Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de troleibuz din București

 

Topic: Cartierul Berceni

188 posts, 85460 views
 
Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14
 
 

📖 Pagination options
Re: Reteaua in Cartierul Berceni (linii 73, 74, 76, 77) 1689

Eu sper ca e un zvon / o gluma.
Dar de ce nu-l fac linie spaghetti - Dumitru Petrescu - Racovita - Metalurgiei (dus si intors) si d-abia dupa aia spre Pta. Resita ? Ala succes fulminant, s-ar merge pe scara ca pe vremuri 95-ul.

 


Re: Reteaua in Cartierul Berceni (linii 73, 74, 76, 77) Puss in Boots

Mai bine pun putina retea pe Magurele, Luica si pe str.Resita si pac acces la Piata Resita direct :) De fapt, daca e reala treaba, care e scopul? Cine va utiliza linia? Cand se lucra la pasaj, era de inteles dar acum? Mai bine sincer ar merge pe Obregia, traseu Piata Straduintei-Piata Resita ca tot piata de zarzavat de la Sudului e suspendata. Pt pensionari. Se pot imagina tot felul de combinatii, nici nu stau sa le zic pe toate.

 


Re: Reteaua in Cartierul Berceni (linii 73, 74, 76, 77) survola

Scopul e să meargă mai puține trolee pe Tineretului, probabil, unde cară aer.

 


Re: Reteaua in Cartierul Berceni (linii 73, 74, 76, 77) georgica2704

mihai565 wrote:
Linia 77  va fi reînființată și va funcționa între terminalele „Bd. Alexandru Obregia” şi „Piața Reşița”, pe următorul traseu: Str. Turnu Măgurele, Str. Emil Racoviță, Str. Serg. Nițu Vasile, Str. Izvorul Rece, Str. Reşița ,eu cred   ca e o propunere buna,chiar si cu 2 ture !

Asta cu eu cred, mi se pare, ca asa iti doresti tu sa fie, nu ca asa se va intampla.  :lol:

 


Re: Reteaua in Cartierul Berceni (linii 73, 74, 76, 77) Puss in Boots

Daca troleele ar merge dincolo de Unirii n-ar mai cara aer. 381 ar disparea si troleul ar fi plin, asa cum e 381 acum. Cu invarteli dintr-astea -daca sunt adevarate, ne luam marja- nu faci decat sa ce? Sa scoti trolee care trec pe la Sudului (unde lumea din tot cartierul tinde sa ajunga) si sa le pui sa se plimbe prin cartier de-aiurea. Lumea care vrea sa ajunga la Sudului in principal nu e favorizata deloc. Fie si doar 2-3 trolee pe traseu. Atunci de ce? pentru 2-3 vehicule. E atat de non-sens incat se si poate intampla :D

 


Re: Reteaua in Cartierul Berceni (linii 73, 74, 76, 77) florin

Am auzit că s-a închis Piața Sudului pentru renovare, poate avea vreo legătură? (nu cunosc cartierul, dar văd că unul din capete este la Piața Reșita)

 


Re: Reteaua in Cartierul Berceni (linii 73, 74, 76, 77) andrei11

N-ar trebui să aibă nicio legătură.

 


Re: Reteaua in Cartierul Berceni (linii 73, 74, 76, 77) Puss in Boots

Zvonul zice ca 77 va merge de la capat Obregia pe Racovita via Nitu Vasile spre Piata Resita. Deci nicio treaba. E una din variantele de a mai avea trasee in zona aia, aparent fara vreo motivatie anume (ca nici nu stiu ce ar putea fi). Alta ar fi via Obregia spre Piata Resita (acolo as vedea un troleu al pensionarilor legand doua piete). Ar putea pune si un circular Obregia Racovita (daca nu sunt toate legaturile facute, se pot face, hartia suporta orice). Orice troleu luat pentru prostii din astea e lipsa de dincolo. Or cara aer pana la Tineretului dar pana la Sudului nu cara. Si cum desteptii au facut cumva sa nu mai fie capat de troleu la Sudului (desi era prevazut) si nici la pasaj nu-l pot face ca x, ca y, atunci.... aia e.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Reteaua in Cartierul Berceni (linii 73, 74, 76, 77) GPS

Zvon.
In rest liniște și pace.

 


Re: Reteaua in Cartierul Berceni (linii 73, 74, 76, 77) Puss in Boots

La cata minte are STB (pt ca la vremuri noi, tot noi), nu m-ar mira sa fie mai mult de un zvon :D :lol:

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente GPS

barbuandrei wrote:
73, 74 si 76 au intors unde ar trebui sa o faca mereu. Astazi nu mai erau considerate un "pericol pentru circulatie".  :headbash:

73, 74 și 76 au la orele de vârf și nu numai călători și pe traseul spre Unirii, ceea ce ar trebui ar fi alte linii (precum 77) care să întoarcă la Mihai Bravu.

 


Re: Accidente / incidente barbuandrei

Imi e greu sa cred, deoarece 381 vine la 3 minute, 313 la 5 minute, iar de la Tineretului mai apare si 116, pe 312 nu il pun la socoteala ca de fel e la pachet cu 313. Ar trebui pastrata o singura de linie de troleibuz, fiindca mereu circula trenuletul clasic de 73+74+76, fiindu-mi greu sa cred ca au asa multi călători.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente GPS

Într-adevăr, dacă nu ar mai circula trenuleț și nu ar mai circula în spatele autobuzelor, ar fi și mai vizibil.

 


Re: Accidente / incidente ByOnu

Orice troleibuz ar merge pana la Horoscop nu va avea prea mult succes. Motivul? Nimeni n-are treaba la Horoscop, poate doar cine vrea la 783. De la statia terminus mai ai ceva de mers pana la punctele majore de interes din Piata Unirii (Complexul Comercial sau zona centrului istoric), pana si mie imi este infinit mai util sa schimb la Budapesta cu un autobuz. Ganditi-va pe ploaie sau ninsoare cat de greu este traversabila piata, ca tot intreaba Andrei11 de ce este nevoie de conectarea liniilor de tramvai: prea multe transbordari nefacile.

Pacat ca nu i-a dus capul mai mult in 2006-2007 cand au definitivat investitia. Acum troleibuzul ne pute.

 


Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de troleibuz din București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use