Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Cartierul Rahova

195 posts, 72122 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 14
 
 

📖 Pagination options
  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Cartierul Rahova Mircea G

Nu se stie motivul , nenumaratele reclamatii sau construirea " complexului " comercial Doldora , gituirea strazii Pucheni in dreptul pietii Rahova , este pe cale sa devina amintire . Se lucreaza ! :D  Da , este o amarita de lucrare , dar pentru zona asta , foarte importanta . Normal , in spiritul cartierului , nu exista nimic la vedere sa aflam despre ce este vorba , totul este " pe surse " . Se pare ca va fi parcare ....deci mai asteptam pina cind strada Pucheni va iesi cu cele toate 4 benzi , in sos Alexandria !
Ca o paranteza ... , totusi ceva pute ! Acum o saptamina se facea ridicarea topo pt proiect , acum se lucreaza ...Parerea mea este ca aceasta lucrare se face " pe spaga " grasa de la dezvoltatorul Doldora bazar , catre Primaria sector 5 , pentru facilitarea accesului si eventual luarea aprobarii de la Brigada de politie rutiera ..

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Cartierul Rahova Mircea G

Desi se anunta marea inaugurare a lui 227, azi inca se lucra la largirea strazii Pucheni .
Normal , ca in Bucuresti , lucrarile si chiar in perspectiva acestui nenorocit de traseu ratb , nu s-au coordonat cu stabilirea opririi interzise in zona cu probleme ....

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Cartierul Rahova Mircea G

De dimineata m-am intersectat pe strada Pucheni cu autobuzul 227 . Chiar autobuz , ba mai mult , un " Mercedes "  :shock:  . Cum era de asteptat , gol , si asta nu cred ca doar din cauza neinformarii , dar mai frumos , insotit de un echipaj de la politia rutiera ...probabil sa degajeze traseul pina se invata lumea ...
Referitor la  viewtopic.php?p=33590#p33590 , problema sta in felul urmator . Datorita politii PDL-iste de saracire si infometare a populatiei , primaria sectorului 5 a hotarit alocarea unor sume ca AJUTOARE DE URGENTA . Cea mai buna dovada a necesitatii unor bani , se putea face doar dupa listele de subventii pentru caldura , liste ce arata lipsa banilor si numarul de persoane din familie . In consecinta , fiecare titular de familie care a depus dosar pentru subventii , a primit bani .
Suma de bani alocata a fost de 200 de lei pentru un membru de familie .
S-au dat deci la TOATA lumea .
Nu este vina lui Gigel ca are masina ...daca politica timpita a statului , a permis ca el sa fie angajat cu salariu minim , si restul de bani la negru , s-a incadrat la ajutor pentru caldura , deci a primit si ajutor de urgenta . Astea sint legile si nu cred ca este careva stapinit de o asa morala incit sa spuna : " eu nu iau ca am masina " ....
Pina una alta , decit beculete pe strazi , a Primaria sector 5 , a rezolvat o problema existentiala .  Nu este putin lucru pentru familiile ce au primit citeva milioane acum in pragul noului an .
Daca cine care a scris rautati insininuante , vedea lacrimile celor ce primeau banii ....se gindea de doua ori .
Daca cineva crede ca ajutoare au primit doar tiganii , va inselatii , majoritatea erau oameni deosebiti , doar ajunsi la sapa de lemn de politica PDL-ista , oameni care nu credeau ca vor ajunge sa traiasca din pomeni .
Ori sintem corecti ori nu mai sintem !

 


Re: Cartierul Rahova DanCld

Nu cred ca politizarea acestui gest e un lucru bun, indiferent de punctul de vedere. Problema pe care o vad eu este ce a facut primaria pentru cei care nu au nevoie de astfel de ajutoare sociale - adica au venituri stabile care le permit un trai decent - si isi platesc constiincios impozitele? Ca din punctul de vedere a acestor oameni situatia poate semana cu o haiducie: iei de la mine, dai la altu' si nu progresam in nicio directie.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Cartierul Rahova Mircea G

DanCld wrote:
Problema pe care o vad eu este ce a facut primaria pentru cei care nu au nevoie de astfel de ajutoare sociale - adica au venituri stabile care le permit un trai decent -

Am scris destul de clar . Beneficiari ai acestui ajutor au fost familiile care se incadreaza si pentru ajutor de caldura , deci clar nu au un venit decent .
Chiar daca Gogu are un salariu mare , dar in familie sint mai multi si fara venit , familia lui se incadreaza la ajutor de caldura deci si la acest ajutor de urgenta .
------------
Da , putem spune si haiducie , dar sa luam un caz concret , al meu ....
Nu stau la bloc . Mi-am platit singur izolarea termica , nu am caldura subventionata , mi-am platit singur introducerea gazelor pe strada .... Faptul ca cei de la bloc beneficiaza de izolare moca , caldura subventionata , indiferent de venituri , utilitati moca , cum se cheama ??? Daca luam cele doua categorii este clar ca vorbim de discriminare si excluziune sociala . Discriminarea si excluziunea sociala sint capitole distincte si de mare pret in Uniunea Europeana iar Romania nu face nimic pentru eliminarea lor .
Deci cine greseste ? Vanghelie ca este haiduc si ajuta populatia saraca , sau statul PDL-ist care generalizeaza discriminarea si excluziunea sociala ?

