MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Discuții diverse despre Metrorex

5424 posts, 1052209 views
 
Go to page:  1  ... 304 305 306 307 308 309 310  ... 388
 
 

📖 Pagination options
  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex Tom

Astăzi la ora 18:00±2 minute, la Piața Unirii 1 am mers pentru prima dată cu un "trenuleț" de trenuri pe linia M3. În fine, în sensul dat la autobuze și alte mijloace de transport auto de suprafață. Primul tren spre Preciziei a ajuns aproape de ora 18:00, era cu reclame prin care se vedea greu în interior și cam aglomerat. Am decis să-l aștept pe următorul, care era și anunțat după cel din stație, dar am crezut că e iarăși vreo eroare la sistemul lor minunat de anunțare a trenurilor. După 1 minut de la plercarea primului, a venit al doilea, așa cum era anunțat. Trenul era mult mai gol decât primul, așa că nu pot spune decât că m-am bucurat de asta. În afară de faptul că un mecanic s'a plimbat prin tren de la un cap la celălalt (am presupus că e mecanic, deși era îmbrăcat civil :twisted: ) și tot comunicau între ei prin sistemul de anunțare, iar la Eroilor și mecanicul și personalul din stație anunța prin sistemul de sonorizare că trenul merge spre Preciziei și trenul spre Dristor 2 vine tot acolo, în rest călătoria s'a desfășurat normal. Ce să le spun, să mai repete asta și în alte zile. :D
Iar dacă tot am început cu lucruri bune, să reamintesc și ca e adevărat pe distanță de câteva luni și ultima dată cu cel puțîn două luni în urmă, am fost plăcut surprins ca același tren (2317) să aștepte să cobor scara și să mă urc în el, deși neobișnuit cu asemenea amabilități, m-am mișcat și eu ca pisica atunci când miaună 10 minute să-i deschizi ușa și în final i-ai deschis-o (pentru comparație, cam cum se mișcă englezii spre Brexit, că tot cu pisica era comparația). Cred că era același mecanic de fiecare dată. Felicitări și mulțumesc, chiar dacă mult cu întârziere.
Iar tot ca o îmbunătățire pe care o constat, nu m-am mai murdărit de praful acela negru. Se pare că se mai și curăță ce se poate curăța prin trenuri și stații.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex GPS

Depinde de mecanici, sunt unii care îți închid ușa în nas și deși ești singur pe peron, nu ți-ar deschide ușa. Alții au bunul simț, mai ales dacă văd că te grăbești, să îți deschidă ușa.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex ByOnu

Aici nu.s neaparat de acord cu tine. Nu poti tine un tren de 120m cu sute de calatori dupa 1 persoana, plus sa disturbi circulatia urmatoarelor.

Nu-i autobuz. Daca s.au inchis usile s.au inchis. Mecanicul nu.i nesi daca nu iti mai deschide, doar respecta procedura

Da, ok, nu.s de acord la STB cand desi e rosu nu.ti mai deschide, acolo e lipsa de omenie. Dar la metrou vorbim despre altceva.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex aztec

Sunt 10 secunde...
Fix alea ce se pierd la "vatmani" aia ce activeaza deschiderea usilor  la buton...cand 99 % sunt automate.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex GPS

ByOnu wrote:
Aici nu.s neaparat de acord cu tine. Nu poti tine un tren de 120m cu sute de calatori dupa 1 persoana, plus sa disturbi circulatia urmatoarelor.

Nu-i autobuz. Daca s.au inchis usile s.au inchis. Mecanicul nu.i nesi daca nu iti mai deschide, doar respecta procedura

Da, ok, nu.s de acord la STB cand desi e rosu nu.ti mai deschide, acolo e lipsa de omenie. Dar la metrou vorbim despre altceva.

Când trenul vine la peste 5 minute, acea întârziere este insesizabilă.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex alexxd_31

Este cate unul nesimtit care nici nu cred ca se uita cand inchide usile. Acum cativa ani cand duceam copilul la scoala (clasa intai) cu metroul nu de putine ori se intampla ca el sa se urce si eu sa risc  sa raman pe afara. Va dati seama seama ca usile nu reuseau sa se inchida fix din cauza ghiozdanului proptit strategic intre usi. Asa se mai pierdeau minim 20 de secunde.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex BodoMinea

Nu sunt inginer, pentru a îmi da cu părerea în termeni de siguranță sau structură, dar așa se prezintă tavanul 'fără de coloane' al stației Titan. Nu arată prea bine.
IMG_20191031_154013-min.jpg (1.44 MB; downloaded 2371 times)

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Poate numai la capitolul << estetică >> să nu treacă, în rest  totul e în regulă.

 


Re: Planuri de viitor pentru dezvoltarea retelei de metrou alexxd_31

Orice constructie mare este formata din mai multe tronsoane intre care se las un rost de dilatare. Acele rosturi, deobicei se acopera pentru a arata bine estetic. Imi aduc aminte ca acum 15 ani era o fisura  pe unde se scurgea apa cand ploua afara.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex Florinds

Esti sigur, Andrei? Vezi ca sunt mai multe rauri de crapaturi intr-o parte si alta fata de fluviu.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Sunt absolut sigur ! Stai în bloc ? Observă cu atenție crăpături în pardoseală peste tot, holuri comune, scară, lift, în casă. Nicio problemă !

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse despre Metrorex GPS

Dacă ar vedea băieții de la MT aceste crăpături cum le văd pe cele de la autostrăzi... :popa:

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex aztec

Daca acea crapatura "verticala" era "orizontala"... dadea cu eroare maxima.

 


Re: Discutii diverse despre Metrorex andrei11

Nu neapărat.

 


Go to page:  1  ... 304 305 306 307 308 309 310  ... 388
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419394 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use