Forum părinte: Lucrări la autostrăzi și drumuri expres

Subiect: Discutii generale despre autostrazi si drumuri expres

61 mesaje, 13671 vizualizări.

Mergi la pagina:  1 2 3 4 5

📖 Opțiuni paginare
  • Autor: Cristi N
  • Membru Silver
  • Scris:
  •  

Re: Discutii generale despre autostrazi si drumuri expres Cristi N

Cred ca accesul spre Cernica din A2 are legatura si cu inchiderea traversarii de pe DNCB de aici
Legat de taxarea autostrazilor sper din tot sufletul sa le vina mintea la cap si sa foloseasca o solutie fara porti. Cea mai ok varianta din punctul meu de vedere ar fi doua tipuri de vignete: Basic - doar DN si Plus - DN+A.

• Autor: andrei11
  • Moderator forum
  • Scris:
  •  

Re: Discutii generale despre autostrazi si drumuri expres andrei11

O treabă interesantă... Și << + A >> /an la cam cât s-ar ridica ?
Evident că s-ar putea cumpăra și + A / zi. Sau săptămână sau lună.

• Membru Silver
  • Scris:
  •  

Deocamdata nu cred ca ar avea rost un sistem de genul asta, avem prea putini km de autostrada, putem sa traim si cu actualul sistem.
In Europa sistemul de taxare e pe principiul: cate bordeie atatea obiceie si nu se poate spune ca vreunul din sisteme este cel ideal. In plus noi suntem printre putinele tari care taxam drumurile nationale.
Ce pot sa spun e ca cel cu porti e cea mai proasta varianta: trebuie sa construiesti ditamai statiile la fiecare nod rutier si in plus ai o multime de oameni angajati doar sa incaseze niste bani. Nu mai zic ca in perioadele de varf de trafic statiile alea nu vor face fata nicicum.
Punand problema cat mai capitalist posibil, diferenta de pret trebuie sa fie atat de mare incat sa ai maximum de incasari si suficient de mica incat sa ai maximum de cumparatori. Valoarea exacta ar trebui sa rezulte dintr-un studiu de piata, e treaba unor psihologi si a unor absolventi de ASE.
Ca o idee separata am auzit la un  moment dat ca investitiile anuale in podurile de la Fetesti-Cernavoda sunt in jur de cateva sute de mii de Euro, iar incasarile din taxa de pod sunt de cateva zeci de ori mai mari.
Iar aici e un sumar al sistemelor de taxare din Europa: link

• Autor: andrei11
  • Moderator forum
  • Scris:
  •  

Re: Discutii generale despre autostrazi si drumuri expres andrei11

Dar când trec cu trenul de marfă / de persoane peste poduri spre Constanța în prețul prestației o fi inclusă și taxa de pod ?

• Membru Silver
  • Scris:
  •  

Din ce stiu eu CFR infrastructura este propietarul podurilor si CNAIR este "chirias" cu autostrada pe podurile respective. CFR calatori si CFR marfa ar trebui sa plateasca TUI - Taxa de Utilizare a Infrastructurii pentru fiecare km de sina parcurs. Acu nu stiu daca km de pod e mai scump decat km de campie.
Ceva asemnator se discuta la benzinari si colegul vancouver a prezentat ce efecte nocive are taxarea cu porti la frantuji: link

• Autor: shoppy
  • Membru Silver
  • Scris:
  •  

Re: Discutii generale despre autostrazi si drumuri expres shoppy

Asta cu traficul local este ca omul care vrea sa faca stanga fix la el in fata casei si fix la el la serviciu da sa fie autostrada fara nici un nod intre ele, nu asa se pune problema, autostrada trebuie sa fie o alternativa viabila si mai rapida la reteaua locala, pentru asta trebuie sa aiba noduri acolo unde sunt potrivite, adica acolo unde este cerere, daca autostrada nu face fata cererii atunci trebuie ori largita ori pusa cu plata ori oferite alte alternative dar niciodata nu se favorizeaza accesul pe autostrada la unii fata de altii din cauza aglomeratiei.

Mergi la pagina:  1 2 3 4 5

📖 Opțiuni paginare
Prima pagină  • 
Forum părinte: Lucrări la autostrăzi și drumuri expres  • 
Alege destinația

Începând cu , cei 1657 utilizatori ai forumului au scris 326849 mesaje în 3916 subiecte și 409 sub-forumuri.
Interval de actualizare: 30 minute.

© 2009 - 2021 Asociația „Metrou Ușor”

Termenele și condițiile de utilizare

Întrebări frecvente - ghid de utilizare