MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM2 Berceni - PiperaM2 • Extinderea spre sud

 

Topic: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului

385 posts, 78851 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 28
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stație nouă pe M 2 în Sud sab

Ca sa deserveasca,in lipsa unui acces care sa iasa acolo, trebuie sa se sara un gard.
Este o nebuloasa cu statia de la Centura,dupa planul de mai sus, pare ca vor sa mai faca una DUPA centura, pe care au numit-o Comuna Berceni. Ca sa fie confuzia si mai mare, statia aceasta de care discutam, se numeste Berceni Centura ....
Ea pare sa fie amplasata la Can-Pack. Deci fix inainte de cimitir. Va fi o distanta mare de la actuala statie Berceni.In concluzie, nu va mai fi alta pana la Centura.

 


Re: Stație nouă pe M 2 în Sud subway guru

Statia despre care vorbim este fix inainte de cimitir.
Dar bre colegi, nu e nimeni dispus sa descarce si sa publice pe forum planurile din SF sau va place doar sa ne dam cu parerea in palarie???

 


Re: Stație nouă pe M 2 în Sud andrei11

Poza 1 și Poza 2 de aici nu se "pupă" se referă la lucruri diferite.

 


Re: Stație nouă pe M 2 în Sud subway guru

Eu nu ma bag sa descarc documentatia ca mi-a murit laptocu... :o
P.S.
Andrei, tu doar scrii nu si citesti??? Evident ca se refera la lucruri complet diferite...

 


Re: Stație nouă pe M 2 în Sud andrei11

Evident că am citit, dar  cineva neavizat poate să creadă că toate planșele fac parte din aceeași temă de proiect...
Dă-mi o adresă, că le descar eu...

 


Re: Stație nouă pe M 2 în Sud subway guru

SEAP
Plansele fac parte din aceeasi documentatie la nivel de SF, adica tema de proiectare pentru PT, DE si contract de executie...doar ca prietenul sab incurca planurile de cale cu cele de automatizare...

 


Re: Stație nouă pe M 2 în Sud misterr

Foarte tare, pe plan încă apare bucla de întoarcere a tramvaiului la IMGB, dar totodată apare și prelungirea (subterană) a liniei de metrou dincolo de centură (unul din fire va subtraversa actualul racord CF între metrou și linia ferată de centură), plus stația (subterană) „Comuna Berceni”.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stație nouă pe M 2 în Sud sab

Ce agitatie pentru o prostie care probabil nici nu se va concretiza...
Apropo, cum se impaca macazul X prevazut inainte de noua statie cu circulatia la 90 de secunde care se doreste dupa modernizarea M2  :?:

 


Re: Stație nouă pe M 2 în Sud subway guru

Se impaca perfect, nu inventati contraargumente false...
Doua rebrusmente chiar si inseriate duc mai mult ca unul singur...
P.S.
Pai ce <reclam> eu (vad ca in zadar) e tocmai lipsa de <agitatie>, starea de <molusca>...
_____________________
Bravo #punmeister, stiam eu ca esti <membru de baza>, mii de multumiri, acum avem cu adevarat ce <studia>!
:bere:  :bere:  :bere:  :bere:  :bere:
Probabil ca nici nu va inchipuiti cate ore de discutii interminabile preliminare a consumat pregatirea acestei documentatii, doar <initiatii> in domeniu stiu...dar nu vorbesc!
___________________________________________
Ce pot eu sa va spun <din subteran> e ca PS4 a dorit sa bage un <meleon> pentru un peron, propaganda electorala ieftina, ideea dublarii si prelungirii liniei nu e de ieri de azi, bravo proiectantilor si Metrorex ca nu s-au lasat dusi cu presul, nu au inghitit pe nemestecate momeala si au facut un studiu serios...deocamdata atat, dupa ce citim cu atentie ce a rezultat si vom fi edificati mai comentam.
Am inceput sa citesc si deja am o intrebare:
De ce trebuie dezafectata si demontata actuala substatie de tractiune ce deserveste linia de proba? Nu poate fi integrata in proiect?...chiar asa de bogati suntem incat sa aruncam cu usurinta nepermisa la cosul de gunoi dotarile pe care le avem?...sau mergem pe principiul <sa-si plateasca PS4> mofturile din visele lor umede, de parca nu ar fi vorba tot de banii nostri???
Iar in capitolul geotehnic nu se sopteste nicio vorbulitza despre sensibilitatea la inmuiere a argilelor de suprafata desi aceasta problema este de notorietate publica si istorica pentru cladirile din Berceni, cu tasari semnificative greu de combatut...
Alta intrebare:
De ce sunt necesare doua puturi de mare adancime pentru alimentare cu apa atata vreme cat statia nu are si nici nu poate sa aiba functiuni de aparare civila? Ia mai taiati din coada vulpii...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stație nouă pe M 2 în Sud sab

Copy-paste dupa alt studiu ? :roll:

 


Re: Stație nouă pe M 2 în Sud subway guru

Rutina ruginoasa bat-o vina, tentatia la <copy-paste> e uriasa si mereu prezenta dar trebuie musai sa fie cineva care sa le puna intrebarea inginereasca <fundamentala: de ce si pentru ce?...si sa-i oblige sa si raspunda...mai ales daca e un proiect iesit din <tiparul obisnuit>...
@sab
Ia pune si tu mana si citeste ca te stiu un tip analitic, macar sa am si eu cu cine sa comentez...facem si noi o fapta buna si patria ne va fi recunoscatoare!
:bere:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului sab

Imi pare rau, guru, insa nu cred in utilitatea acestui proiect LA SUPRAFATA, face un imens deserviciu zonei. Asa cum nu cred nici in M6, nici in extinderea M4 fara conexiune cu M3 si cu M2 (asa cum a fost propusa ca prima optiune, bine ca mai are cineva neuroni si macar conexiunea cu M2 se face ).
Imi pare ca proiectele astea sunt facute fara cap, doar sa castige cineva un ban "cinstit".

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului pantograful

Cate agitatie pentru absolut nimic...

Daca tot vor sa vorbeasca ceva asa, de placere, dece nu aleg mai degraba extinderea M2 spre NORD, pana la rondul Pipera-Tunari ? Sau acolo toti se duc doar cu masina personala si nu e interesat nimeni de metrou, lucrari, santiere fara sfarsit cana in DT... ?

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului subway guru

Acolo in nord e zona de <descarcare>, in sud e zona de <incarcare>

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 28
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M2 • Extinderea spre sud  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420651 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use