MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși)

199 posts, 77901 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14 15
 
 

📖 Pagination options
Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) catalinp

Acea parcare in spic refacuta, de fapt nu fusese deranjata de lucrari, doar a avut un gard pus la limita cu strada. Dupa ce au dat gardul la o parte au trecut cateva zile pana sa se apuce sa o refaca , am vazut ca arata destul de bine ,ochiometric nu era nevoie de spart betonul  si refacut fix la fel cum era :lol:  

Ieri au venit si au spart aprox 4-5cm din asfaltul bun (zona refacuta in urma cu aprox 3ani)  pentru...nu stiu pt ce  :lol: Ca sa aiba ce sa munceasca azi ,adica sa puna asftalt din nou

 


Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) pest1969

Lucrarile la suprafata nu trebuiau terminate la 31 august 2019 intre Valea Ialomitei si Romancierilor??

 


Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) andrei11

Chiar nu te-ai prins că nu respectă nimeni termenele asumate ?

 


Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) orex

Au raschetat ei ceva in intersectie, numai asa sa razuiasca ceva. Daca erau atenti, stratul de uzura este afectat inclusiv pe trecerea de pietoni (din proximitatea statiei STB Piata V. Ialomitei sens spre Romancierilor), este deja crapat. Ar fi cazul sa intervina si acolo dar probabil se terminase motorina la masina de frezat asfaltul la rece! ;)  :lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) Lixandru Dragos-Liviu

Din ce am aflat, constructorul a refăcut numai banda a 3-a în zona staţiei STB „Piaţa V. Ialomiţei“, sens spre Eroilor, căci acolo a lucrat. Benzile 1 şi 2 trebuiesc refăcute de primăria generală.

 


Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) orex

Si atunci de ce au raschetat stratul de uzura in zona curbei, spre Romancierilor, cam pe toata latimea strazii? Asa degeaba? :think:

 


Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) catalinp

Banda a3a din zona statiei STB Valea Ialomitei(statia fiind pe banda1) sens spre Romancierilor-Eroilor(adica imediat dupa intersectia cu Str. Valea Ialomitei) este ocupata cu masini parcate, nu e asfaltat nimic. Ceva intercari sunt dinspre Valea Argesului pana si in intersectia cu Str. Valea Ialomitei .  De aprox o saptamana benzile 1 si 2 intre Str. Targu Neamt si intersectia cu Str. Drumul Taberei sunt blocate cu "bidoane" . Intre str. Targu Neamt si pana in intersectia cu str. Valea Ialomtiei au fost lucrari la metrou,tot sensul(banda 1,banda 2 si banda3)  a fost descoperit, deci nu vad de ce ar trebui sa asfalteze Primaria Generala benzile 1 si 2.  

Momentan nu este refacut nimic cap coada !!! In urma cu 2 weekenduri, intr-o sambata,la ora 13 ,s- au apucat de  raschetat in mijlocul intersectiei pe sensul spre Romancierilor , iar in urma cu cateva zile (luni parca) au raschetat putin mai la stanga ,dinspre trecerea de pietoni de la str. Valea Ialomitei spre raschetarea de sambata .Cam atat...

 


Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) orex

Hai sa conluzionam! Nici la asfaltare nu se ”pricep”...nu ca nu au cu cine dar...nu s-au confruntat cu o astfel de lucrare, pana-n prezent, de aia ”carpesc” de zor zona! ;)

 


Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) subway guru

Dar ce mare lucrare de inalta tehnicitate nemaiintalnita ar fi???

 


Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) aztec

Nu stiu...dar...
Cu ceva ani in urma, cam prin 2000(sau mai devreme) o firma a asfaltat bucata de drum intre ceasul de la Moghioros si Romancierilor.
Au asfaltat atat de bine incat multi ani bucata aia era impecabila,  nici autostrada nu era atat de dreapta si fara un pic de groapa sau crapatura, fara denivelari.......se organizau pana si curse ilegale de masini.
Cred ca era cea mai buna bucata de drum din capitala.
Si a tinut cam 10 -15 ani..pana s-au gandit sa o rascheteze, cu toate ca era impecabila si sa o reasfalteze.
Dupa primul an au aparut gropile si de atunci... mereu probleme.

asa ca nu e mare inginerie sa o faci...protst.
Bine e greu. Ca nu se ruleaza banul.


Offtopic.
Ca aducere aminte.
Tot pana in 2000 am vazut si "trenuri de asfaltat"( nu stiu denumirea corecta).
Am vazut la lucru pe bucata dintre Pta Victoriei si Romana.
Totul se facea la o singura trecere, si se recicla din asfaltul raschetat.
De ce nu se mai practica?

IGNORATI PERSONAJUL, OBSERVATI UTILAJUL.




 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) sab

Cred ca este mai greu sa reciclezi. Plus ca se castiga mai mult cand nu se recicleaza, cel  mai probabil. Unde mai pui ca vinzi si basculanta de asfalt raschetat cu 300-400 lei.
Sa vedeti cum au "asfaltat" parcarile si trotuarele de pe lateralul bd Iuliu Maniu. Asfalt pus direct peste praft sau peste combinatia de pietris-ciment sau doar pietris cu care au inaltat zona si care a ramas la stadiul "vascos", adica nu era ceva inchegat....

 


Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) aztec

Ca tot vorbim de pricepere.
Bucata de trotuar la Valea Argesului facuta de la zero.
Acum are crapaturi de bagi degetul, smolite si deja e denivelat.
O fi trecut anul de cand e gata?

 


Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) subway guru

Se recicleaza la greu absolut tot doar ca fara acte si se deconteaza ca <nou>, e cea mai mare tzeapa la afacerea cu mentenanta strazilor...plus ca se deconteaza si <dusul la groapa> al reciclatelor in loc de dusul la statia de asfalt!

 


Re: Interstația Romancierilor - Valea Argesului (Brâncuși) orex

Bataie de joc dupa atat timp! Nu mai punem intrebari retorice ca-s de prisos! Probabil au uitat ca trebuie refacut acest segment stradal! :oops:
Pivotii, bucsele, amortizoarele...masinilor noastre trebuie sa sufere!
IMG_20190927_155942.jpg (361.4 KB; downloaded 2145 times)
Se vede ce, pana unde si cum... au barbierit stratul de uzura!!
IMG_20190927_160000.jpg (488.44 KB; downloaded 2143 times)

 


Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14 15
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use