunt expert in SICAP si lighioanele de acolo asa ca nu am reusit sa gasesc anuntul si pe platforma.

 


Go to page:  1  ... 33 34 35 36 37 38 39
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2289 forum members have written 421487 posts in 5251 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use