 


Re: Cartierul Rahova DanCld

Iar o dam in politica si zau ca nu mi se pare corect. Stim cu totii ce face si ce nu face guvernul actual insa cred ca exageram cand punem sageata intre o politica extrem de criticabila de austeritate si eventuala excluziune sociala a victimelor acestei politici. Nu poti rezolva sustenabil situatia unui om doar cu un cadou de Craciun, poti insa sa ii cumperi votul la proximele alegeri, lucru care iti asigura o victorie cu minim de emotii in climatul de blazare si de apatie sociala in care ne scaldam.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Cartierul Rahova Mircea G

DanCld wrote:
. Nu poti rezolva sustenabil situatia unui om doar cu un cadou de Craciun
Corect , dar nu este treaba primariei sa rezolve aceaste probleme . Problemele care au dus la aceasta pauperizare a populatie trebuie rezolvate de GUVERN nu de catre PRIMARIE .
Daca un om are o mina rupta , il duci la medic si ii da un prim ajutor ...cautarea si pedepsirea celui ce i-a rupt mina , nu este treaba medicului ci a politiei si justitiei . Corect ????
Vanghelie este primar peste un sector sarac . Sarac deoarece toata industria din sector a fost distrusa si  locurile de munca au disparut . Guvernul trebuia sa faca un plan sa gaseasca o metoda prin care sa opreasca " caderea " nivelului de trai in sector . Acum guvernul i-a pus in brate lui Vanghelie o populatie saracita si apoi il cearta de politica lui ? Si ce-ar putea face ? Unde este politica de stat ? ...dar care stat ?
Ce sa faca Vanghelie ? fabrici si uzine ? Nu el poate face asa ceva . Statul AR TREBUI sa faca !

 


Re: Cartierul Rahova DanCld

Uite un articol interesant despre ajutoarele sociale: http://www.petreanu.ro/2010/12/lectia-murelor-mexicane/

In orice caz, mie imi e clar ca nu vom ajunge prea curand la vreun consens asa ca discutia asta, pe acest forum, trebuie sa se opreasca aici. Continuam dezbaterea cu tenta politica prin alte locuri, daca voi mai avea timpul si dispozitia necesara.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Cartierul Rahova Mircea G

DanCld wrote:
Uite un articol interesant despre ajutoarele sociale: http://www.petreanu.ro/2010/12/lectia-murelor-mexicane/

Articolul este o prostie scrisa de un handicapat care nu a inteles , desi scrie , ca statul descurajaza munca , si nu prin ajutoarele date , ci prin spolierea celor ce muncesc . O mica diferenta .
Da , corect , PUNCT.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Cartierul Rahova Mircea G

Scrisem eu pe undeva de aceasta treaba ! ;)  http://media.imopedia.ro/stiri-imobilia ... 14786.html  
Asta sa vada dusmanii ca se face ceva si in sectorul 5. Nu inteleg cum este implicat sectorul 6 , deoarece locatia stiuta de mine este in 5 !
Acest proiect se datoreaza intelegerilor dintre Udrea si Vanghelie  si stiu ca s-a muncit mult pt el . De fapt pentru acel teren s-a zbatut Vanghelie ani de zile si a reusit .
Aceasta victorie o trecem la realizari ? ;)

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Cartierul Rahova Mircea G

Domnul Dan , ati facut ceva sapaturi pt afla al cui este terenul din zona la care faceti referire ? Daca aflati proprietarul putem afla si ce intentioneaza sa faca acolo dar puteti face si presiuni pentru igienizarea lui .
In PUG se zice ca acolo se poate amplasa o cladire inalta , deci peste media celor 10 etaje ...
In print se vede ca se poate ...poate va treziti cu un turn acolo ! mai ales ca pe toata zona Progresului se preconizeaza asa ceva .
Eu stiam un proiect mai vechi dar cred ca a fost doar o vorba aruncata .

 


Re: Cartierul Rahova DanCld

Da, am pus cateva intrebari - e vorba de un teren viran cu statut imobiliar incert, o fosta zona de case demolate in anii '80. Atunci proprietarii semnau un act cu "statul" cum ca schimba acel teren contra unui apartament sau a unei alte parcele la marginea orasului, situatie valabila pentru toate demolarile facute in cadrul proiectului Ceaushima. Dupa '89 unii proprietari si-au recuperat terenul in instanta - majoritatea devenind platitori de taxe pentru niste parcele infime (casele si curtile erau mici atunci) pentru care primariile nu au eliberat si nu vor elibera prea curand vreo autorizatie de constructie din motive care imi scapa. Situatia cea mai mediatizata a fost cea a maidanului Academiei dar ma astept ca si in cazul acestui teren sa vorbim de aceleasi realitati - adica procese pe rol si PUZ-uri neaprobate.

Ceea ce ma intriga totusi e cum de a putut primaria sa dea autorizatie astora care colecteaza fiare vechi, circului ambulant sau diverselor targuri de haine?

Alta problema - acumularea majora de gunoi, cea infatisata aici: http://www.libertatea.ro/usr/thumbs/thu ... ul_5_1.jpg - nu este pe campul viran de care discutam ci la marginea unui drum de acces, strada administrata evident de primarie, cu statut de drum public, chiar langa trotuarul caii Rahovei. Aici nu cred ca se mai pune problema vreunei situatii imobiliare incerte.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Cartierul Rahova Mircea G

Daca eram pe vremuri , securist  ;) , te banuiam de " mina criminala " dar nici acum nu scapi ......
De fapt ce s-a intimplat ? " A zburat " ceva de la balcon ????

 


Re: Cartierul Rahova DanCld

Asta cu zburatul de la (orice) balcon (din bloc) o voi lua drept un compliment la adresa zoom-ului de care e capabil aparatul foto  :twisted:

Eu personal cred ca un cetatean foarte suparat a stropit coliba cu un material inflamabil si a dat foc. Tinand cont de temperatura de afara si de faptul ca niciun copac din zona nu a fost afectat... nu vad alta posibilitate. Oricum oamenii strazii nu erau la post. Btw, am sunat chiar eu la 112.

Acum filmarea cu pompierii:


 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 14
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420666 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use